Klasyczny trekking jest formą aktywności fizycznej, która charakteryzuje się stosunkowo niskim – paradoksalnie – progiem wejścia. Z tego powodu przygodę z pokonywaniem górskich szlaków może rozpocząć niemalże każdy, a różnorodność polskich tras jest argumentem przemawiającym za wyborem tej formy spędzania wolnego czasu. Sprawdź, które tereny w naszym kraju są szczególnie atrakcyjne dla miłośników trekkingu!
Najlepsze miejsca na trekking dla początkujących
Wędrówki po bezdrożach najlepiej rozpocząć od najłatwiejszych z dostępnych opcji, co jednak niekoniecznie musi wiązać się z nudą odczuwaną na szlaku. Rewelacyjnym miejscem na stawianie pierwszych kroków w trekkingu jest Kotlina Kłodzka, czyli jeden z najbardziej urokliwych regionów w naszym kraju. To właśnie tu w okolicy Stroni Śląskich i Kłodzka można wybierać spośród kilkunastu różnych wariantów tras, decydując się na wejście na Orlicę, Szczeliniec Wielki lub Śnieżnik. Podejścia szlaków w tym miejscu są z reguły łagodne, dlatego nawet osoby obawiające się wysokości z pewnością poradzą sobie w takich warunkach. Kotlina Kłodzka jest również doskonałym miejscem na pierwsze trekkingi ze względu na brak specyficznych wymagań sprzętowych – wystarczy bowiem znaleźć na dnie szafy pakowny plecak, zaopatrzyć się w odpowiednią ilość wody i wybrać wygodne buty trekkingowe damskie lub męskie. Spacer po okolicznych szlakach jest gwarancją, że już na zawsze zakochasz się w spędzaniu wolnego czasu na świeżym powietrzu!
Regiony idealne do trekkingu dla osób średniozaawansowanych
Sport wyzwala ogromne dawki endorfin, a wraz z podnoszeniem poziomu swojego zaawansowania, wzrasta też chęć eksplorowania coraz bardziej niedostępnych terenów. Rewelacyjne warunki hikingowe można znaleźć w Bieszczadach i Karkonoszach, które pod względem przewyższeń wymagają od fanów pięknych widoków lepszej kondycji i wytrzymałości. Trasy wiodące na Tarnicę, Rozsypaniec, Połoninę Wetlińską lub Śnieżkę wymagają z reguły kilku godzin marszu, jednak na większości etapów nie wiążą się z koniecznością pokonywania trawersów i narażania się na większe ekspozycje.
W przypadku wyboru jednego z wymienionych regionów, warto odpowiednio przygotować się do trasy i zaopatrzyć się w odpowiednią ilość przekąsek, wodę oraz dodatkowe warstwy ciepłej odzieży. Nawet w okresie letnim na wysokości powyżej 1200 metrów n.p.m. pogoda jest niepewna, a sama długość wyprawy może znacznie się wydłużyć. Pod względem technicznym osoby z doświadczeniem w wędrowaniu po Górach Stołowych lub Beskidach nie powinny się natomiast niczego obawiać – większość bieszczadzkich i karkonoskich szczytów jest możliwa do zdobycia nawet dla początkujących amatorów trekkingu.
Gdzie się wybrać na trekking w Polsce?
Mając w swojej historii trekkingowej wspinaczkę na Śnieżkę, Tarnicę lub Wysoką, można zdecydować się na podbój Tatr. W pierwszej kolejności należy jednak wyposażyć swój plecak w niezbędne akcesoria, takie jak apteczka pierwszej pomocy, wodoodporna kurtka oraz spodnie trekkingowe damskie lub męskie. Wysokiej jakości sprzęt turystyczny w Tatrach jest na wagę złota, dlatego po skompletowaniu powyższych akcesoriów pozostaje jedynie ruszyć w stronę Zakopanego.
Warto jednak na wstępie wybierać łatwiejsze trasy, takie jak szlaki na Rusinową Polanę, Dolinę Małej Łąki i Wielki Kopieniec. Po zapoznaniu się z charakterystyką wędrowania po Tatrzańskim Parku Narodowym na zdobycie czekać będą m.in. Giewont, Kościelec i Rysy. Na wymienionych trasach wspinaczka nie należy do najłatwiejszych, jednak widoki w pełni rekompensują cały trud – to właśnie na dachu Polski dowiesz się, na czym polega prawdziwe piękno klasycznego trekkingu!