Wyłazy dachowe – jak je montować?

Zaktualizowano: 29 sierpnia, 2023 at 08:43 pm

Wyłazy dachowe, chociaż wyglądem przypominają zwykłe okna połaciowe, mają zupełnie inne przeznaczenie. Tego typu konstrukcje montowane w dachu płaskim lub skośnym służą do zapewniania dostępu do dachu np. podczas napraw czy różnych czynności technicznych. Czym jeszcze charakteryzują się wyłazy dachowe, jak należy je dobrać i zamontować? Dowiesz się tego z poniższego artykułu.

Czym jest i do czego służy wyłaz dachowy?

Wyłaz dachowy, inaczej okno wyłazowe, to nic innego jak otwór w dachu umożliwiający bezpieczne wyjście na dach. Nie jest tym samym co tradycyjne okno połaciowe i nie należy go z nim mylić. Wyłaz służy do przeprowadzania prac kominiarskich, konserwacyjnych i instalacyjnych. Oprócz tego wyłaz pozwala na wprowadzenie do wnętrza naturalnego światła, a także zapewnia wentylację, dzięki możliwości uchylenia klapy. Wyposażenie tego typu, ze względu na swą konstrukcję, przeznaczone jest tylko i wyłącznie do pomieszczeń na poddaszach nieużytkowych i nieogrzewanych, takich jak strych czy pomieszczenia nad garażem. Istotne jest bowiem, aby temperatura wewnątrz była zbliżona do temperatury panującej na zewnątrz. Wyłazy dachowe dostępne są na rynku w wersji do dachów skośnych oraz do dachów płaskich. Szeroki wybór akcesoriów dodatkowych poprawia komfort użytkowania i funkcjonalność tego typu wyposażenia. 

Podstawowe cechy wyłazu dachowego

Wyłaz dachowy ze względu na swoje specyficzne zastosowanie jest produkowany i montowany inaczej niż zwykłe okno połaciowe. Wśród najważniejszych cech charakterystycznych tego wyposażenia można wskazać:

  • konstrukcję klapy otwieraną od góry;
  • obecność sprężyny dachowej ułatwiającej otwieranie i utrzymanie w pozycji otwartej;
  • zintegrowany kołnierz do pokryć dachowych;
  • szybę o podwyższonej odporności na czynniki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne;
  • kołki ustalające o specjalnym kształcie ułatwiającym ryglowanie i zwiększającym bezpieczeństwo.

Wszystkie wyłazy dachowe są sprzedawane wraz z gotowymi zestawami montażowymi, co znacznie usprawnia mocowanie produktów. Czynność ta nie wymaga wykonania wymianów czy nadbitek, okna wyłazowe montuje się na łatach.

Jak dobrać rozmiar wyłazu dachowego?

Na etapie zakupu wyłazu dachowego należy zwrócić szczególną uwagę na dobór odpowiedniego wymiaru produktu. Okna wyłazowe od producenta okien dachowych FAKRO wymagają uwzględnienia tzw. luzu montażowego, czyli odstępów niezbędnych w procesie mocowania. W przypadku wyłazu do dachu skośnego w otworach należy przewidzieć dodatkowe 10 mm na długości oraz 30 mm szerokości. Wszelkie problemy podczas doboru rozmiaru okna wyłazowego najlepiej skonsultować z pracownikiem sklepu branżowego.

Zasady montażu wyłazu dachowego

Przed przystąpieniem do montażu wyłazu dachowego trzeba skompletować niezbędne narzędzia, takie jak np. poziomicę, ostry nóż, wkrętarkę, szlifierkę kątową, wkręty, młotek ciesielski. W ustalonym miejscu z możliwością swobodnego wyjścia na zewnątrz wykreśla się linie konstrukcyjne otworu, a później usuwa wszystkie materiały budowlane wewnątrz tego obrysu. Mowa tu o elementach pokrycia dachowego, usunięciu łat czy przycięciu dachówek. Podczas przygotowania otworu nie można zapominać o uwzględnieniu odległości montażowych. Następnie należy zastosować dodatkowe łaty mocowane do kontrłat lub krokwi poniżej i powyżej włazu. W tak przygotowany otwór można wreszcie wstawić okno wyłazowe, upewniając się, że opiera się ono na łatach. Mocowanie od strony poddasza przeprowadza się za pomocą wkrętów z zestawu montażowego producenta, zgodnie ze wskazówkami w instrukcji. W dalszej kolejności trzeba przykleić kołnierz ochronny poniżej okna, a później przytwierdzić wyłaz od strony dachu, postępując według specyfikacji z zastosowaniem odpowiednich wkrętów montażowych. Ostatnią czynnością jest ponowne ułożenie poszycia dachowego. W niektórych przypadkach konieczne będzie zamówienie usług profesjonalnych obróbek blacharskich, najlepiej przeprowadzanych w ten sam dzień, aby uniknąć ewentualnego zalania.