Projektowanie ogrodów Toruń

projektowanie ogrodów

Zaktualizowano: 5 kwietnia, 2023 at 12:03 pm

Projektowanie ogrodów to złożony proces, który odpowiednio przeprowadzony, pozwala na uzyskanie pięknej i w pełni funkcjonalnej przestrzeni. Właściwie zaaranżowany ogród, może stanowić doskonałe miejsce do popołudniowego wypoczynku, a przy tym stanowi istotny element dekoracji domu. Jednak zanim zdecydujesz się na wykonanie projektu ogrodu, powinieneś wiedzieć, na co należy zwrócić szczególną uwagę. Aby uzyskać możliwie jak najlepsze rezultaty, powinieneś wykazywać się przynajmniej podstawową wiedzą botaniczną oraz kreatywnością, która pozwoli Ci lepiej zwizualizować uzyskane efekty. Projektowanie ogrodów to twórczy proces, który składa się z wielu elementów, począwszy od planowania, a kończąc na realizacji oraz późniejszej pielęgnacji.

W poniższym artykule wskażemy Ci, jak, krok po kroku przystąpić do projektowania ogrodu. Dowiesz się, na co należy zwrócić szczególną uwagę, aby uzyskać jak najlepsze efekty. Sprawdź, jak zaprojektować ogród i tym samym zaoszczędź na dodatkowych kosztach związanych z powierzeniem tego zadania architektom zieleni.

Przede wszystkim przygotuj działkę

Zanim przystąpisz do projektowania ogrodu, powinieneś dokładnie zapoznać się z jego kształtem. To od rozmiaru i kształtu działki zależeć będą dalsze kroki. Zanim zdecydujesz się na planowanie przestrzeni, zwróć uwagę na wszelkiego rodzaju krzywizny terenu. Niektóre z nich można wykorzystać jako bazy na różnego rodzaju skalniaki czy oczka wodne. Inne z kolei doskonale się sprawdzą jako oczka wodne.

Jeżeli rzeźba terenu jest nieregularna, wówczas konieczne może się okazać jej wyrównanie. Jeżeli nierówności nie są rozległe, wówczas w zupełności wystarczy ręczne przekopanie. Z kolei w przypadku większych nierówności konieczne może się okazać skorzystanie z glebogryzarki.

Gdy już dokładnie poznasz kształt terenu, możesz przystąpić do kolejnego etapu, jakim jest poznanie warunków glebowych. Ustalenie typu gleby jest niezbędne do późniejszego dobrania roślinności. Sprawdzając warunki glebowe, powinieneś zwrócić uwagę na to, czy gleba jest ciężka, klejąca się do palców – gliniasta, czy sucha, wręcz przesypująca się przez palce – piaszczysta. Dla zdecydowanej większości roślin najlepsza będzie gleba czarna, która podczas przekopywania rozpada się na niewielkie grudki. W okresie jesiennym warto zadbać o wcześniejsze zasilenie gleby, poprzez zastosowanie obornika zwierzęcego. Obornik warto dobrać do roślinności, którą w kolejnym sezonie będziesz sadzić. Jeżeli jednak rozpoczynasz projektowanie ogrodów w okresie wiosennym, wówczas zastąp obornik mniej nasyconym kompostem, który również zasili roślinność w niezbędne substancje odżywcze, a przy tym nie doprowadzi do ich przenawożenia.

Wyznaczanie ścieżek i montaż instalacji

Po odpowiednim ukształtowaniu terenu można przystąpić do kolejnego etapu, jakim jest wytyczenie ścieżek oraz montaż niezbędnych instalacji. Pamiętaj, że ścieżki powinny Ci umożliwić swobodny dostęp do każdego zakątka ogrodu, łącząc ze sobą wszystkie obszary. Odpowiednio zaaranżowane szlaki komunikacyjne pozwolą uniknąć późniejszych trudności, związanych z koniecznością późniejszego niszczenia roślinności.

