Włosy cieniowane od góry – na co warto zwrócić uwagę?

barber cieniowanie od góry

Zaktualizowano: 17 marca, 2023 at 08:41 pm

Czym są włosy cieniowane od góry?

Cieniowanie włosów to nic innego jak metoda ich ścinania. Z powodzeniem można cieniować długie, średnie jak i krótkie włosy. Stosując ten łatwy zabieg jesteśmy w stanie zwiększyć objętość włosia znajdującego się na naszej głowie nadając im pożądany i chciany kształt. Dobrze wykonane cieniowanie musi być dopasowane do kształtu twarzy oraz urody klientki, klienta, gdyż tylko wtedy uzyskamy estetyczny efekt wizualny. Mimo tego musimy pamiętać, że nie każdy może mieć pocieniowane włosy.

Czym dokładnie jest cieniowanie włosów?

Metoda, którą znamy pod nazwą cieniowania, polega na warstwowym sposobie ścinania włosów. Zostawia się najczęściej tylko po wewnętrznej stronie nieco dłuższe włosy, a te zewnętrzne są skracane na tak zwanego lekkiego jeżyka. Jesteśmy w stanie optycznie dzięki temu zwiększyć ich gęstość i objętość, korzystnie wpływając na wspomnianą estetykę.

cieniowanie włosów od góry

Komu pasuje cieniowanie włosów?

Cieniowanie sprawdza się bardzo dobrze w przypadku prostych, grubych, a także falowanych, czy kręconych włosów. Cieniowanie wpływa na grube, gęste i proste kosmyki nadając im lekkości przez co jesteśmy w stanie szybko i łatwo je ułożyć. Dodatkowo mając fale i loki po przez cieniowanie wydobędziemy i podkreślimy skręty. Nie oznacza to, że nie możemy zabrać się za cieniowanie cieńszych włosów. Również czynność ta wpływa na owy rodzaj włosów pozytywnie zagęszczając je i znacząco odżywiając.

Kto nie powinien decydować się na cieniowanie?

Cieniowane włosy nie zawsze są dobrym wyborem dla każdego z nas. Zabieg wykonany na miękkich i sypkich włosach, a także na takich co pokryte są kosmetykiem nie będzie przynosił efektów, które będą sprawiać, że całość będzie wyglądać atrakcyjnie. Wręcz przeciwnie takie cięcie będzie wpływać negatywnie na niekorzyść klienta, klientki. Miękkie i wysokoporowate włosy są narażone na częste opadanie szczególnie na bok. Dodatkowo wyglądają jak by były suche, rzadkie i zniszczone.

cieniowanie włosów

Rodzaje cieniowanych włosów

Cieniowanie dzielimy  na podstawowe rodzaje ze względu na głównie długość włosów. Decydując się na taki rodzaj strzyżenia musimy zadbać o to, aby wybrany przez nas rodzaj był dopasowany do posiadanej fryzury, kształtu twarzy oraz typu urody.

Długie włosy cieniuje się najczęściej w przypadku prostych, gęstych, ciężkich włosów jak i również przy kosmykach, które straciły swoją objętość. Włosy długie cieniuje się dzieląc je na dwie lub trzy warstwy. Efekt cieniowania jaki użyjemy powinien sprawić, że będziemy mieć włosy o zróżnicowanej długości i wyraźnie zwiększonej objętości gdzie poszczególne warstwy dyskretnie i gładko przenikają się wzajemnie.

Cieniowanie trzywarstwowe zaleca się paniom,, które mają cienkie włosy o małej objętości. Po takim cieniowaniu, czyli cięciu włosy Stają się optycznie grubsze i zyskują na objętości przez co ich estetyka jest znacznie lepsza.

Często korzysta się również z cieniowania na krótkich i półkrótkich włosach. Jest to częsty sposób na poprawę ich atrakcyjności. Sprawdzi się tu idealnie cieniowanie dwuwarstwowe takie jak np. cieniowanie z pazurami, które nadaje fryzurze mocnego charakteru.

Wyróżniamy również:

Włosy cieniowane od góry – z pewnością mają wiele zalet. Ścinając w taki sposób włosy nadajemy im określoną formę oraz sprawiamy, że kosmyki zyskują na objętości, a całość staje się podatna na układanie. Dodatkowo owe cieniowanie odznacza się nieco odmiennym sposobem modelowania włosów powodując tym samym, że fryzura nam się długo nie znudzi. Cięcie to idealnie prezentuje się na kręconych jak i zarówno prostych kosmykach. W przypadku kręconych włosów cieniując je od góry wzmacniamy naturalny skręt taśm dzięki temu loki stają się o wiele bardziej wyraziste. Jednak nie zależenie od tego z jakimi włosami mamy do czynienia to warto przed udaniem się do fryzjera przeczytać opinie na jego temat w Internecie, gdyż możemy wpaść na przysłowiową złą minę.

