Czy herbata naprawdę działa na zdrowie? Odkryj prawdziwe właściwości ulubionego napoju

Herbata to jeden z najpopularniejszych napojów spożywanych przez ludzi na całym świecie. Zwykle pijemy ją rano, po obiedzie lub wieczorem jako sposób na relaks i odprężenie się przed snem. Ale czy wiesz, że herbata ma również potencjalnie korzystny wpływ na nasze zdrowie?

Dlaczego warto pić herbatę?

Przede wszystkim dlatego, że jest to naturalny produkt bogaty w antyoksydanty o działaniu przeciwzapalnym i przeciwwirusowym. Herbaciane polifenole są odpowiedzialne za hamowanie procesu starzenia organizmu poprzez neutralizację wolnych rodników.

Badania pokazują również, że picie herbaty może zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób serca dzięki zawartości flawonoidów – substancji wspomagających pracę układu krążenia.

Która herbata najlepsza dla Twojego zdrowia?

Istnieje kilka głównych typów herbat: biała, czarna i zielona.

Białe

Najdelikatniej smakująca z nich wszystkich- liście nie są poddawane fermentacji więc mają najmniej kofeiny. Biała herbata jest bogata w polifenole i przeciwutleniacze, co czyni ją doskonałym napojem dla osób dbających o zdrowie.

Czarne

Najpopularniejsza na świecie – ma mocny smak i aromat. Czarna herbata zawiera więcej kofeiny niż inne rodzaje herbaty, ale nadal mniej niż kawa.

Zielone

Niepoddawana fermentacji zieleń to źródło antyoksydantów- zwanych catechins oraz EGCG (epigallocatechin gallate), który może pomóc zmniejszyć ryzyko raka piersi lub prostaty.

Jak przygotować idealną filiżankę?

Dobrze dobrany dzbanek do herbaty to podstawa udanego parzenia naszej ulubionej mieszanki. Dobry dzbanek powinien być wykonany ze szkła lub porcelany , aby nie zaburzać smaku ani aromatu mieszanek.

Woda musimy zagotować tylko raz – ponowna gotowość spowoduje utratę tlenku azotu odpowiedzialnego za tworzenie się pianki która chronić będzie składniki odparowujące z herbaty.

Herbata powinna parzyć się około 3-5 minut, w tej czasie składniki aktywne zostaną uwolnione a herbata uzyska odpowiedni smak i aromat. 

Podsumowanie

Picie herbaty ma wiele korzyści zdrowotnych dzięki swoim antyoksydantom – polifenolom oraz flawonoidom ,które pomagają nam zachować dobre samopoczucie i chronią przed chorobami serca czy nowotworami.

Wybór rodzaju herbaty zależy przede wszystkim od naszych preferencji smakowych, ale warto pamiętać o właściwościach każdego typu i wykorzystać je dla poprawienia stanu zdrowia. Pijmy więc codziennie filiżankę ulubionego naparu aby cieszyć się jego cudownymi właściwościami!