Nieustannie rośnie zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu terapii zajęciowej. Jest to dość szeroka dziedzina obejmująca pracę między innymi z osobami starszymi, niepełnosprawnymi i w jakiś sposób nieprzystosowanymi do samodzielnego życia. Bardzo często mówi się, iż terapia zajęciowa jest tak naprawdę jednym z rodzajów psychoterapii. Jej celem natomiast jest przede wszystkim przywrócenie pacjentowi zdolności umysłowych, poznawczych oraz motorycznych. Nie jest to więc łatwe zajęcie, ale z pewnością bardzo satysfakcjonujące. Jeśli zatem pomaganie innym jest dla was priorytetem, zawód terapeuty zajęciowego może być właśnie dla was.
Zadania terapeuty zajęciowego
Bardzo wiele osób wciąż myśli o terapii zajęciowej w dość stereotypowy sposób, jako o formie spędzania czasu dla osób z problemami, które z jakiegoś powodu nie mogą w pełni samodzielnie funkcjonować w społeczeństwie. Prawda jest jednak taka, że dzięki zastosowaniu różnorodnych form tego typu terapii, można wpłynąć na poprawę jakości życia pacjentów, zarówno w odniesieniu do ich kondycji fizycznej oraz psychicznej, jak i ogólnego funkcjonowania w społeczeństwie.
Dlatego też wśród najważniejszych zadań, przed jakimi staje terapeuta zajęciowy, należy wymienić dopasowanie form terapii do potrzeb swoich podopiecznych. W tym przypadku pod uwagę należy wziąć przede wszystkim stan zdrowia pacjenta, ale też jego osobiste zainteresowania oraz rzecz jasna możliwości. Trzeba też pamiętać, że podejmowane działania mają stopniowo usamodzielniać taką osobę lub też po prostu przeciwdziałać pogarszaniu się jej ogólnej kondycji.
Czy każdy może być terapeutą zajęciowym?
Choć zawód ten może niektórym nie wydaje się zbyt trudny, to trzeba podkreślić, że jest on naprawdę angażujący i wymagający. Dlatego, zanim podejmiecie decyzję o tym, by zdobyć potrzebne do jego wykonywania kwalifikacje, warto dobrze się zastanowić i poznać go z bliska. Terapeuta zajęciowy musi być oczywiście pełen empatii, życzliwości i cierpliwości do drugiej osoby, ale powinien też mieć inne cechy, które pomogą mu właściwie spełniać swoją funkcję.
Jeśli chcecie pomagać innym właśnie poprzez terapię zajęciową, powinniście być osobami odpowiedzialnymi i obowiązkowymi. Musicie szanować drugiego człowieka i być gotowi dawać mu swoje wsparcie oraz motywację do działania pomimo różnych barier. Terapeuta zajęciowy musi być też kreatywny i samodzielny, a przy tym również odporny na stres, który często towarzyszy tej pracy.
Jak zostać terapeutą zajęciowym?
Placówki, takie jak medyczne szkoły policealne, pozwalają swoim słuchaczom zdobyć kwalifikacje niezbędne do wykonywania zawodu terapeuty zajęciowego. Z możliwości, jakie dają nam szkoły tego typu może skorzystać każdy, kto posiada przynajmniej wykształcenie średnie (matura nie jest potrzebna). Co ważne, nauka na kierunku terapeuta zajęciowy w Gdańsku jest zupełnie bezpłatna. Nie trzeba więc wpłacać ani opłaty wpisowej, ani czesnego. Nauka trwa w sumie 2 lata, a jej częścią są też 6-tygodniowe praktyki, które pozwalają przyszłym terapeutom lepiej poznać ten zawód.