Wszystko o płynach micelarnych – czym są, czy trzeba je zmywać i jak je stosować?

Jakiś czas temu zrewolucjonizowała rynek kosmetyczny. Woda micelarna, zwana też micelarnym płynem, to kosmetyk do zmywania makijażu i zanieczyszczeń z twarzy. Bez pocierania usuwa nawet wodoodporny makijaż i filtry SPF, dlatego jest ulubionym kosmetykiem do oczyszczania twarzy za pomocą wacika. Jak stosować płyn micelarny? Czy trzeba go zmywać? Oto odpowiedź na najważniejsze pytania dotyczące płynu micelarnego.

Co to jest płyn micelarny?

Kosmetyki micelarne do demakijażu zawierają micele, czyli mikroskopijne cząsteczki o działaniu oczyszczającym. Ich sekret tkwi w budowie – wewnętrzne cząsteczki przyciągają tłuszcze i odpychają wodę, a zewnętrze przyciągają wodę i odpychają tłuszcze. Dzięki temu micele pochłaniają zanieczyszczenia do swojego wnętrza i nie rozprzestrzeniają ich na twarzy podczas mycia. Działają na zasadzie magnezu, przyciągając brud bez konieczności pocierania skóry.

Micele doskonale oczyszczają twarz z nadmiaru sebum i wodoodpornych formuł kosmetyków. Radzą sobie z brudem rozpuszczalnym w wodzie i w tłuszczach – płyn micelarny usunie najodporniejszą maskarę, pomadkę czy SPF. Wiele produktów zawiera również szereg składników łagodzących i kojących skórę. Mogą nawilżać, rozpromieniać lub matowić skórę, dlatego warto dobierać kosmetyk do aktualnych potrzeb. Dobre płyny micelarne można kupić już za kilkadziesiąt złotych.

Jak poprawnie używać wody micelarnej?

Dobrze nasącz nią płatek kosmetyczki (zwolenniczki pielęgnacji w rytmie eko mogą wybrać wielorazowe płatki kosmetyczne,  które pierze się w pralce). Przyłóż mokry płatek do zamkniętej powieki i poczekaj kilka sekund. Woda micelarna rozpuści makijaż i będziesz mogła zmyć okolice oczu płatkiem bez pocierania. Jeśli to koniecznie, przemyj ponownie czystym płatkiem nasączonym płynem micelarnym powieki, usta i twarz. Nie pocieraj. Używaj micelarnej wody nie tylko wieczorem, ale również rano, aby odświeżyć skórę z zanieczyszczeń, których skóra pozbywa się nocą.

Czy należy dodatkowo zmywać płyn micelarny?

Producenci są zgodni, że nie ma potrzeby zmywania płynu micelarnego z twarzy, ale zwolenniczki wieloetapowego rytuału oczyszczania twarzy już mają inne zdanie. Woda z micelami jest świetna jako pierwszy krok pielęgnacyjny do demakijażu, ale może zawierać detergenty, których lepiej nie pozostawiać na skórze, bo mogą ją przesuszyć. Twarz możesz później umyć olejkiem, delikatną pianką myjącą i dodatkowo tonikiem, aby przywrócić skórze równowagę pH. Na to nałóż krem odżywczy lub nawilżający, adekwatnie do potrzeb.

Wskazane postępowanie dotyczy nocnej pielęgnacji. Rano po płynie micelarnym również umyj buzię produktem z wodą. Świetnie sprawdzają się na przykład lekkie pianki z witaminą C. Później wystarczy tonizować skórę i koniecznie nanieść na twarz lekki krem z filtrem przeciwsłonecznym dopasowanym do dziennych aktywności. Na to możesz zaaplikować makijaż lub pokazać się światu w wersji saute – naturalnie i świeżo.

Płyn micelarny to niezastąpiony must-have w toaletce wielu kobiet, który bez naruszania bariery hydrolipidowej pozwala usunąć nawet najbardziej odporny na zmywanie makijaż.