Egzamin ósmoklasisty jest pierwszym ważnym egzaminem w życiu młodego człowieka. Można powiedzieć, że ma też wpływ na jego przyszłość, gdyż na podstawie lepszego wyniku egzamin, będzie mógł dostać się do wymarzonej szkoły. Dziś podpowiemy, jak efektywnie przygotować się do egzaminu ósmoklasisty i jakich błędów unikać.
Jak efektywnie uczyć się do egzaminu ósmoklasisty?
Tylko sumienna nauka sprawi, że będzie można zrozumieć daną partię materiału i nie zapomni się jej po tygodniu. Uczenie się na pamięć w żadnym wypadku się nie sprawdzi. Trzeba uczyć się ze zrozumieniem, a więc czytać ze zrozumieniem. Pewne jest to, że nauki nie można zostawiać na ostatnią chwilę. Pamiętajcie też, że spanie z książką pod poduszką nie przyniesie żadnych efektów, chyba, że taki, że obudzicie się z bólem pleców. Nieefektywna jest też nauka nocą czy w momencie gdy macie włączony telewizor bądź co jakiś czas patrzycie na smartfona.
Uczyć trzeba się w pełnym skupieniu, jednak nie oznacza to idealnej ciszy. Małe rzeczy takie jak kroki po domu czy krzątanie się domowników w kuchni nie powinny rozpraszać. Otóż na sali egzaminacyjnej też nie będzie idealnie cicho. Rzecz jasna nikt nie będzie rozmawiał, ale zapewne komuś spadnie długopis, czy ze stresu będzie uderzał nogą o krzesło czy je przesuwał. Wyrobienie rutyny jest też sposobem na pokonanie lenistwa. Rzeczywiście ucząc się przez kilka dni regularnie, w następnych będziecie mieć większą chęć, ale też będziecie lepiej przyswajać materiał.
Korzystajcie z pomocy naukowych – repetytoria są niezbędne
Każdy uczeń powinien posiadać repetytorium ósmoklasisty. Dzięki niemu może realnie sprawdzić swoje umiejętności, ale też dowiedzieć się, w których tematach ma największe braki. Jednocześnie forma repetytorium jest przyjazna dla ucznia. Dodatkowo uczniowie mogą przeczytać ważne informacje na temat tego, jak wygląda sam egzamin. Także sama forma zadań jest identyczna z tą jaka jest na egzaminie, co pozwala się z nią oswoić. Zadania mają różny poziom trudności, co nie oznacza wcale, że uczniowie powinni rezygnować z tych najtrudniejszych. Uczą się też pokonywać trudności, szczególnie wtedy, gdy wynik zadania jest nieprawidłowy i muszą ponownie mozolnie je rozwiązywać. Warto też zaznaczyć, że repetytoria ułatwiają naukę. Rzeczywiście uczniowie mogą sprawdzić swoje umiejętności, a w razie braków szybciej nadrobią zaległości.
Jeżeli uczeń ma naprawdę duże zaległości, to może zapisać się na zajęcia. Często zajęcia wyrównawcze odbywają się w szkole. Alternatywą dla takiego rozwiązania są korepetycje. Także na takie zajęcia warto zabrać ze sobą repetytorium. Można łatwiejsze zadania rozwiązywać w domu, a te trudniejsze na korepetycjach. W ten sposób nauka będzie efektywniejsza i nie będzie potrzeba poświęcić na nią aż tak dużo czasu. Oczywiście w przypadku rozwiązywania zadań w domu nie zawsze rozwiązanie jest zgodne z kluczem odpowiedzi. W takiej sytuacji również będzie można przerobić dany materiał na korepetycjach.
Tylko regularna nauka przynosi najlepsze efekty. Jednak uczeń musi też znaleźć czas na wypoczynek i relaks. Dodatkowo trzeba zadbać o prawidłową dietę, która także ma znaczenie dla efektywności nauki. Jeżeli dziecko ma problem z uczeniem się, to oczywiście trzeba mu pomóc. Repetytorium pozwoli rodzicom przypomnieć sobie zagadnienia, z którymi kiedyś mieli do czynienia w szkole i przekazać wiedzę dzieciom.