OMAD (One Meal a Day) – Jeden posiłek dziennie. Co warto wiedzieć o tej diecie?

Zaktualizowano: 17 marca, 2023 at 08:32 pm

OMAD to pojęcie, które brzmi wyjątkowo enigmatycznie, zwłaszcza dla osób, które nigdy wcześniej się z nim nie spotkały. Tymczasem OMAD to skrót, który powstał od pierwszych liter angielskich słów one meal a day. Nietrudno zatem zgadnąć, że pod tym zagadkowym słowem kryje się jeden posiłek dziennie. Warto byłoby dowiedzieć się, z jakimi zaletami i zagrożeniami powiązany jest taki sposób żywienia. Dobrze byłoby też mieć świadomość tego, co mówią badania kliniczne na ten temat. Dzięki temu będziemy mogli określić, czy spożywanie jednego posiłku w ciągu dnia może nam w czymś pomóc, czy też wręcz przeciwnie.

omad

OMAD – podstawowe informacje

Jak już zaznaczono na wstępie, OMAD jest to pewien sposób żywienia, który na pozór można uznać za dośćekstremalny i w zwiąkzu z tym – kontrowersyjny. Czy tak jednak jest w rzeczywistości? Warto się temu przyjrzeć. Podstawową zasadą, której muszą przestrzegać osoby chcące przetestować dietę OMAD jest spożywanie jednego posiłku dziennie. Wydaje się to dosyć proste. Okazuje się jednak, że każdego dnia musi być on spożywany dokładnie o tej samej porze. To może już stanowić pewne utrudnienie, zwłaszcza dla osób, które cierpią na chroniczny brak czasu. Nie sposób ukryć, że zaplanowanie, przygotowanie i spożycie posiłku może wymagać od nas pewnego wysiłku. Nie każdy może pozwolić sobie na komfort gotowania w rytmie slow. Poza tym , zachowany musi zostać 23-godzinny post. Nie można zatem spożywać posiłku z przerwami sięgającymi kilkunastu minut. Jeżeli chodzi zaś o to, co jemy, pozostawiana jest zupełna dowolność. To wydaje się budzić kontrowersje wielu osób. Dla mnóstwa innych jest to jednak znakomita inspiracja do przetestowania diety OMAD. Czy nie przyjemnie byłoby zjeść tłustego hamburgera bez wyrzutów sumienia? Jeśli chcemy wypróbować dietę OMAD, musimy również przestrzegać restrykcji dotyczących napoi. One również, poza porą posiłku, nie powinny dostarczać nam żadnych kalorii. Nietrudno więc zgadnąć, że najlepiej będzie sięgnąć po wodę. Jeżeli przeszkadza nam jej neutralny smak, możemy dodać do niej na przykład listki bazylii bądź mięty. Dopuszczalna przez niektórych jest także cytryna.

omad

Co można zyskać dzięki diecie OMAD?

Nietrudno zgadnąć, że dieta OMAD jest popularna w niektórych środowiskach nie bez powodu. Docenia ją wiele gwiazd, które twierdzą, że zawdzięczają jej swoją nienaganną figurę. Dieta OMAD może być zatem wyjątkowo kusząca dla osób, które walczą z nadwagą bądź otyłością. Być może, dzięki utrzymywaniu 23-godzinnego postu uda się uzyskać wymarzoną sylwetkę? Trzeba przyznać, że dieta polegająca na spożyciu jednego posiłku dziennie faktycznie może przyczynić się do poprawy wyglądu naszej figury. Poza tym, dieta OMAD to oszczędność czasu. Nie musimy bowiem poświęcać dużej ilości czasu na planowanie i przygotowywanie kilku posiłków. Wystarczy bowiem, że przygotowujemy jeden. Ważne jest jedynie to, aby wyznaczyć sobie jedną, stałą porę jego spożywania. Zaletą diety OMAD jest także to, iż jest ona całkiem przyjemna. Możemy przecież spożywać dokładnie to, co chcemy. To doskonała wiadomość dla łasuchów, którzy nie lubią rezygnować ze swoich ulubionych smakołyków

Dlaczego niektórzy odradzają dietę OMAD?

Niestety, z diety OMAD nie płyną wyłącznie same korzyści. Należałoby mieć świadomość pewnych zagrożeń, które wiążą się ze spożywaniem tylko jednego posiłku w ciągu dnia. Przede wszystkim, może prowadzić to do zaburzeń odżywiania, zwłaszcza u osób, które w przeszłości miały problem z bulimią czy anoreksją. Wspomnieć należy także o spadkach cukru, które także mogą wiązać się z dietą OMAD. Niestety, sporo kontrowersji może wzbudzać także jakość posiłku. Jeśli będziemy systematycznie sięgać po hamburgery, pizzę, lody czy słodkie przekąski, raczej nie uda nam się utrzymać swojego ciała i umysłu w dobrej kondycji. Poza tym, spożywając jeden posiłek w ciągu dnia możemy mieć trudności z dostarczeniem swojemu organizmowi wystarczającej ilości kalorii. Niektórzy twierdzą również, iż dieta OMAD pozwala co prawda schudnąć, ale po jej zakończeniu, zbędne kilogramy powracają z nawiązką. Efekt jo-jo nie jest zaś czymś, co chcemy uzyskać dzięki diecie odchudzającej.

źródło: Medycyna360, youtube.com

OMAD a badania medyczne 

Wiele osób zastanawiających się nad wprowadzeniem w życie zasad diety OMAD może poszukiwać badań medycznych na temat jej skuteczności. Trzeba jednak zaznaczyć, że bardzo ciężko jest na nie natrafić.

Można zatem jednoznacznie stwierdzić, że dieta OMAD nie jest zbyt dobrze przebadaną dietą. Niemniej jednak, można natrafić na prace naukowe, z których wynika że przerywany post zmniejsza ryzyko rozwoju cukrzycy typu drugiego oraz pozwala na spalenie tkanki tłuszczowej. Niestety, w myśl części badań dieta oparta na jednym posiłku może prowadzić do zwiększenia wartości ciśnienia tętniczego krwi .

Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości dotyczące tego, czy należy rozpocząć dietę OMAD, skontaktujmy się z lekarzem rodzinnym bądź z doświadczonym dietetykiem klinicznym. Pamiętajmy również o tym, że istnieje wiele alternatyw dla diety OMAD, jeżeli okaże się, że nie jest ona dla nas zbyt dobra. 

Źródła:

Najczęściej zadawane pytania:

Czy dieta OMAD jest zdrowa?