Podwyższony poziom cholesterolu to częste zjawisko. W samej Polsce na hipercholesterolemię choruje prawie 20 milionów ludzi, czyli ponad 60% mieszkańców naszego kraju. Niestety nie każda z tych osób zdaje sobie sprawę ze stanu swojego zdrowia. Wysoki poziom cholesterolu zwiększa ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, a nieleczony może doprowadzić do wystąpienia poważnych powikłań zdrowotnych.
Cholesterol — co to?
Cholesterol to tłuszczopodobna substancja występująca naturalnie w organizmach zwierzęcych (także ludzkich). Jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Pełni wiele ważnych funkcji, takich jak budowa błon komórkowych, produkcja hormonów i kwasów żołądkowych oraz pomoc w produkcji witaminy D.
Możemy wyróżnić tzw. zły i dobry cholesterol. Cholesterol LDL (zły) może prowadzić do powstawania poważnych problemów zdrowotnych, zwłaszcza chorób sercowo-naczyniowych. Z kolei cholesterol HDL (dobry) pełni rolę oczyszczania organizmu z nadmiaru cholesterolu i przeciwdziałania jego gromadzeniu w naczyniach krwionośnych.
Przyczyny hipercholesterolemii
Do głównych przyczyn występowania hipercholesterolemii zalicza się:
- nieprawidłowa dieta,
- brak aktywności fizycznej,
- uwarunkowania genetyczne,
- choroby wątroby (zapalenie wątroby, marskość), nerek (przewlekła niewydolność nerek) lub trzustki (przewlekłe zapalenie trzustki),
- cukrzyca,
- niedoczynność tarczycy,
- przyjmowanie niektórych leków.
Objawy podwyższonego cholesterolu
Nadmiar cholesterolu może doprowadzić do zmian miażdżycowych. Jak poznać, że w naszym organizmie znajduje się zbyt dużo cholesterolu? Hipercholesterolemia charakteryzuje się:
- dyskomfortem i bólem w dolnej części nóg oraz zmianami w ich wyglądzie spowodowanymi przez słabszy przepływ krwi (skóra staje się blada i błyszcząca),
- zimnymi stopami i zmianami w wyglądzie paznokci (rosną wolno i stają się grube),
- drętwieniem nóg występującym zarówno podczas odpoczynku, jak i w trakcie aktywności fizycznej,
- nieprzyjemny, szarpiący ból,
- problemy z koncentracją i pamięcią (efekt rozwijającej się miażdżycy),
- żółtawe grudki na skórze (w kącikach oczu, na powiekach, w zgięciach nadgarstków, łokci i kolan),
- trudno gojące się rany, zwłaszcza w okolicach nóg.
Dieta cholesterolowa
Stosując dietę cholesterolową, powinniśmy unikać produktów wysokotłuszczowych, ograniczyć słodkie i słone przekąski, wyroby cukiernicze oraz tłuszcze zwierzęce. Należy zwiększyć spożycie warzyw i owoców oraz zadbać o odpowiednią podaż błonnika pokarmowego. Warto ograniczyć lub całkowicie zrezygnować ze spożywania alkoholu oraz palenia papierosów. Zadbajmy także o codzienną aktywność fizyczną (minimum 30 minut dziennie).
Oferta Bodychief
Więcej na temat diety cholesterolowej można dowiedzieć się na stronie internetowej bodychief.pl, gdzie znajdziecie także ofertę cateringu dietetycznego dostarczanego do ponad 1200 lokalizacji w całej Polsce. Warto zwrócić uwagę na szeroką gamę diet pudełkowych Body Chief pomagających zadbać zarówno o zdrowie, jak i sylwetkę.
Źródło: https://bodychief.pl/blog/729761-dieta-cholesterolowa-co-jesc-aby-obnizyc-cholesterol