Zaktualizowano: 21 marca, 2023 at 10:44 am
Hashtagi czyli popularne oznaczenia w postaci słów poprzedzonych znakiem #, to dziś popularny i bardzo charakterystyczny przejaw działalności internetowej i życia społecznego w internecie. Stosowanie hashtagów daje możliwość prostego i dostępnego dla każdego kategoryzowania treści oraz przeszukiwania treści poprzez kliknięcie na dany hashtag, który jest jednocześnie odniesieniem do innych treści oznaczonych tym samym hashtagiem. Niniejszym rozpoczynamy naszą opowieść, która będzie przewodnikiem po świecie hashtagów i postara się omówić ich rolę w dzisiejszym świecie internetowym. Postaramy się przedstawić temat kompleksowo. Mam nadzieję, że również dla Was będzie to ciekawa opowieść.

Czym są hashtagi?
Hashtagi mają swoje korzenie już w latach 90 XX w. (czyli jeszcze przed erą eksplozji internetu!), kiedy to po raz pierwszy zostały użyte w kontekście technologicznym. Ich pierwotnym zastosowaniem było oznaczanie treści w systemie IRC (Internet Relay Chat), aby ułatwić ich wyszukiwanie.
Jako pierwszy użył hashtagów w mediach społecznościowych niejaki Chris Messina, amerykański programista. Jego genialny pomysł, żeby oznaczać swoje tweety na Twitterze przy pomocy znaczka: # otworzył nową erę w dziedzinie mediów społecznościowych. Choć pomysł napotkał na pewne przeszkody we wdrożeniu, wkrótce zyskał na popularności i zaczął żyć swoim życiem na mediach społecznościowych. W ten sposób rozpoczyna się historia czegoś co tak mocno naznacza nasze życie, szczególnie to wirtualne.
Hashtag (#) jest używany przede wszystkim do oznaczania fraz kluczowych, które pozwalają na grupowanie i przyporządkowanie treści do danego słowa kluczowego i tematu. Umieszczenie # w poście na platformie społecznościowej umożliwia innym użytkownikom tych platform na szybkie odnalezienie powiązanych treści.

Jak działają hashtagi, do czego służą?
Hashtag pozwala na powiązanie postów z określonym tematem lub wydarzeniem. Kiedy użytkownik dodaje go do swojego posta w mediach społecznościowych, takich jak Twitter czy Instagram, treść staje się częścią szerszej dyskusji lub kampanii związanej z danym hasłem. Po kliknięciu na niego, użytkownik może zobaczyć wszystkie posty oznaczone pod daną nazwą. Dzięki temu łatwiej jest przeglądać treści na tematy, które nas interesują, a także dołączyć do dyskusji lub kampanii, w której uczestniczą inni użytkownicy. Hashtagi są wykorzystywane przez algorytmy mediów społecznościowych, które przetwarzają informacje o treściach oznaczonych danym hasztagiem, i wyświetlają je w kategoriach lub w wynikach wyszukiwania.
Przede wszystkim, cała skuteczność hashtagu polega na jego popularności. Im więcej osób jest zainteresowanych danym hasłem i kryjącymi się pod nim treściami, tym większa szansa, że społeczność go zauważy oraz dalej będzie podbijać jego wyświetlenia.
Szczególnie często używane są one na Instagramie oraz na Twitterze. Użytkownicy w tych serwisach chętnie z nich korzystają ze względu na sposób ich funkcjonowania oraz odbiorców, którzy poszukują treści powiązanych z określonym tematem. Istnieją również dodatkowe narzędzia, które pomagają wyszukać treść dzięki wyszukaniu odpowiadających im hashtagom.

