Zaktualizowano: 19 lipca, 2023 at 09:23 am
Żółte papiery to bardzo poważna sprawa
Żółte papiery oznaczają, że dana osoba leczy się psychiatrycznie. Dokumentacja medyczna chorej psychicznie osoby obecie nie jest żółta, ale kiedyś była . Powszechnie uważa się Powiedzenie to pochodzi z XX wieku oraz odnosi się do zmiany koloru papieru, czyli jego żółknięcia, choć dużo bardziej prawdopodobne wydaję się, że nazwa ta wzięła sie stąd, że dawniej osoby z chorobami psychicznymi legitymowały się właśnie żółtym zaświadczeniem od psychiatry.
„Żółte papiery” nie są pojęciem ściśle medycznym i w powszechnym rozumieniu oznaczają przewlekłe schorzenie psychiczne lub potocznie brak poczytalności.
Osoba poważnie chora może nie być w stanie funkcjonować samodzielnie, pracować, prowadzić samochód i wykonywać wiele innych czynności. Bardzo często taka osoba pozostaje w ośrodku zamkniętym, aby nie skrzywdziła siebie lub innych.
Mieć żółte papiery to eufemizm stosowany na określenie osoby chorej psychicznie. Takie informacje, zawarte w dokumentacji medycznej są ze swej natury tajne. Dostęp do dokumentacji posiada lekarz, pacjent oraz rodzina pacjenta. Lekarza obowiązuje tajemnica lekarska, czyli nie wolno mu rozmawiać o chorobach żadnego pacjenta z osobami postronnymi. Jeśli rozmawia o takich chorobach z osobami postronnymi to znaczy, że łamie kodeks etyki zawodowej. Nie tylko psychiatra musi zachować dyskrecję w kwestii chorób pacjentów. Lekarze innych specjalności także mają taki obowiązek.
Leczenie psychiatryczne a dokumentacja medyczna, czyli co trzeba wiedzieć
Leczenie psychiatryczne w żaden sposób nie pociąga za sobą konieczności posiadania papierów w żółtym kolorze. Choroba psychiczna obecnie jest zapisana w dokumentacji medycznej danej osoby. Wszystko jest zapisane w systemie, a pacjent ma dostęp do dokumentacji dzięki portalowi pacjent.gov.pl, do którego może samodzielnie się zalogować. Jest to naprawdę dobre rozwiązanie. Dokumentacja medyczna jest tajna, nawet pracodawca nie musi wiedzieć o problemach zdrowotnych pracownika – wie o jego chorobie, ale nie musi wiedzieć, że jest to choroba psychiczna.
Kto choruje na choroby psychiczne?
Takie schorzenia mogą przydarzyć się każdej osobie. Do psychiatry nie trzeba mieć skierowania od lekarza rodzinnego, lecz rejestruje się do niego od razu, bezpośrednio. Jeśli lekarz psychiatra uzna, że pacjent powinien się leczyć, otrzymuje odpowiednie leczenie. W przypadku, jeśli uzna, że konieczna jest przerwa w pracy – może wystawić zwolnienie lekarskie. Takie leczenie może trwać nawet 182 dni, a to jest naprawdę bardzo długi czas. W tym czasie pacjentowi świadczenia chorobowe jak najbardziej przysługują. Dostaje zasiłek chorobowy. Jeśli jego samopoczucie nie poprawi się to może ubiegać się o świadczenie rehabilitacyjne na 12 miesięcy, aby mógł spokojnie wracać do zdrowia. Informacja o leczeniu psychiatrycznym w żaden sposób nie jest odnotowany na świadectwie pracy.
W obecnych czasach choroby psychiczne trafiają się wielu osobom. Jedna z najczęściej występujących – depresja jest bardzo częstym schorzeniem. Zapadają na nią osoby w każdym wieku, nawet dzieci mogą cierpieć na depresję. Jest to choroba, którą trzeba leczyć i można być na zwolnieniu lekarskim, aby poprawić stan zdrowia. Osoba pogrążona w głębokiej depresji często nie jest w stanie pracować i na niczym nie może się skupić, a także jest przygnębiona i często nie ma siły na wykonywanie podstawowych czynności.
Możliwość orzeczenia niepoczytalności
Choroby psychiczne mogą oznaczać konieczność orzeczenia niepoczytalności, np. w sprawach karnych. W przypadku jeśli osoba nie jest w stanie podejmować za siebie decyzji, sąd może zadecydować o ubezwłasnowolnieniu. Wtedy decyzje podejmują za nią inni. Zdarza się, że taka osoba jest kierowana do szpitala czy innego ośrodka zamkniętego. Tam podejmowane jest leczenie przez lekarzy psychiatrów. Nieraz leczenie takiej choroby trwa kilka miesięcy, a zdarza się, że dana osoba nie wraca już do zdrowia.
