Wykonywanie treningów na rowerze stacjonarnym to znakomity pomysł zarówno w przypadku osób, które dążą do wysmuklenia sylwetki jak i tych, które chcą poprawić swoją kondycję po kontuzji. Regularne trenowanie na rowerku stacjonarnym to świetny sposób, aby wzmocnić dolne partie ciała. Warto także podkreślić, że pierwsze efekty są już dostrzegalne po miesiącu regularnych ćwiczeń. Przestawiamy, jakie rezultaty można uzyskać i jak powinny wyglądać ćwiczenia na rowerku stacjonarnym.
Jak powinny wyglądać treningi na rowerku stacjonarnym?
Rower stacjonarny można wykorzystywać zarówno jako jednostkę treningową jak i rozgrzewkę przed ćwiczeniami siłowymi, bieganiem lub innym treningiem wykonywanym w domu. W zależności od potrzeb jak i kondycji można dobrać intensywność ćwiczeń. Najczęściej wykonywane są w formie cardio (aeroby) lub interwałów.
W przypadku treningu cardio tętno maksymalne utrzymywane jest na poziomie wynoszącym od 60 do 70%. Wówczas najszybciej dochodzi do spalania tkanki tłuszczowej. Z kolei podczas interwałów ma miejsce wysoka intensywność, a tętno powinno wynosić od 85 do 92% tętna maksymalnego. Taka forma treningu pozwala na poprawę wytrzymałości. Trening interwałowy na rowerku stacjonarnym to naprzemiennie np. 2 minuty wzmożonego wysiłku i 1 minuta spokojnego kręcenia. Wraz ze zwiększeniem stopnia zaawansowania rekomendowane jest wprowadzenie zmian w treningach. Wiele modeli posiada wbudowane programy, które przedstawiają sposób ćwiczenia. Alternatywnie można wykorzystać aplikacje mobilne wskazujące gotowy plan jazdy.
Zdecydowanie warto zaopatrzyć się w rower stacjonarny z ekranem, przedstawiającym m.in. spalanie, wytrzymałość i siłę. Wówczas system dopiera trening indywidualnie do możliwości danej osoby. Poza dobrym rowerem stacjonarnym potrzebne są wyłącznie buty z twardą podeszwą i strój sportowy, który umożliwia komfortowe ruchy. Ewentualnie można również rozważyć zakup rękawiczek rowerowych, aby uniknąć ślizgania się rąk na kierownicy.
Jakie efekty można uzyskać po treningu na rowerze stacjonarnym?
Wdrożenie tej formy aktywności fizycznej przynosi szereg korzyści dla organizmu. Przede wszystkim usprawnia się praca serca i poprawia się krążenie krwi, a w konsekwencji dochodzi do obniżenia ciśnienia krwi. Dzięki regularnym treningom można zwiększyć siłę mięśni nóg i powiększyć wydolność płuc. Usprawnia się praca układu odpornościowego, a także poprawia się metabolizm. Jazda na rowerze stacjonarnym poprawia samopoczucie, sprzyja wydzielaniu hormonów szczęścia, a także redukuje poziom odczuwalnego stresu.
Regularna jazda na rowerze stacjonarnym to świetna metoda dla osób walczących z nadwagą/otyłością, ponieważ nie są obciążane stawy, także kolanowe. Po miesiącu można dostrzec pozytywne zmiany w wyglądzie sylwetki i zredukowana jest ilość tkanki tłuszczowej. Stopniowo ciało zaczyna się robić jędrniejsze.