Cieniowanie z grzywką – jest to idealny sposób w przypadku osoby z dużym, wysokim czołem, które chcą zakryć owy problem, gdyż uważają, że jest to nieestetyczny aspekt przez co czują się one nie pewnie. W wyniku strzyżenia grzywka podzielona zostaje na wiele warstw, które układają się lekko na boki łącząc się z włosami pocieniowanymi na boki.

źródło: Fengii, youtube

Stylizacja włosów cieniowanych

Jedna i tak naprawdę najlepsza zaleta to ta dotycząca stylizacji, gdyż cieniując włosy możemy uzyskać tak naprawdę każdą fryzurę jaka dostępna jest w katalogu fryzur w formie papierowej, czy elektronicznej. Prezentacja dobrze wycieniowanych włosów to nie wszystko, gdyż nacisk kładzie się na ich funkcjonalność w tym przypadku po zabiegu powinniśmy sięgnąć po specjalną pastę do włosów, która sprawi, że będziemy mogli utrwalić uzyskany efekt jaki mimo złych warunków pogodowych, a także noszenia czapki się nam nie rozwali. Wystarczy tak nie wiele by móc uzyskać tak dużo. Sam proces cięcia musi być przeprowadzony w zakładzie fryzjerskim jednak już włosy możemy umyć i ułożyć we własnej łazience. Wystarczy zainwestować nie tylko we wspomnianą pastę, lecz także również w szczotkę i suszarkę. Mimo rosnącej inflacji w naszym kraju nie są to aż tak drogie elementy, które powinien mieć każdy z nas.

Źródła:

https://www.wikihow.com/Do-a-Layered-Haircut

https://www.wikihow.com/Layer-Cut-Your-Own-Hair

Najczęściej zadawane pytania:

Czy cieniowanie jest modne?

Tak, cieniowanie włosów jest modne i modne pozostanie na długo. Cieniowanie włosów dodaje im optycznie objętości co sprawia, że wyglądają na silne i zdrowe, a zdrowie nigdy nie wychodzi z mody!

Jakie są techniki cieniowania włosów?

Jest kilka rodzajów cieniowania włosów, stosowanych w zależnosci od tego, jaki efekt chce osiagnąć stylista układający fryzurę:

  • Cięcie podnoszące włos i nadające objętości, czyli cieniowanie na tępo
  • Cięcie wygładzające fryzurę, czyli cieniowanie piórkowe
  • Różnicowanie objętości różnych pasm włosów, np. podcinanie spodnich pasm, żeby zewnętrzne mogły się na nich unosić, czyli tzw. efilowanie
  • Oraz różnie techniki nadające lekkości końcówkom włosów: ząbkowanie, degażowanie i inne.

Czy cieniować puszące się włosy?

Cieniowanie może być nienajlepszym rozwiązaniem, kiedy masz puszące się włosy. Może dodatkowo spowodować, że włosy staną się sterczące i będą wymagały codziennej stylizacji i częstego poprawiania fryzury w trakcie dnia.

Czy cienkie włosy powinno się cieniować?

Cienkie włosy można delikatnie cieniować. Należy jednak uważać, żeby nie przesadzić – jest cienka granica między cięciem, które nada cienkim włosom objętości, a cięciem, które sprawi, że będą wyglądały na rzadkie i słabe. Jeśli masz cienkie włosy i chcesz je wycieniować, warto wybrać się do dobrego fryzjera z wyczuciem i doświadczeniem w stylizacji takiego rodzaju włosów.

Jakich włosów nie cieniować?

Z cieniowania lepiej zrezygnować, jeśli masz włosy barzdo zniszczone i porozdwajane, bądź stroszące się.

Jak cieniować włosy w domu?

Najprostszy sposób na cieniowanie włosów w domu to związanie włosów w kucyk i ostrożne przycięcie końcówek. Najlepiej zacząć ostrożnie, podcinając bardzo niewiele – jeśli będziemy zadowoleni z efektu, włosy można podciąć mocniej. Jeśli jednak zależy Ci na dokładniejszym cieniowaniu włosów, niezbędne będzie rozdzielenie włosów na wiele poszczególnych pasm i cieniowanie każdego z osobna. Njalepiej w tym wypadku zaopatrzyć się w degażówki, czylo nożyczki służące właśnie do cieniowania końcówek włosów.

Jak modelować cieniowane włosy?

Cieniowane wlosy można modelować na wiele sposobów: za pomocą szczotki, lokówki lub prostownicy. Przy mocnym cienowaniu najlepiej ułożyć włosy na okrągłej szczotce i suszarką ułożyć włosy tak, żeby lekko podwijały się pod siebie. Dzięki temu fryzura zyska dodatkową objętość.