Czym jest Bing Ads i czy warto z niego korzystać?

Rozwój wirtualnego świata zaowocował zupełnie nowymi, niedostępnymi dotąd formami reklam. Tempo tego rozwoju natomiast sprawiło, że reklama biznesowa poszukuje nowych przestrzeni. Takim rozwiązaniem jest Bing Ads

Czym jest Bing Ads?

Bing to amerykańska wyszukiwarka internetowa, która należy do Microsoftu. Dostępna jest pod adresem http://bing.com, jest domyślną wyszukiwarką w systemie Windows. Po raz pierwszy wyszukiwarka ta została zaprezentowana w 2009, ale od tego czasu przeszła wiele aktualizacji i ulepszeń. Dzięki temu w praktyce nie różni się od innych wyszukiwarek, dostarczając internautom jak najbardziej trafne wyniki wyszukiwania.

Największą popularnością Bing cieszy się w Stanach Zjednoczonych (ponad 32 proc.) oraz w Chinach (ponad 24 proc.). W Polsce udział w rynku jest znacznie mniejszy i wynosi poniżej 3 proc. (biorąc pod uwagę wyłącznie użytkowników komputerów to ponad 7,3 proc.). Ale to, co wydaje się wadą, może być znaczącą zaletą dla firm, które chcą dotrzeć ze swoją reklamą do klientów.

Taką możliwość daje Bing Ads. Oferowana przez Microsoft usługa reklamowa pozwala firmom na promocję w wynikach wyszukiwania zarówno Bing, jak i Yahoo! oraz AOL. Z tego względu Bing Ads (obecnie nosi nazwę Microsoft Advertising) jest ciekawą propozycją, zwłaszcza, że reklamuje się tam zdecydowanie mniej firm (a więc i konkurencji), niż w najbardziej znanej wyszukiwarce Google.

Zalety Bing Ads

Pozycja Bing na rynku cały czas rośnie. Dzięki temu, że jest domyślną wyszukiwarką Windows, wykorzystywana jest przez zwiększającą się grupę internautów. Dodatkowo ta wyszukiwarka jest podstawą wyszukiwania dla takich usług, jak Yahoo! Search czy AOL Search, co istotnie zwiększa jej zasięg.

Przede wszystkim jednak reklama w Bing Ads jest tańsza – stawki za kliknięcie są niższe, w porównaniu z innymi platformami reklamowymi. Korzystając z wyszukiwarek niedostępnych dla Google, dotrzeć można do nowych grup docelowych. Zwłaszcza, że jest to stosunkowo nowa forma reklamy, obecna na rynku polskim dopiero od 2022 roku. Podobnie jak największy konkurent, Bing Ads umożliwia śledzenie i analizę skuteczności kampanii za pomocą narzędzi analitycznych.

Co w ofercie Bing Ads?

Bing Ads oferuje m.in. reklamy tekstowe, reklamy display, dynamiczne reklamy wyszukiwania, remarketing, kampanie produktowe czy elastyczne reklamy w wyszukiwarce (Responsive Search Ads). Wybrana reklama pojawi się nie tylko na stronie wyników wyszukiwania, ale i na stronach partnerskich czy w aplikacjach i usługach Microsoft.

Firmy mogą precyzyjnie dotrzeć do swoich grup docelowych, dzięki wykorzystaniu rozwiniętych narzędzi do targetowania, jak np. segmentacja geograficzna, demograficzna, behawioralna czy kontekstowa. To natomiast zwiększa skuteczność reklam, a więc i potencjalny zwrot z inwestycji (ROI).

Ciekawą opcją jest innowacyjne rozwiązanie w postaci reklam z rozszerzeniami akcji. Pozwalają one na dodanie dodatkowych przycisków do reklamy tekstowej, które prowadzą do wybranych akcji, jak np. pobranie pliku czy rejestracja na wydarzenie. To sprawia, że reklama angażuje odbiorców i staje się dla nich bardziej atrakcyjna.

Bing Ads – dlaczego warto?

Choć Bing Ads nie zapewnia dostępu do takiej ilości użytkowników, jak jego największy rywal, to jednak dla niektórych firm ta forma reklamy może być korzystniejsza. Bing Ads dociera do unikatowej grupy internautów, korzystających z usług Bing, Yahoo! Search i AOL Search. Są to najczęściej ci użytkownicy, których nie znajdziemy na Google.

Niewątpliwie jest to ciekawa opcja dla firm, które chcą zwiększyć swoją widoczność w sieci oraz promować swoje produkty czy usługi. Nie bez znaczenia jest mniejsza konkurencja przy jednocześnie niższej cenie za kliknięcie czy integracja z usługami Microsoft, w tym LinkedIn, dająca możliwość targetowania na podstawie danych zawodowych.