Litr a metr sześcienny. Co warto wiedzieć?

ile to litr

Zaktualizowano: 5 stycznia, 2023 at 12:22 pm

Litr jest jednostką, z którą spotykamy się praktycznie każdego dnia. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy pijemy wodę, nalewamy wodę do czajnika, kupujemy produkty spożywcze czy też tankujemy samochód. To tylko niektóre sytuacje, a jest ich znacznie więcej. Metr sześcienny to także ważna jednostka. W niej właśnie oblicza się na przykład zużycie gazu czy wody. W dzisiejszym artykule przedstawimy ważne informacje na temat tych jednostek. Dowiesz się między innymi, ile m3 stanowi litrów i dlaczego metr sześcienny określany jest mianem kubika.

Co warto wiedzieć na temat m3?

Skrótem m3 określana jest jednostka, jaką jest metr sześcienny. Jest to pochodna jednostka objętości w układzie SI. Jest to objętość sześcianu, którego krawędzie osiągają długość jednego metra. Dlatego jednostka ta bardzo często określana jest mianem kubika.

ile to litr

Co warto wiedzieć na temat 1 litra?

Podstawową jednostką służącą do określania objętości płynu w naszym kraju jest litr. W jednym litrze mieści się 1000 mililitrów. Co więcej, jest to inaczej jedna tysięczna metra sześciennego. Idąc w druga stronę w kostce, która ma wymiary 1 m x 1m x 1m wejdzie dokładnie tysiąc litrów wody.

Zastosowanie m3 w gospodarstwach domowych?

Kubik, czyli metr sześcienny jest jednostką, która powszechnie stosowana jest w gospodarstwach domowych. W tej właśnie jednostce podaje się zużycie wody do spółdzielni mieszkaniowej. W metrach sześciennych rozlicza się też zużycie gazu.

litr

 

Gdzie jeszcze stosuje się metr sześcienny?

Metr sześcienny jest to także miara służąca do określania pojemności ładunku. Istotne jest także to, że z metrem sześciennym mamy także do czynienia w przypadku pojemności środków transportu. Ogólnie rzecz ujmując, jest to jednostka objętości w układzie SI. Gdy rozpiszemy to w sposób matematyczny, wygląda to następująco: 1m x 1m x 1m. Tak jak to zostało powiedziane we wcześniejszych akapitach, metr sześcienny nazywany jest również kubikiem. Ma zastosowanie w gospodarstwie domowym. Co więcej, jest to także jednostka, którą wykorzystują wodociągi do rozliczania się ze swoimi klientami. Warto podkreślić również fakt, że metr sześcienny ma zastosowanie również w leśnictwie. W tej jednostce przelicza się właśnie ilość kupowanego drewna.

źródło: KhanAcademyPoPolsku, youtube.com

Czym różni się metr sześcienny od metra przestrzennego?

W praktyce bardzo często wykorzystywanym terminem jest metr przestrzenny. Jest to jednostka inna niż metr sześcienny. Metr przestrzenny jest jednostką miary ułożoną w stosy, a dokładniej jeden metr przestrzenny w stosie uwzględnia drewno z korą, a także tak zwaną wolną przestrzeń. Z kolei metr sześcienny jest mniejszą jednostką od metra przestrzennego, ponieważ uwzględnia wyłącznie czyste drewno. Oznacza to, że nie ma tutaj kory i wolnych miejsc.

Metr sześcienny i litr to jednostki, z którymi spotykamy się na co dzień w prostych pracach domowych. Co więcej, metr sześcienny wykorzystywany jest przez wodociągi do rozliczeń z klientem.