Wiosenny wyjazd na narty – dlaczego warto i o czym trzeba pamiętać?

Zaktualizowano: 16 listopada, 2023 at 11:28 am

Czy wiesz, że wiosna to wcale nie koniec sezonu narciarskiego? Wielu miłośników zimowych sportów z pewnością zdziwiłoby się, gdyby dowiedzieli się, że marzec i kwiecień to czas, w którym można jeszcze w pełni korzystać z uroków jazdy na nartach! Wiosenne warunki na stoku są często znacznie łagodniejsze, niż te panujące w środku sezonu – nie oznacza to jednak, że np. ubezpieczenie narciarskie będzie zbędne. Podpowiadamy dlaczego warto wybrać się wiosną na narty i o czym pamiętać przed wyruszeniem w drogę.

Dlaczego narty wiosną to dobry pomysł?

Wiosenny wypad na narty jest doskonałym sposobem na aktywny wypoczynek w pięknych górskich krajobrazach. Owszem, w Polsce odpowiednie warunki do jazdy znajdziemy o tej porze już praktycznie tylko na Kasprowym Wierchu, ale poza granicami – w Szwajcarii, Austrii lub Francji, wciąż nie będzie brakowało miejsc z licznymi ośnieżonymi trasami.

Jednym z głównych powodów, dla których warto wybrać się na narty o tej porze roku, są łagodniejsze warunki atmosferyczne. Wyższe temperatury sprawiają, że na stokach jest po prostu przyjemniej – słońce mocniej grzeje, a dni są dłuższe, co oznacza więcej czasu na jazdę na nartach i korzystanie z uroków takiego wypoczynku.

Innym atutem wiosennego wyjazdu na narty jest mniejsza liczba turystów na stokach. Zdecydowanie mniej ludzi, niż w środku sezonu oznacza krótsze kolejki do wyciągów oraz brak tłumów na trasach. Swobodnie możesz cieszyć się urlopem. W wielu przypadkach niższe będą również ceny noclegów i skipassów. Ponadto pamiętaj, że wiosną przyroda budzi się do życia. Podczas wyjazdu możesz zarezerwować kilka dni na wędrówki po niższych partiach gór i cieszyć się pięknymi widokami.

O czym pamiętać przed wyjazdem na wiosenny wypad na narty?

Podczas planowania wiosennego wyjazdu na narty zwróć uwagę na kilka ważnych kwestii. Przede wszystkim, wybierz stację narciarską, która nadal działa w tym okresie i ma dobre warunki na stoku. Wspominaliśmy już, że w takich krajach, jak Szwajcaria, Austria czy Francja nie powinno brakować miejsc z ośnieżonymi trasami.

Kolejną ważną kwestią jest odpowiednie przygotowanie się do jazdy na nartach. Mimo łagodniejszych warunków, zadbaj o odpowiednie ubranie i wyposażenie. Poranki na stokach nawet wiosną bywają bardzo chłodne, zwłaszcza w wysokich górach. Z drugiej strony niezbędny będzie także krem z filtrem przeciwsłonecznym i okulary przeciwsłoneczne, aby chronić się przed silnym słońcem.

Na wyjazd zabierz z sobą również ubezpieczenie narciarskie. Niech nie zwodzą Cię korzystniejsze warunki i cieplejsza pogoda. Jazda na nartach zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem, dlatego warto dobrze się zabezpieczyć, wybierając polisę z odpowiednim rozszerzeniem, obejmującym sporty zimowe. Pamiętaj, że ubezpieczenie narciarskie bez problemu znajdziesz dziś w internecie. Przed wyjazdem warto także sprawdzić stan techniczny swojego sprzętu – po zimowym sezonie pewne elementy mogą być już mocno wyeksploatowane.