Zaktualizowano: 29 sierpnia, 2023 at 08:44 pm
Głaskanie psa na ulicy często jest traktowane jako coś całkowicie naturalnego. Wiele osób nie czuje nawet potrzeby, by pytać o pozwolenie opiekuna. Co gorsza – spora część społeczeństwa nie wie, jak prawidłowo witać się z psem, przez co często narażają oni zwierzę na dyskomfort. Czy powinniśmy głaskać obce psy i pozwalać ludziom witać się z naszym pupilem?
Czy pozwalać obcym głaskać psa?
Często wychodzimy z założenia, że mamy prawo po prostu podejść do psa na ulicy i zacząć go głaskać. Niestety, takie podejście skutkuje często różnymi problemami behawioralnymi. Zwierzęta mają problem z ekscytacją lub stresują się, gdy widzą, że w ich kierunku zmierza człowiek. Nie radzą sobie z emocjami i ciężko jest im się uspokoić w towarzystwie obcego człowieka.
Z tego powodu dobrze jest postawić obcym ludziom granice i nie pozwalać przechodniom głaskać psa bez wyraźnego pozwolenia. To niezwykle istotne dla komfortu naszego pupila – pozwala mu zachować pewność siebie i niezależność, ponieważ sam może decydować o chęci podjęcia interakcji. Jeśli chcemy pozwolić obcej osobie na przywitanie się z naszym psem – poinstruujmy ją, jak powinna to zrobić, by zminimalizować stres u czworonoga.
Głaskanie cudzego psa – jak witać się z obcym psem?
Czasem są sytuacje, w których musimy zapoznać się z cudzym czworonogiem. Wówczas warto zadbać o to, by proces przywitania przebiegał w zgodzie z potrzebami zwierzaka. Jak witać się z obcym psem, jeśli jest taka potrzeba?
Najważniejsze, by nie podchodzić do psa frontalnie i nie wpatrywać się w niego intensywnie. Takie zachowanie może być odebrane przez futrzaka jako nieprzyjazne i ofensywne, ponieważ naruszana jest przestrzeń osobista psa. Ważne, by zachować odpowiedni dystans, ustawić się bokiem i pozwolić zwierzakowi zapoznać się z nami w swoim tempie i na własnych zasadach. Czasem dobrym pomysłem może być kucnięcie, zwłaszcza w przypadku mniejszych psiaków.
Warto pamiętać również o tym, by nie wyciągać ręki do psa, podtykając dłoń pod nos. Takie zachowanie jest dla zwierzęcia nieprzyjemne i nie ma nic wspólnego ze zbieraniem zapachów – psi węch jest na tyle wrażliwy, że z łatwością poradzi sobie z kolekcjonowaniem informacji zapachowych z większej odległości.
Kiedy nie głaskać psa?
Głaskanie obcego psa jest bezwzględnie zakazane, jeśli opiekun zwierzęcia sobie tego nie życzy. Nie wszystko jesteśmy w stanie zobaczyć na pierwszy rzut oka, dlatego nawet jeśli pies sprawia wrażenie chętnego do interakcji, nie powinniśmy go głaskać, jeśli właściciel nie da nam przyzwolenia.
Całkowicie odpuścić należy również interakcję z psami znajdującymi się w trakcie treningu lub pracy, a także ze zwierzętami, które w jakiś sposób pokazują dyskomfort. Warto jest wypracować sobie zasadę, by do obcych psów po prostu nie podchodzić i nie nawiązywać kontaktu, jeśli nie ma takiej potrzeby. Opiekunowie z pewnością będą nam za to wdzięczni.
Gdzie nie wolno głaskać psa?
Ludzie chcąc pogłaskać psa mają tendencję do czochrania zwierzęcia po czubku głowy. Większość czworonogów takie zachowanie bardzo stresuje, dlatego lepiej tego unikać. Nie powinniśmy również głaskać psa po łapach, ogonie i innych wrażliwych miejscach. Znacznie lepszym wyborem jest głaskanie po boku pyska, żebrach lub z przodu klatki piersiowej.