Zbiorniki na deszczówkę – must-have w każdym ogrodzie

Susze dotykają coraz więcej polskich regionów. Co gorsza, ich okresy są coraz dłuższe, niekiedy obejmując nawet cały sezon wegetatywny. W warunkach gospodarstwa domowego można jednak zabezpieczyć się przed ich skutkami poprzez zbieranie i wykorzystanie wody opadowej. Jakie korzyści oferują zbiorniki na wodę deszczową? Jak można zastosować ją w domu i ogrodzie? Tego dowiecie się z naszego nowego poradnika.

Zbieranie deszczówki. Czemu warto zainwestować w zbiorniki deszczowe?

Zarówno małe, jak i duże zbiorniki na deszczówkę umożliwiają zatrzymywanie cennego surowca, który w przeciwnym razie byłby utracony i wchłonięty w glebę. Podczas krótkotrwałych, ale intensywnych ulew i nawałnic burz mogą w stanie zgromadzić ogromne ilości wody i przechowanie jej do późniejszego wykorzystania.

Odprowadzając deszczówkę do zbiornika, nie tylko oszczędzamy wodę z sieci wodociągowej, ale też zabezpieczamy się przed potencjalnymi niedoborami wody w okresach suszy. W dłuższej perspektywie inwestycja w zbiornik do rynny przekłada się więc na znaczne oszczędności i pozwala ograniczyć korzystanie z zasobów wodociągowych. O skali oszczędności najlepiej świadczy fakt, że na cele gospodarcze zużywamy ok. 90 proc. całej pobieranej z sieci wody.

Duża liczba zbiorników na danym obszarze może też zauważalnie odciążyć kanalizację burzową. Ta zaś, działając wydajnie, skutecznie zapobiega ewentualnym podtopieniom w trakcie ulew i wynikającym z nich uszkodzeniom budynków lub infrastruktury. Im więcej osób zdecyduje się na montaż zbiornika deszczówki, tym mniej dotkliwe będą więc skutki intensywnych deszczów – a te według klimatologów w przyszłości będą przydarzać się coraz częściej.

Zbiorniki na deszczówkę. Jak wykorzystać odzyskaną wodę?

Woda zgromadzona w zbiornikach deszczówki może być na wiele sposobów wykorzystana w domu i ogrodzie. Jej najważniejsze zastosowania to:

  • podlewanie ogrodu: deszczówka doskonale nadaje się do nawadniania trawników, warzywniaków i rabat kwiatowych. Dzięki niskiej zawartości chloru nie zaburza ich rozwoju;

  • spłukiwanie traktów komunikacyjnych: woda opadowa może być używana do mycia ścieżek ogrodowych, podjazdów lub chodników. Doskonale sprawdzi się też w do czyszczenia mebli ogrodowych lub elewacji budynków;

  • mycie pojazdów: wykorzystanie deszczówki do czyszczenia samochodów czy rowerów przyczynia się do oszczędności wody pitnej z instalacji wodociągowej;

  • spłukiwanie toalety;

  • pranie: deszczówka, ze względu na brak magnezu i wapnia, świetnie sprawdza się w tym zastosowaniu.

Podziemne zbiorniki deszczówki – zadbaj o budżet i środowisko

Zastosowanie wody deszczowej pozwala na ograniczenie zużycia wody pitnej w wielu codziennych czynnościach. Takie rozwiązanie wiąże się z szeregiem korzyści, które będą odczuwalne zarówno dla samego inwestora, jak i całych społeczności oraz środowiska naturalnego. Redukcja wydatków, oszczędność cennych zasobów oraz zabezpieczenie przed ewentualnymi przerwami w dostawach wody to tylko najważniejsze argumenty przemawiające za montażem zbiornika na wodę opadową.