Ile idzie list polecony?

ile idzie list polecony

Zaktualizowano: 22 grudnia, 2022 at 01:23 pm

Wiele osób wysyłających list, zastanawia się kiedy adresat go dostanie. Wiele zależy od tego czy jest to list zwykły, czy polecony, a także czy jest to list ekonomiczny, czy priorytetowy. W przypadku listów poleconych czas dostarczenia jest istotny. Klienci wysyłają w takich listach ważną korespondencję, dokumenty i inne rzeczy, które powinny dotrzeć do adresata jak najszybciej. Ile idzie list polecony? Na tak postawione pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. 

Co to jest list polecony? 

List polecony to przesyłka rejestrowana. Ma on nadany numer, dzięki któremu można śledzić gdzie w danym momencie jest ten list. Czy dotarł już do miasta adresata, czy został już wydany listonoszowi. Jeśli adresat list odbierze, w śledzeniu przesyłki także pojawi się ta informacja. Każdy klient wysyłający list polecony, wypełnia prosty formularz, w którym wpisuje swoje dane i dane adresata. Takie potwierdzenie nadania jest stemplowane przy nadawaniu listu. Dla klienta jest to potwierdzenie wysyłki. Może nim się posłużyć – na przykład – w urzędzie, potwierdzając, że dany list w określonym dniu do urzędu został wysłany.

Na potwierdzeniu wysyłki można wpisać swój email lub numer telefonu. Jeśli list zostanie dostarczony adresatowi, nadawca otrzyma email lub sms z informacją na ten temat. Można także wysłać list polecony ze zwrotką. Jest ona doklejana do listu i dociera do adresata. Przy odbiorze listu adresat musi zwrotkę podpisać. Podpisana wraca do nadawcy i jest dla niego jasną informacją, że list polecony został odebrany. Jeśli na zwrotce jest czytelny podpis – a taki powinien być – nadawca wie kto konkretnie ten list odebrał. To istotna informacja, jeśli wysyła się list do urzędu lub większej firmy.

ile idzie list polecony

Ile idzie list polecony? 

Czas zależny jest między innymi od tego czy jest to list ekonomiczny czy priorytetowy. Listy polecone priorytetowe powinny dotrzeć do adresata na drugi dzień. Ważna jednak jest godzina nadania listu. Jeśli zostanie nadany do godziny piętnastej, raczej dotrze na drugi dzień. Jeśli zostanie nadany później, z poczty zostanie odebrany dopiero wieczorem i nie można liczyć na to, że do adresata dotrze na drugi dzień. 

Warto pamiętać, że list dotrze do adresata na drugi dzień, jeśli jest to dzień roboczy. Jeżeli list nadawany jest w piątek, do adresata dotrze najwcześniej dopiero w poniedziałek. Jeżeli dzień po nadaniu listu jest jakieś święto i dzień wolny od pracy, sytuacja jest taka sama. Adresat może dostać list dopiero w pierwszy roboczy dzień po tym święcie lub świętach. 

List polecony ekonomiczny

Listy polecone ekonomiczne dostarczane są adresatom w ciągu trzech dni roboczych. Jeżeli w tym czasie jest weekend lub dni wolne od pracy, czas oczywiście się przedłuży. Warto też mieć świadomość, że czas dostarczenia listu może być nieco dłuższy, szczególnie w okresach, gdy nadawane jest dużo korespondencji – na przykład przed świętami. Mogą też się zdarzyć sytuację nie do przewidzenia. Przykładem jest tu choćby choroba listonosza, który miał dostarczyć list. W takiej sytuacji w rejon wychodzi oczywiście inny listonosz, jednak ma on więcej pracy, bo obsługuje też swój rejon. Może też nie znać danego rejonu. Z tych między innymi powodów może listy dostarczać nieco wolniej. 

Listy polecone wysyłane za granicę mogą iść oczywiście dłużej. Wiele zależy od tego do jakiego kraju są wysyłane i jak daleko on jest od Polski.

list polecony

Czas dostarczenia listu a data odbioru

Warto wiedzieć, że jest istotna różnica pomiędzy czasem dostarczenia listu, a samym odbiorem. Listu poleconego, listonosz nie może wrzucić do skrzynki, chyba, że adresat wyraził na to zgodę. Wyjątkiem są przesyłki sądowe. Co do zasady odbiór listu poleconego powinien być potwierdzony podpisem adresata lub osoby uprawionej do odbioru przesyłki. Jeśli – na przykład – nikogo w domu nie będzie, listonosz nie dostarczy listu poleconego, w skrzynce pocztowej zaś pozostawi awizo. List będzie leżał na poczcie 14 dni, w trakcie których adresat będzie mógł go odebrać. Najczęściej po 7 dniach jest jeszcze ponowna próba doręczenia. Jeśli więc nie mamy informacji o tym, że adresat odebrał list polecony, może to oznaczać, ze został on awizowany i leży na poczcie do momentu odbioru przez adresata. 

List polecony może wrócić do nadawcy

List polecony powinien zostać dostarczony adresatowi, są jednak przypadki, w których po prostu wraca on do nadawcy. Wróci do nadawcy, jeśli przez adresata nie zostanie odebrany w ciągu 14 dni. Nadawca za odbiór tego listu będzie też musiał zapłacić. 

List polecony może wrócić do nadawcy, jeśli 

– adresat odmówi odbioru przesyłki

– adresat nie żyje

– dane adresata są błędne lub niepełne i nie da się dostarczyć listu

źródło: Blog Channel, youtube.com

Co można wysłać listem poleconym? 

Wbrew powszechnemu przekonaniu, listem poleconym można wysyłać nie tylko dokumenty, ale też drobne przedmioty. Warto jednak mieć świadomość że koszt wysyłki takiego listu może być różny. Zależy między innymi od wagi listu, jego wielkości i grubości. Jeśli jest wysyłany w kopercie, wysyłka nie jest bardzo droga. Jeśli jest to przesyłka niestandardowa – na przykład tuba z plakatem – koszt wysyłki może być większy. Bardzo często w takiej sytuacji korzystniejszą opcją jest wysyłka danego przedmiotu w paczce. Podobnie jak list i paczkę można wysłać z opcją potwierdzenia odbioru. Oczywiście ani listem poleconym, ani w paczce nie można wysyłać przedmiotów zakazanych i niebezpiecznych.