Dlaczego warto wynająć wirtualne biuro w Warszawie?

Zaktualizowano: 29 sierpnia, 2023 at 08:44 pm

Choć każda firma musi posiadać jakiś adres do doręczeń, nie zawsze potrzebne jest całe biuro. Wielu freelancerów wykonuje prace przez internet, z każdego miejsca w Polsce. W branży budowlanej i remontowej większość czasu z kolei spędza się u klientów. Aby chronić swój adres domowy, a jednocześnie nie przepłacać za wynajmowanie pomieszczeń firmowych, warto postawić na wirtualne biuro w Warszawie. Jak ono działa i jakie niesie korzyści?

Czym jest wirtualne biuro i czy jest to legalne rozwiązanie?

Aktualnie nie ma potrzeby podawania adresu, pod którym prowadzona jest działalność. Ta bowiem może być wykonywana w terenie lub przez internet, zatem z wielu, różnych miejsc w Polsce. Jednak nadal nie uda się założyć przedsiębiorstwa bez podania adresu do korespondencji, widocznego między innymi w CEIDG. Oznacza to konieczność podania prywatnych danych lub wynajęcia osobnego pomieszczenia nawet jeśli nie będzie się w nim przebywać.

Rozwiązaniem tego dylematu jest adres wirtualny – biuro udostępnione przedsiębiorcom przez zewnętrzny podmiot. Taka usługa może jednak budzić wątpliwości co do legalności. Jednak polskie przepisy nie zakazują tego typu działalności, pod warunkiem że jest ona rozliczana poprzez wystawione faktury w formacie B2B. Nie ma również problemów z zarejestrowaniem firmy pracującej pod wirtualnym adresem jako płatnika VAT.

Zalety wirtualnego biura w Warszawie

Natomiast rejestracja firmy z wykorzystaniem wynajętego adresu wirtualnego przynosi przedsiębiorcy wiele korzyści:

  • Nie musi nigdzie podawać prywatnych danych, chroniąc swój dom i rodzinę choćby przed zalewem reklam dla firm.
  • Wirtualne biuro regularnie będzie sprawdzać Twoją pocztę, więc jeśli często jesteś poza domem, nie ominie Cię żadna ważna wiadomość listowna.
  • W razie kontroli skarbowej pracownicy wirtualnego biura zajmą się urzędnikami w doświadczony sposób – w końcu przedsiębiorca nie musi przebywać w miejscu działania swojej firmy.
  • Zyskujesz adres z Warszawy, stając się renomowaną firmą ze stolicy.
  • Niższe koszty niż w przypadku wynajmowania biura samodzielnie.
  • Pracownicy wirtualnego biura mogą za Ciebie wykonywać proste formalności, jak odbieranie urzędowych listów z poczty.

Takie rozwiązanie ma dużo plusów. Czy jednak zdarzają się jakieś wady korzystania z wirtualnego biura?

Na co warto uważać przy wyborze takiej usługi?

Korzystanie z usług wirtualnego adresu ma oczywiście także swoje wady. W jednym miejscu zarejestrowane jest kilka, a nawet kilkanaście firm. Jeśli jedna z nich działa na pograniczu prawa, poszkodowani klienci mogą uznać, że pozostałe przedsiębiorstwa z tym adresem także są w to zamieszane. Dlatego też warto wybierać sprawdzone firmy z kilkuletnim stażem. Dobrym pomysłem jest też okres próbny, zanim przystąpi się do umowy na czas określony. Niektóre wirtualne biura idą jeszcze o krok dalej, oferując swoim klientom współpracę na zasadzie subskrypcji, a więc z możliwością jej przerwania w każdej chwili.

Nie tylko wirtualne biuro – co jeszcze obejmuje oferta?

Korzystanie z wirtualnego adresu związane jest przede wszystkim z odbieraniem korespondencji oraz przyjmowaniem kontroli skarbowych. Jednak oferty często obejmują także dodatkowe usługi. Pod adresem jednego z renomowanych wirtualnego biura, na stronie https://biurodlamisia.pl, można zamówić w pakiecie także usługi księgowości, wsparcie doświadczonych księgowych, a także dostęp do skanów wszystkich listów przez dedykowaną aplikację na telefon. W ten sposób możesz skupić się tylko na prowadzeniu swojej firmy, natomiast wszystkie formalności załatwi za Ciebie wirtualne biuro z Warszawy.