Truskawki w roli głównej – trzy pomysły na deser w słoiczku

Sezon na truskawki startuje już za moment, zatem już teraz warto zebrać garść ciekawych przepisów na desery z tym owocem. Możemy podawać je w słoiczkach, zabierając ze sobą na ogródek czy na wycieczkę. Oto trzy pomysły na desery z truskawkami w roli głównej.

Koktajl truskawkowy

Koktajl truskawkowy można przygotować na wiele sposobów, dzięki czemu staje się on zarówno pysznym deserem, jak i pełnowartościowym dodatkiem do śniadania czy kolacji. Przygotujmy:

 • 0,5 kg truskawek,
 • 750 ml jogurtu naturalnego, maślanki, kefiru lub mleka (można również sięgnąć po napój roślinny),
 • łyżeczkę cukru trzcinowego lub miodu,
 • ulubione dodatki: płatki zbożowe, np. owsiane, ziarna słonecznika i tym podobne.

Truskawki, jogurt oraz cukier blendujemy, a następnie do mieszanki możemy dodać ulubione składniki. Jeśli chcemy urozmaicić smak koktajlu, 100-200 g truskawek zastąpmy bananem bądź innym owocem. Deser w słoiczku, taki jak koktajl truskawkowy, możemy spożywać przez słomkę lub łyżeczką – druga opcja sprawdza się zwłaszcza w przypadku, gdy przygotowujemy go na gęsto, z większą ilością owoców. W upalne dni dodajmy do koktajlu kilka kostek lodu, aby poczuć jeszcze większą moc orzeźwienia. Z powyższego przepisu otrzymamy 3-4 porcje koktajlu.

koktajl-truskawkowy.jpg

Granola z truskawkami

Granola z truskawkami to nieco bardziej pożywny deser, po który możemy sięgnąć na przykład po treningu. Przygotowuje się go w kilka minut ze składników, które znajdziemy w każdej kuchni. Potrzebne będą:

 • 50-100 g granoli (możemy przygotować ją we własnym zakresie z ulubionych składników bądź posiłkować się gotowymi mieszankami),
 • 400 g truskawek,
 • szklanka śmietany kremówki (w wersji dietetycznej zastępujemy ją jogurtem naturalnym),
 • pół łyżeczki cukru trzcinowego.

Dół słoiczka wykładamy granolą. Truskawki myjemy i kroimy na średniej wielkości kawałki, które układamy jako drugą warstwę. Końcową warstwą będzie natomiast jogurt naturalny lub śmietana kremówka (należy ją uprzednio ubić). Układamy na nią kolejną warstwę granoli i truskawek, a następnie drugą warstwę kremówki. Całość posypujemy pestkami słonecznika, sezamem lub startą, gorzką czekoladą. Z powyższego przepisu otrzymamy cztery niewielkie porcje deseru.

Przekładaniec z truskawkami i czekoladą

Przekładaniec z truskawkami i czekoladą to propozycja nieco bardziej kalorycznego deseru, który z pewnością wywoła uśmiech na twarzy, poprawiając humor. Możemy zaserwować go w czasie przyjęcia jako słodki poczęstunek na zimno. Aby przygotować przekładaniec, będziemy potrzebować:

 • 700 g truskawek,
 • tabliczkę gorzkiej lub mlecznej czekolady,
 • szklankę kremówki (można ją zastąpić jogurtem naturalnym),
 • 3 łyżeczki cukru trzcinowego,
 • 200 g herbatników.

Herbatniki kruszymy przy pomocy blendera lub ręcznie, pilnując, aby nie powstał z nich zbyt drobny pyłek. Dół słoiczka wykładamy herbatnikami. Czekoladę ścieramy na tarce z drobnymi oczkami. Będzie ona stanowiła kolejną warstwę deseru. Kremówkę ubijamy z cukrem, a następnie układamy kolejną warstwę w słoiczku. Truskawki myjemy, kroimy w plasterki i wykładamy na warstwę śmietanową. W sumie w słoiczku powinny powstać trzy warstwy deseru. W wersji dietetycznej wybierzmy jogurt naturalny zamiast śmietany oraz gorzką czekoladę. Dodatkiem smakowym może być natomiast listek mięty. Z powyższego przepisu otrzymamy 3-4 mniejsze porcje deseru.