Zaktualizowano: 17 marca, 2023 at 10:00 pm
Kilowaty na konie mechaniczne – jak przeliczać?
Liczba koni mechanicznych to wartość, na którą szczególnie zwracamy uwagę. Szczególnie fanom motoryzacji zależy na tym, by było ich jak najwięcej. Dzięki temu jest możliwość osiągania coraz to lepszych wyników i przekraczania kolejnych granic prędkości. Trzeba jednak zauważyć, że obecnie w dokumentacji nie znajdziemy informacji o koniach mechanicznych, ale o kilowatach. Jak zatem przeliczać te jednostki? Kiedy może być przydatne korzystanie z przelicznika?
Skorzystaj z poniższego kalkulatora, aby przeliczyć kilowaty na konie mechaniczne
Kalkulator przeliczający kW na KM i KM na kW
Czym jest koń mechaniczny?
Koń przez wieki był wykorzystywany do transportu. Jego zadaniem było przewożenie jeźdźców, ciągnięcie wozu czy maszyn rolniczych. Można powiedzieć, że na pamiątkę jego starań zachował się w dalszym nazewnictwie jednostek, gdy doszło do pojawienia się pierwszych maszyn.
Koń mechaniczny pojawił się w XIX wieku, kiedy to wynaleziono silnik parowy. Jego moc porównywano bowiem do mocy konia. Następnie James Watt dokonał klasyfikacji jednostki mocy maszyn. Brał pod uwagę pracę, jaką mogły wykonać w danym czasie. To pozwoliło na przeliczenie, że 1 kilowat wynosił 1,36 koni mechanicznych.
Dlaczego przydatny jest przelicznik?
Pojawia się zatem proste pytanie: skoro oficjalnie korzysta się jedynie z kW, to dlaczego wciąż w niektórych miejscach można natknąć się na informację o koniach mechanicznych? Wbrew pozorom odpowiedź jest banalnie prosta. Chodzi tutaj jedynie o reklamę. Przeważnie wartość wyrażona w KM jest wyższą niż ta wyrażona w kW. W takiej sytuacji kierowca ma wrażenie, że pojazd posiada o wiele więcej mocy. Działa to zatem na wyobraźnię kierowców. Jeśli ci zamierzają zakupić nowy pojazd, to taka sytuacja może ich bardziej zachęcić do konkretnego modelu.
Poza tym znajomość koni mechanicznych czasami rzeczywiście może się przydać. W dokumentach (jak dowód rejestracyjny) znajdziemy jedynie informacje o kilowatach. A zatem umiejętność przeliczania tych wartości może okazać się konieczna, gdy przyjdzie do kupowania czy sprzedawania samochodu.
Przelicznik KW na KM
Trzeba przyznać, że początki motoryzacji wymagały wprowadzenia jednej, uniwersalnej jednostki mocy nowych silników. Dlatego właśnie zaczęto korzystać z koni mechanicznych. Jednocześnie nie była to jednoznaczna wartość, co prowadziło do pewnych rozbieżności. Z tego powodu musiała powstać nowa, bardziej uniwersalna jednostka, która nie pozwalała nawet najmniejsze przekłamania.
Jako że do układu jednostek miar SI weszły kilowaty, to właśnie z nich zaczęto korzystać we wszystkich oficjalnych dokumentach, by nie było możliwości nawet najmniejszej wątpliwości co do prawdziwej wartości mocy silnika. Przede wszystkim znajdziemy takie informacje w dowodzie rejestracyjnym, karcie rejestracyjnej, książce gwarancyjnej i innych.
Dlaczego należy stosować przelicznik?
Trzeba jednak przyznać, że dla kierowcy o wiele bardziej naturalnym wydaje się korzystanie z koni mechanicznych niż z kilowatów. Dlatego konieczne jest używanie przelicznika kW na KM oraz KM na kW. Chociaż znajdziemy w internecie wiele kalkulatorów, które raz dwa wszystko nam obliczą, to warto wiedzieć, jak ręcznie można tego dokonać. Działania bowiem nie są szczególnie trudne.
W skrócie prezentuje się to następująco:
1 KM = 0,7355 kW (0,74)
1 kW = 1,3596 KM (1,36)
Dla ułatwienia przeważnie korzysta się z zaokrągleń. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by skorzystać z bardziej dokładnego zapisu.
Następnym krokiem jest odpowiednie przemnożenie wartości. Gdy zamieniamy konie mechaniczne na kilowaty, to KM musimy przemnożyć przez 0,74. W sytuacji odwrotne wartość kilowatów należy pomnożyć przez 1,36.
Ważne jest jednak to, że w taki sposób szacujemy, jaką wartość ma moc silnika. Jeśli zależy nam na bardziej dokładnych danych, należy korzystać z przelicznika z wartościami do ósmego miejsca po przecinku. Jednak na potrzeby codziennego stosowanie nie jest to aż tak potrzebne.
Przeliczanie i przykłady
Na początek sprawdzimy, jak wygląda wzór na przeliczania kW na KM. Wystarczy zastosować odpowiednie przeliczenie, podstawiają wartości pod wzór:
P(KM) = p(kW)/0,73549875
Jeśli za to chcemy poznać wartość KM, można zastosować też poniższy wzór:
P(KM) = P(kW)*1,36
Jako że 1 kW to 1,35962, możemy tę wartość zaokrąglić do 1,36. Dzięki temu obliczenia będą znacznie prostsze. Skorzystanie z powyższych wzorów pozwala nam na przeliczenie wartości w dosyć szybki i sprawny sposób.
Widzimy zatem, że zależność między podanymi wartościami wynosi 1 kW = 1,36 KM. Z tą wiedzą o wiele prościej jest dokonywać przeliczeń między tymi dwiema wartościami.
Zobaczmy teraz, jak prezentuje się to na kilku przykładach:
P(kW) = 130
KM = x
x = P(kW)*1,36
x = 176,8 KM
A jeśli chcielibyśmy skorzystać z zależności 1KM = 0,74kW, przykład może wyglądać następująco:
P(KM) = 180
kW = x
x = P(KM)*0,74
x = 133,2 kW
źródło: kanał Jak zrobić, pobrać, usunąć?, youtube.com
Podsumowanie
Nie każdy jednak może przepadać za przeliczaniem tych wartości ręcznie. Warto zatem w takiej sytuacji skorzystać z gotowych kalkulatorów dostępnych w internecie. Jeśli jednak nie mamy do nich dostępu, wystarczy zwykły kalkulator dostępny w telefonie oraz wiedza na temat tego, jak przeliczać poszczególne wartości między sobą.