Zaktualizowano: 7 września, 2023 at 10:28 am
Swobodny dostęp do wody w dzisiejszych czasach w naszym kraju to oczywistość. Jednak biorąc pod uwagę jej jakość, okazuje się, że nie zawsze jest ona odpowiednia do picia albo może mieć negatywny wpływ na nasze urządzenia elektryczne, takie jak pralka czy zmywarka. Co możesz zrobić, aby zawsze cieszyć się jej wysoką jakością? Dowiedz się nieco więcej na temat uzdatniania wody oraz powodów, dlaczego warto to robić.
Czym jest uzdatnianie wody?
Proces uzdatniania wody to nic innego jak jej zmiękczanie, oczyszczanie oraz poprawa jakości i smaku. W jego trakcie dochodzi do usuwania lub redukcji zanieczyszczeń, substancji chemicznych, mikroorganizmów i innych niepożądanych składników z wody, aby uczynić ją bezpieczną do spożycia, użytkowania czy procesów przemysłowych. Uzdatnianie wody może obejmować różne etapy i techniki, w zależności od rodzaju i stopnia zanieczyszczenia wody oraz jej przeznaczenia. Bardzo popularna jest między innymi filtracja, w czasie której woda przechodzi przez system filtrów i usuwane są z niej bakterie, osad czy inne drobne cząsteczki. Do użytku przemysłowego woda bywa dezynfekowana, co zapobiega rozwijaniu się bakterii i mikroorganizmów – najczęściej stosowane metody dezynfekcji to chlorowanie, ozonowanie lub użycie promieniowania UV. Nieco bardziej zaawansowanym procesem uzdatniania wody jest odwrócona osmoza polegająca na przechodzeniu wody przez membrany, które zatrzymują większość zanieczyszczeń i soli, pozostawiając tylko czystą wodę.
Dlaczego warto zmiękczać wodę?
W obszarach, gdzie twardość wody jest problemem (ze względu na nadmiar minerałów, głównie wapnia i magnezu), stosuje się proces jej odmiękczania, aby usunąć te minerały. Dlaczego jest to takie ważne? Ponieważ, miękka woda jest bezpieczniejsza dla urządzeń gospodarstwa domowego, gdyż nie powoduje tworzenia się kamienia. Dzięki temu wydłuża ich się ich żywotność i można uniknąć kosztownych napraw. Woda miękka jest bardziej efektywna w reakcji z detergentami, takimi jak proszki do prania czy środki czyszczące. To oznacza, że można używać mniejszych ilości detergentów, co przekłada się na oszczędności i korzyści dla środowiska. Miękka woda to także większy komfort, gdyż nie pozostawia ona osadów na armaturze łazienkowej, kabinach prysznicowych czy naczyniach. Jest przyjemniejsza i łagodniejsza dla ciała oraz dla skóry.
Uzdatnianie wody w domu – co warto wiedzieć?
Uzdatnianie wody w domu może być konieczne, jeśli woda z miejskiego ujęcia jest trudna do spożycia lub wykorzystania z powodu zanieczyszczeń lub nadmiaru minerałów. Najprostszym sposobem, aby to zrobić, jest zastosowanie specjalnych systemów lub filtrów. Ich wybór zależy głównie od problemu z jakością wody, który chcesz rozwiązać. Z pewnością pomoże Ci w tym fachowa porada osób, które się w tym specjalizują. Jeżeli chcesz mieć stały dostęp do zdrowej, pitnej wody bez instalowania drogich systemów zawsze możesz postawić na miejscowy filtr podzlewozmywakowy. Zarówno w domowym zaciszu, jak i w miejscach publicznych doskonałym wyborem jest dystrybutor wody – do szkoły, biura, szpitali, poczekali lub bibliotek. Jego montaż i użycie jest wyjątkowo łatwe. Dostępne są modele, oferujące dodatkowe opcje na przykład dostarczające wodą chłodzą, ogrzewaną czy gazowaną. To ekologiczne rozwiązanie, ponieważ pomaga zmniejszyć ilość plastikowych butelek i zachęca do spożywania większych ilości wody, co pozytywnie wpływa na samopoczucie.