Dieta na problemy trawienne – o czym należy pamiętać?

Zaktualizowano: 29 sierpnia, 2023 at 08:43 pm

Problemy z trawieniem mogą wymagać prowadzenia specjalnej diety. O czym należy pamiętać, gdy komponuje się dietę dla osoby, która często ma problemy gastryczne?

  • Zidentyfikuj pokarmy powodujące dolegliwości

Na samym początku zwróć uwagę na to, które pokarmy pogarszają procesy trawienne. Przykładowo często są to pikantne potrawy, tłuste dania, kofeina, napoje gazowane, alkohol i niektóre rodzaje żywności bogatej w błonnik. 

Dobrym wyborem może być również dziennik jedzenia, aby śledzić objawy i identyfikować wszelkie połączenia między dietą a objawami.

  • Prowadź zbilansowaną dietę

Skoncentruj się na zrównoważonej diecie, która obejmuje różnorodne pełnowartościowe produkty. Zrównoważona dieta dostarcza niezbędnych składników odżywczych i promuje ogólny stan zdrowia układu pokarmowego.

Dieta ta powinna zawierać chude białka, owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste i zdrowe tłuszcze. Gdy nie wiesz, jak ją skomponować, dobrym wyborem może być catering dietetyczny Wodzisław Śląski – https://likeat-cateringdietetyczny.pl/dieta-pudelkowa-wodzislaw-slaski/ jest jednym z wielu miast, w którym można skorzystać z tego typu diety, która dostarczana jest bezpośrednio do klienta w wybranym przez niego wariancie.

  • Zadbaj o odpowiednią ilość błonnika w diecie

Stopniowo zwiększaj spożycie błonnika, jeśli masz zaparcia, ale pamiętaj o rodzaju spożywanego błonnika, ponieważ ma on znaczenie dla rodzaju dolegliwości trawiennych.

Błonnik nierozpuszczalny, znajdujący się w produktach pełnoziarnistych, orzechach i nasionach, może być korzystny dla regularnych wypróżnień. Jeśli jednak masz biegunkę lub wrażliwe jelita, pomocne może być wybranie rozpuszczalnych źródeł błonnika, takich jak owies, banany i gotowane warzywa.

  • Zadbaj o właściwe nawodnienie organizmu

Pij odpowiednią ilość wody przez cały dzień, aby wspomóc trawienie i zapobiec odwodnieniu. Woda pomaga zmiękczyć stolec i zapewnia optymalne funkcjonowanie układu trawiennego. 

Jeśli jednak masz schorzenia takie jak choroba refluksowa przełyku, często polecane jest wskazane nadmiernego spożycia wody podczas posiłków, aby zapobiec objawom refluksu.

 Przygotowuj dla siebie małe, częste posiłki

Zamiast spożywać duże posiłki, spróbuj jeść mniejsze, częstsze posiłki w ciągu dnia. Może to pomóc złagodzić objawy, takie jak wzdęcia i dyskomfort, a także pomóc w trawieniu. 

Unikaj przejadania się, które może dodatkowo obciążać układ pokarmowy.

  • Jedz uważnie i powoli

Dokładnie przeżuwaj jedzenie i jedz w spokojnym tempie. Pośpiech podczas posiłków lub jedzenie w biegu może przyczynić się do problemów trawiennych. 

Ponadto praktykowanie uważnego jedzenia może pomóc w świadomym odczytywaniu sygnałów wysyłanych przez ciało dotyczących poziomu sytości.