W przypadku dużych ogrodów możesz zdecydować się na podzielenie przestrzeni na strefy, w myśl zasad Feng Shui lub zastosować ciekawe, kręte ścieżki, które o zmierzchu oświetlać będą estetyczne lampy solarne. W małych ogrodach postaw na funkcjonalność. Niech ścieżki prowadzą po linii prostej, umożliwiając szybkie dotarcie do określonego punktu.

To również idealny moment na wykonanie wymaganych instalacji. Już na etapie projektowania ścieżek zastanów się, gdzie zamontujesz ławki, a gdzie wymagane oświetlenie. Wykonaj wymagane prace ziemne, takie jak wykopanie oczka wodnego, czy zasypanie nierówności.

Zadbaj o trawnik

Myśląc o projektowaniu ogrodów, w rzeczywistości mało kto pamięta, jak ważne jest zbudowanie solidnej bazy. Rolę swego rodzaju fundamentów w ogrodzie stanowią trawniki. Gęsto porośnięte bujną zielenią, tworzą swego rodzaju żywy dywan, który zachęca do zwiedzania. Musisz przy tym pamiętać, że choć sianie trawy może się wydawać prostym zadaniem, to dla uzyskania oszałamiających rezultatów, musisz postępować zgodnie z pewnym schematem.

Przede wszystkim dobierz odpowiednią mieszankę, która będzie odpowiadać warunkom glebowym panującym na twojej działce, oraz do stopnia nasłonecznienia posesji. Następnie rozpocznij wysiew w odpowiednim momencie. Zdaniem większości producentów traw, najlepsze rezultaty uzyskasz, wysiewając nasiona wiosną lub wczesnym latem. Wcześniej jednak zadbaj o odpowiednie przygotowanie terenu. Zadbaj o odpowiednie nawodnienie i zaprawienie terenu. Następnie wysiej ziarna, delikatnie dociskając je do gleby, aby nie ulegały późniejszemu przesunięciu.

Zaaranżuj przestrzeń

Po odpowiednim przeprowadzeniu przygotowania ogrodu można przejść do kolejnego kroku, jakim jest odpowiednie zaprojektowanie ogrodu. O ostatecznym kształcie decydować będą różne czynniki, w tym zdecydowanie najważniejszy – rozmiar ogrodu.

Projektując niewielki ogród, należy postępować dokładnie tak samo, jak w przypadku projektowania małego mieszkania – trzeba stosować sprawdzone rozwiązania i sztuczki aranżacyjne, które sprawią, że niewielka przestrzeń nabierze zupełnie nowego wymiaru i tym samym stanie się optycznie większa, wygodniejsza i bardziej atrakcyjna dla odwiedzających.

Podczas aranżacji małych ogrodów warto zrezygnować z dużej i przytłaczającej roślinności. Znacznie lepiej sprawdzą się mniejsze gatunki krzewów i bylin, takie jak:

  • bukszpan wiecznie zielony,
  • sosna górska,
  • cis pośrednik,
  • krwawniki,
  • lilie,
  • jeżówki.

Jednak co ważne, w przypadku małych ogrodów nie trzeba rezygnować z drzew. Wystarczy, że zdecydujesz się na mniejsze odmiany karłowate i kolumnowe, które zachwycają dostojnością drzewa, w pomniejszonej wersji.

Podczas projektowania ogrodów, należy pamiętać o podstawowej regule – rośliny niskie powinny znajdować się najbliżej domu, z kolei im dalej od budynku (domu, altany), tym roślinność powinna być wyższa. W małych ogrodach warto stawiać na roślinność o chłodnych barwach, takich jak błękit i fiolet, co pozwoli optycznie powiększyć przestrzeń. W przypadku większych ogrodów możesz pozwolić sobie na większą swobodę w doborze kwiatów, stawiając na rozmaite formy i kolory.

Wydziel strefy w ogrodzie

Odpowiednio zaaranżowana przestrzeń ogrodowa powinna zapewniać miejsce do uprawy warzyw i owoców, przestrzeń, w której będą wzrastać zachwycające kwiaty, a także przestrzeń do relaksu. Każda z tych stref powinna być odpowiednio przemyślana i dopasowana do możliwości ogrodu.