Schizofrenia czy stany maniakalne muszą być zazwyczaj leczone przez całe życie. Jeśli pacjent odstawi leki to jego stan może ulec pogorszeniu. Z tego powodu należy dbać o leczenie i regularnie odwiedzać lekarza.
Jeśli osoba chora psychicznie spowoduje wypadek to może uniknąć odpowiedzialności karnej. Osoby chorej psychicznie, uznanej za niepoczytalną, nie umieszcza się w więzieniu. Sąd może zadecydować o leczeniu takiego pacjenta. . Czasami musi leczyć się w odpowiednim szpitalu czy innym ośrodku zamkniętym. Lekarz sprawdza stan danego pacjenta i dostosowuje do niego leczenie farmakologiczne, szpitalne lub sanatoryjne.
Choroby psychiczne – częstsze niż myślimy
Choroby lub zaburzenia psychiczne są, wbrew pozorom, dość powszechne. Obecnie z uwagi na trudy i stresy codzienności coraz więcej osób zapada na różnorodne choroby psychiczne lub załamania nerwowe. Te ostatnie są w pełni uleczalne, należy jednak dać się zdiagnozować oraz podjąć odpowiednie leczenie.
Choroba psychiczna nie jest powodem do wstydu, lecz problemem, który może przydarzyć się niejednej osobie. Warto o tym zawsze pamiętać i radzić sobie jak najlepiej z takimi sytuacjami. Choroba psychiczna nie jest powodem do wstydu, lecz należy ją traktować tak, jak każdą inną ludzką dolegliwość.
Zwolnienie na depresję to codzienność obecnych czasów, a osoba cierpiąca na ten problem nie ma „żółtych papierów”, lecz cierpi na zazwyczaj przejściowe problemy, które mogą być leczone dobrze i skutecznie. Psychiatra zdiagnozuje stan i zaordynuje najlepsze leczenie. Często pomocna może być również psychoterapia, żeby dotrzeć do przyczyny zaburzenia.
źródło: PsychoMedic.pl – Psychiatra, Psycholog, Seksuolog, Neurolog, youtube.com
Tekst na niniejszej stronie ma charakter wyłącznie informacyjny i nie może służyć jako element diagnostyki lub leczenia choroby, ani nie ma na celu zastąpienie konsultacji z lekarzem lub lekarzem psychiatrą.
Najczęściej zadawane pytania:
Co oznacza mieć żółte papiery?
W potocznym rozumieniu mieć żółte papiery oznacza sytuację, w której ktoś jest zwolniny z ponoszenia prawnych konsekwencji swoich czynów. Zwolnienie to wynika ze stwierdzonej niepoczytalności, wynikającej z zaburzeń psychiatrycznych, na które ta osoba cierpi.
Czy depresja to żółte papiery?
Nie, depresja to nie tzw. „żółte papiery”. Nie każda choroba psychiczna wiąże się ze stwierdzeniem niepoczytalności u pacjenta. Najczęstsze choroby psychiczne w EU, które nie wiążą się z orzeczeniem o niepoczytalności i tym samym otrzymaniem tzw. żółtych papierów, to (w nawiasie odsetek ludności cierpiących na te choroby): zaburzenia lękowe (14,0%), bezsenność (7,0%), depresja (6,9%) choroby somatyczne (6,3%) uzależnienie od alkoholu i narkotyków (> 4%).
Co to znaczy że ktos ma zielone papiery?
„Zielone papiery” to inna, rzadziej stosowana nazwa, oznaczająca to samo, co żółte papiery (czyli jeszcze inaczej : wariackie papiery).
Skąd się wzięła nazwa żółte papiery?
Są różne domniemania na temat tego, skąd się wzięła nazwa żółte papiery. Najprawdopodobniej stąd, że dawniej psychiatrzy wydawali chorym psychiatrycznie pacjentom zaświadczenie na żółtym papierze. Zaświadczenie to służyło do wylegitymowania się i potwierdzenia swojej choroby, przez co pacjenci byli rozpoznawani po tych właśnie żółtych zaświadczeniach.
Kto wystawia żółte papiery?
Zaświadczenie o leczeniu psychiatrycznym może w razie potrzeby wystawić lekarz psychiatra. Natomiast orzeczenie o niepoczytalności wydaje sąd po uwzględnieniu opinii dwóch, niezależnych od siebie psychiatrów.