Wymiana instalacji elektrycznej- co ile lat jest konieczna?

Wymiana instalacji elektrycznej- co ile lat jest konieczna?

Wymiana instalacji elektrycznej- co ile lat jest konieczna?

Wymiana instalacji elektrycznej to konieczność w budynkach mających więcej niż 20 lat. Jest to związane z tym, że w tym okresie inaczej planowano instalacje elektryczne, niż robi się to aktualnie. 20 lat temu nikt nie podejrzewał, że będziemy mieć w domach aż tyle sprzętów, wymagających stałego podłączenia do prądu. Wymiana instalacji jest w takiej sytuacji konieczna, ze względów bezpieczeństwa. Zobacz, jak często konieczna jest wymiana instalacji, czy takie prace należy gdzieś zgłosić i czy można zrobić to samemu?

  • Jak często wymieniać instalację elektryczną?
  • Gdzie zgłosić wymianę instalacji elektrycznej?
  • Instalacje elektryczne- czy można wymieniać samemu?

Jak często wymieniać instalację elektryczną?

Remont instalacji elektrycznej powinno się przeprowadzać co około 20 lat. Wymiana instalacji elektrycznej jest konieczna w budynkach wybudowanych w latach 50, 60, 70 oraz 80. Standardy techniczne budowy sieci elektrycznej zmieniły się od tego czasu na tyle znacząco, że instalacja pochodząca z tamtego okresu może być wadliwa. Niesprawna instalacja może powodować spięcia i stanowi zagrożenie. Kiedyś stosowano aluminiowe przewody, które łatwo ulegają zniszczeniu, a także bardzo szybko się nagrzewają. Aktualnie standardem są kable miedziane, które lepiej znoszą stałe podłączenie do prądu różnych sprzętów RTV i AGD, które mamy w mieszkaniach.

Gdzie zgłosić wymianę instalacji elektrycznej?

Zastanawiasz się, czy prace związane z wymianą instalacji elektrycznej należy gdzieś zgłosić? Jeśli podczas wymiany instalacji w bloku, będzie potrzebne rozplombowanie licznika lub przeniesienie go w inne miejsce, należy ten fakt zgłosić do zakładu energetycznego. Potrzebny będzie wniosek o zezwolenie na rozplombowanie układu pomiarowo- rozliczeniowego, który znajdziesz na stronie zakładu. W odpowiedzi na pewno otrzymasz warunki przyłączenia, które musisz przekazać swojemu elektrykowi. Jeśli szukasz elektryka, który wykona dla Ciebie nową instalację, zajrzyj na stronę https://twoj-elektrykwroclaw.pl/services/instalacje-elektryczne/.

Dodatkowo, jeśli prace związane z wymianą instalacji w mieszkaniu, muszą być przeprowadzone także w częściach wspólnych budynku (np. na klatce schodowej), wymianę instalacji musisz zgłosić także w spółdzielni mieszkaniowej.

Instalacje elektryczne- czy można wymieniać samemu?

Prace związane z instalacjami elektrycznymi najlepiej pozostawić profesjonalistom. Przed przystąpieniem do wymiany instalacji, konieczne jest zrobienie odpowiedniego projektu. Powinien, a nawet musi, przygotować go osoba z uprawnieniami budowlanymi oraz aktualnym świadectwem potwierdzającym przynależność do Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa. Wymiana instalacji elektrycznych w budynku jednorodzinnym nie wymaga uzyskania zgody, ani zgłoszenia takich prac do starostwa. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku mieszkań. O warunkach wymiany instalacji elektrycznej w bloku najlepiej dowiadywać się w administracji. Mając konieczne zgody od wspólnoty lub spółdzielni, można szukać odpowiedniego wykonawcy. Zatrudniając wykwalifikowanego elektryka mamy gwarancję, że instalacja zostanie położona prawidłowo.

Wymiana instalacji elektrycznej to poważna sprawa, dlatego warto powierzyć ją osobie zajmującej się tym profesjonalnie. Wybierając elektryka przeczytaj opinie w internecie i zapytaj innych o opinie, aby wybrać osobę, która dba o jakość wykonywanej pracy. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że instalacja w Twoim mieszkaniu będzie działała sprawnie i bez awarii przez długi czas.