Zaktualizowano: 28 marca, 2023 at 12:17 pm
Aby zachować możliwe jak najwyższy poziom bezpieczeństwa na obiektach, warto zainwestować w elektroniczny system kontroli dostępu. Dzięki niemu można mieć pewność, że żadne niepowołane osoby nie przedostaną się do budynku, jak i strategicznych pomieszczeń w firmie.
System kontroli dostępu – czym jest i co nam daje?
System kontroli obiektu jest to szereg powiązanych ze sobą urządzeń elektronicznych, których celem jest ograniczenie użytkownikom dostępu do różnych stref obiektu, w sposób częściowy czy też całkowity. Do stref chronionych dostęp mają wówczas tylko i wyłącznie osoby uprawnione, które korzystają z identyfikatorów osobistych. System ten składa się z minimum dwóch różnych urządzeń, a więc tych wejściowych i wyjściowych. Co ważne, operator systemu jest w stanie dowolnie zmieniać i nadawać uprawnienia danym pracownikom. System ten przy pomocy zgromadzonych informacji decyduje o tym, czy w danym momencie użytkownik ma prawo dostępu do sektora, czy też nie. Następnie uruchamia specjalne procedury, których zadaniem jest zezwolenie tudzież zabronienie dostępu do danego obszaru w firmie czy innym obiekcie.
Rozbudowane wersje kontroli dostępu są niekiedy połączone z rejestracją czasu pracy. Są one skonstruowane w oparciu o centrale kontroli dostępu oraz czytniki systemowe, które komunikują się pomiędzy sobą po magistrali systemowej. Ponadto centrala ma też wiele innych pomocnych funkcji. Pozwalają one na gromadzenie informacji i ich późniejszą analizę. Tego rodzaju zabezpieczenie pomieszczeń daje nam więc dane dotyczące tego, kto przebywa w danym pomieszczeniu i przez jaki czas. System kontroli dostępu stanowi więc świetne narzędzie chroniące przed ewentualną kradzieżą w miejscu pracy.
Z czego składają się systemy kontroli dostępu?
Systemy kontroli dostępu składają się z wielu elementów, a wśród nich można wymienić zwłaszcza:
-
oprogramowanie- czyli system zawierające dane dotyczące wszystkich pracowników i ich uprawnień. Może mieć wiele ciekawych funkcji jak tworzenie kart ewidencji czasu pracy, list obecności, dokumentów kadrowo-płacowych,
-
karty dostępy- wykorzystywane do sprawdzania oraz autoryzacji uprawnień,
-
czytniki- identyfikują osoby, które chcą przedostać się do danego obszaru,
-
kontrolery- sprzęty pozwalające na komunikację między czytnikiem a oprogramowaniem.
W jaki sposób działa system kontroli dostępu?
System dostępowy polega na współpracy urządzeń z identyfikatorami, takimi jak karty zbliżeniowe. Co ważne, nie są na nich przechowywane żadne informacje. Nad pracą całego systemu czuwa komputer nadzorujący, natomiast komunikację z czytnikami kart zbliżeniowych gwarantują sterowniki. Pracownik, który chce się dostać do rejonu objętego ochroną, musi zostać zweryfikowany przez czytnik kontroli dostępu. Metod identyfikacji jest wiele, a należą do nich:
-
karty chipowe,
-
karty magnetyczne,
-
karty zbliżeniowe,
-
karty plastikowe z nadrukowanym kodem kreskowym,
-
kody numeryczne i alfanumeryczne,
-
cechy biometryczne.
Zastosowanie systemu kontroli dostępu- zalety
System kontroli dostępu zwiększa bezpieczeństwo pracowników, jak i chroni mienie firmy przed kradzieżą. Ponadto takie rozwiązanie pozwala osobom pracującym w firmie na łatwy dostęp do wszelkich jej obszarów. Eliminuje konieczność używania mechanicznych kluczy, które jest często dosyć kłopotliwe. To też dla firmy oszczędność, gdyż przedsiębiorstwo nie musi zatrudniać pracowników ochrony. Rozwiązanie to daje możliwość kontroli wejść i wyjść do pomieszczeń przez wszystkich pracowników. Zapewnia skuteczną ochronę przed dostępem do wrażliwych danych, a przy tym umożliwia monitorowanie ruchu na obiekcie. To też sposób na dokładną ewidencję czasu pracy osób zatrudnionych w zakładzie. System kontroli dostępu znacząco zmniejsza ryzyko kradzieży, a przy tym sprawia, że ewakuacja w nagłych przypadkach może być przeprowadzona w sposób bezpieczny.
Jak wygląda montaż kontroli dostępu?
Montaż tego rodzaju systemu zależy od ilości jego elementów, zaawansowania oraz funkcjonalności. Jest to dosyć czasochłonny i trudny proces. Samo zainstalowanie oprogramowania to nie wszystko, gdyż konieczny jest jeszcze montaż czytników i kontrolerów. Montaż jest jeszcze trudniejszy, jeśli system będzie połączony z rejestracją czasu pracy. Z tego względu, decydując się na to rozwiązanie, warto skorzystać z usług firm zajmujących się monitoringiem i ochroną mienia. Przykładem takiej firmy może być Firma Altes. Zespół fachowców od Altes na co dzień zajmuje się profesjonalnym montażem monitoringu, systemów alarmowych, czy własnie systemem kontroli dostępu, dlatego możemy mieć pewność, że zlecenie im usługi zagwarantuje nam profesjonalną obsługę, doradztwo
i montaż wybranego rodzaju monitoringu.