Podczas planowania ogrodu warzywnego warto w pierwszej kolejności zastanowić się, ile czasu każdego dnia będziesz mógł przeznaczyć na pielęgnację upraw. Warzywa dla utrzymania optymalnego tempa rozwoju wymagają codziennego doglądania, pielenia i podlewania. Jeżeli nie dysponujesz czasem niezbędnym do uprawy warzyw, postaw na te, które nie wymagają przeprowadzania licznych zabiegów pielęgnacyjnych.

Planując strefę kwiatową, dobieraj rośliny zgodnie ze swoimi preferencjami, pamiętając przy tym o zapotrzebowaniu różnych gatunków. Kwiaty wymagające stanowisk słonecznych nie będą wzrastać na stanowiskach zacienionych, a rośliny wymagające półcienia będą źle znosić pełne słońce.

W zależności od preferencji możesz zdecydować się na klasyczne rabaty, ciągnące się wzdłuż prostych linii ścieżek. Jeżeli dysponujesz większą przestrzenią, możesz również zdecydować się na nieregularne kształty i rozległe skalniaki, a także rabaty wyspowe, które luźno rozrzucone po powierzchni trawnika będą przyciągały uwagę, zachwycając wielobarwnymi kwiatami o różnej wysokości i budowie.

Jak zaprojektować stylowy ogród?

W zależności od preferencji, podczas projektowania ogrodów, możesz bazować na różnorodnych stylach, które zyskały popularność na całym świecie. Wśród tych najciekawszych wymienić można:

  • styl japoński – w którym dominuje intensywna zieleń, przepływy wody i wszechobecne kamienie,
  • styl angielski – w którym dominują niesymetrycznie przycięte rośliny, nie występują tutaj rabatki i miękkie linie, ogród myślami ma przywoływać naturalną roślinność,
  • styl wiejski – w którym występują liczne grządki warzywne, sady owocowe, a także zioła i kolorowe kwiaty, ogród na myśl przywołuje ogródki babci,
  • styl skalny – w którym dominują skalniaki uprawiane na skarpach i niewielkich pochyłościach, szczególnie dobrze prezentują się na terenach górskich, pozwalając na pełne wykorzystanie kształtu terenu.

Ważne elementy małej architektury

Na sam koniec, nie zapomnij o istotnej roli, jaką odgrywają elementy małej architektury. Te są szczególnie ważne w strefie relaksu. Wszelkiego rodzaju ławki i huśtawki ogrodowe nadadzą przestrzeni przytulności, a przy tym będą stanowiły doskonałe miejsce do odpoczynku. Pamiętaj przy tym by, nie przesadzić z ich ilością, szczególnie w przypadku małych ogrodów. Nadmiar mebli ogrodowych może stworzyć poczucie ciasnoty, które nie tylko optycznie pomniejszą przestrzeń, ale dodatkowo pogorszą jakość odpoczynku.

Jeżeli dysponujesz niewielką przestrzenią, zrezygnuj z masywnej huśtawki ogrodowej, na rzecz niewielkiego stołu i kompletu krzeseł, które umożliwią wspólne spędzanie czasu na łonie natury z bliskimi. Jeżeli zależy Ci na wydzieleniu strefy rozrywki dla dzieci, możesz zdecydować się na prostą huśtawkę lub niewielką, zamykaną piaskownicę. Pamiętaj przy tym, by dobierać elementy małej architektury do możliwości swojego ogrodu.

Samodzielne projektowanie ogrodów nie należy do najprostszych zadań. Należy znać przynajmniej podstawowe zasady uprawy roślin, a także wiedzieć, które rośliny będą do siebie pasować, tworząc zachwycające kompozycje. Co więcej, jest to złożony proces, który wymaga kreatywności i umiejętności zaplanowania przestrzeni. Jednak, jeżeli dysponujesz odpowiednią wiedzą i umiejętnością planowania, możesz spróbować swoich sił w projektowaniu ogrodu. Musisz przy tym pamiętać, że na ostateczny kształt będziesz musiał poczekać. Jednak już z pierwszym kwitnieniem zauważysz, że efekty były warte włożonej pracy.