Bezpieczeństwo dziecka w samochodzie – dlaczego warto inwestować w dobry fotelik?

Zaktualizowano: 16 listopada, 2023 at 11:28 am

Fotelik dziecięcy najważniejszy elementem wyposażenia samochodu od pierwszych chwil życia nowego członka rodziny. Jego zadaniem jest ochrona dziecka podczas jazdy. Dlaczego wybór wysokiej jakości fotelika jest tak istotny? Na co warto zwrócić uwagę przy kupnie odpowiedniego modelu?

Fotelik dziecięcy najważniejszy elementem wyposażenia samochodu od pierwszych chwil życia nowego członka rodziny. Jego zadaniem jest ochrona dziecka podczas jazdy. Dlaczego wybór wysokiej jakości fotelika jest tak istotny? Na co warto zwrócić uwagę przy kupnie odpowiedniego modelu?

Fotelik samochodowy jako wymóg prawny

Poprawny montaż i używanie fotelików samochodowych to wymóg prawny, a jego brak związany jest z wieloma nieprzyjemnymi konsekwencjami. W polskich przepisach znaleźć można informację o tym, że każdy młodociany pasażer poniżej 150 cm, musi podróżować w odpowiednim zabezpieczeniu. Mandat nie jest jednak jedynym zagrożeniem, który może grozić właścicielom samochodu za nieprzestrzeganie zasad. Największym z nich jest utrata zdrowia, a nawet życia dziecka, w razie wystąpienia kolizji.

Fotelik dla dziecka – względy bezpieczeństwa

Ponieważ sylwetka młodego pasażera bardzo różni się od budowy ciała dorosłego, maluch musi być odpowiednio chroniony podczas jazdy. Delikatna struktura kości i mniej rozwinięte mięśnie nie stanowią zabezpieczenia dla organów wewnętrznych, które mogą zostać uszkodzone podczas wypadku. Wysokiej jakości fotelik samochodowy jest więc koniecznością w każdym samochodzie, w którym podróżuje pociecha.

Do 4. roku życia dziecka zaleca się, aby fotelik montować tyłem do kierunku jazdy. Efektem jest maksymalnie skuteczna ochrona głowy i szyi podróżnika podczas zderzenia czołowego, które – jeśli maluch nie jest odpowiednio zabezpieczony – może doprowadzić do zerwania kręgów szyjnych. Dzieci powyżej 4. roku życia mogą już jeździć w samochodzie przodem do kierunku jazdy.

Jak wybrać fotelik samochodowy dla dziecka?

Jednym z producentów, który oferuje najwyższej jakości zabezpieczenia samochodowe, jest marka Recaro, znana na rynku akcesoriów dla najmłodszych od ponad 100 lat. Każdy fotelik dziecięcy Recaro stworzony jest w technologii monoodlewu, co zwiększa stabilność konstrukcji. Wszystkie modele wyposażone są w zaawansowaną ochronę boczną, absorbery energii i ochraniacze barkowe, które minimalizują siłę bocznego uderzenia. Ponadto system Hero, wraz z pasami, chronią przed zsuwaniem szelek zabezpieczających malucha.

Foteliki samochodowe Recaro „rosną” wraz z dzieckiem, dzięki możliwości regulacji zagłówka. W związku z tym sprzęt posłuży przez długi czas. Sprzęt wykonany jest z materiałów najwyższej jakości – jest więc wytrzymały i odporny na uszkodzenia mechaniczne. Konstrukcję fotelika pokrywa miękka, oddychająca tapicerka, wyjątkowo wygodna i komfortowa dla każdego malucha. Powłokę łatwo utrzymać w czystości, dzięki możliwości wyprania w pralce.

Foteliki samochodowe montowane są do bazy za pomocą systemu Isofix, wyposażonego w kontrolki, powiadamiające o tym, czy sprzęt został poprawnie zainstalowany. Każdy model fotelika jest prosty w obsłudze – posiada bowiem wyraźne przyciski i wskaźniki, które ułatwiające proces montażu.

Foteliki samochodowe Recaro to najwyższej jakości, bezpieczny i komfortowy sprzęt, który sprawdzi się u dzieci w każdym wieku. Estetyczne i trwałe rozwiązania posłużą rodzicom i ich dzieciom przez długie lata.