Gdzie jest wykorzystywany hashtag?
Jak już wiemy, hashtagi są powszechnie wykorzystywane w mediach społecznościowych (np. Twitter, Instagram, Facebook czy TikTok). W tych platformach służą jako narzędzie do grupowania treści związanych z określonym tematem lub wydarzeniem.
W mediach społecznościowych jak już wspomnieliśmy wcześniej, są używane do grupowania treści i ogólnie rzecz ujmując prostszego znajdowania pożądanych treści. Innym zastosowaniem jest wykorzystanie przez rozmaite instytucje i ogólnie pojęty marketing do promocji produktów i usług. Powoli wszyscy obserwujemy, że hashtag stał się zjawiskiem kulturowym i jest swego rodzaju symbolem nowoczesności, nowych technologii, symbolizuje również często treść, która ma rezonować z młodszym pokoleniem odbiorców.
Jednakże na portalach takich jak YouTube czy Pinterest, hashtagi mają znacznie mniejsze znaczenie w porównaniu do innych mediów społecznościowych. W przypadku YouTube, lepszym sposobem na oznaczanie treści są opisy, tagi i tytuły filmów. W przypadku Pinteresta, treści są kategoryzowane za pomocą tzw. długich opisów i odpowiedniego oznaczania obrazków. W przypadku portali społecznościowych, które są bardziej nastawione na prywatność, takich jak Snapchat czy WhatsApp, tagowanie haseł nie ma zbyt wielkiego znaczenia. W takich przypadkach, lepiej używać innych sposobów oznaczania treści, takich jak oznaczenia użytkowników czy grupy dyskusyjne.
Jak korzystać z hashtagu?
Istnieje kilka podstawowych zasad którymi trzeba się kierować, kiedy korzystamy z hashtagów. Hashtagi musimy dobierać zgodnie z intencją, która nam przyświeca przy ich użyciu, a dodatkowo dobrać otagowanie do platformy społecznościowej. Musimy pamiętać, że jednym z ważniejszych elementów jest umiarkowane użycie hashtagów. W przeciwnym razie skuteczność tagowania spada. Musimy też zdecydować czy podłączamy się do istniejącego trendu w zakresie istniejących już hashtagów, czy chcemy wygenerować nowy. W pierwszym przypadku musimy śledzić trendy związane z pojawianiem się polularnych hashtagów. W drugim przypadku musimy wykazać się kreatywynością i pomysłowością, która zachęci innych do korzystania z danego hashtaga. Trzeba też pamiętać, żeby nie oznaczać tagiem tematów niepowiązanych, bo może być to uznane jako spam i zyskać nieprzychylne oceny uzytkowników.

Jak korzystać z hashtagów na popularnych portalach społecznościowych i youtube?
Oto garść wskazówek, jak korzystać z tagów na popularnych platformach społecznościowych:
Na Twitterze zazwyczaj używa się krótkich, lapidarnie opisujących temat haseł, często zabawnych, lub prześmiewczych czy ironicznych. Zaleca się nie nadużywanie tagów do jednego posta. Zazwyczaj do jednego posta wystarczy jeden tag. Musimy pamiętać, że w Twitterowym użyciu tagów najważniejsze jest podłączyć się do panujących trendów. W przeciwnym razie potencjał użycia taga zostanie niewykorzystany. W tym celu trzeba śledzić najnowsze trendy związane z użyciem tagów.
W przypadku Facebooka również ważny jest umiar i celowość użycia #. Charakterystyczne dla tej platformy jest to, że często hashtagi są używane w celach marketingowych. Często tagi są tworzone wyłącznie w celu promocji danej marki na potrzeby kampanii marketingowej.
Na Instagramie również są wykorzystywane hashtagi, zarówno przez samych twórców pod zdjęciem jak i przez użytkowników w kometarzach pod postem.
Charakterystyką samego portalu jak również wykorzystywanych na nim hashtagów jest przede wszystkim nakierowanie na działalność biznesową oraz zawodową. Zmienia to zasadniczo charakter hashtagów, które mają bardziej profesjonalny oraz poważny wydźwięk. Znacznie mniej jest prześmiewczych czy ironicznych tagów.
Youtube
Hashtagi na tej platformie wideo są umieszczane pod filmem przez twórców, jak również w komentarzach, aczkolwiek ich wykorzystanie nie jest bardzo powszechne ze względu na sposób funkcjonowania platformy.
Przykłady znanych hashtagów
Oto kilka interesujących i popularnych hashtagów, które zyskały bardzo duży rozgłos w ostatnich latach.
- #BlackLivesMatter – stoi za tym hashtagiem akcja promująca równość rasową. Został on spopularyzowany ze względu na brutalność policji w USA wobec niektórych czarnoskórych obywateli.
- #MeToo – jest to ruch który zwraca uwagę na przypadki przemocy seksualnej i molestowania
- #BlackFriday -jest to przykład wykorzystania hashtaga do celów związanych z nakręcaniem marketingu i sprzedaży przez producentów różnego rodzaju produktów i usług.
Jakie są zalety korzystania z hashtagów?
Korzystanie z hashtagu potrafi przynieść korzyści wszystkim stronom internetowej sfery życia. Dotyczy to zarówno twórców, odbiorców, jak i firm oraz konsumentów.
Oto kila zalet korzystania z hashtagów:
Zasięgi
Do niewątpliwych zalet hashtagów należy to, że pozwalają one, przy odpowiedniej promocji lub dołączenia się do obowiązującego trendu w skutecznym marketingu oraz zwiększeniu zasięgu danej treści. Poprzez agregowanie treści można dotrzeć do wielu użytkowników internetu w prostszy sposób.
Ułatwienie wyszukiwania dla użytkowników
Hashtagi ułatwiają użytkownikom znajdowanie powiązanej z danym tagiem treści.
Budowanie społeczności
Dzięki korzystaniu z hashtagów można łatwiej odnaleźć innych użytkowników, którze reprezentują podobny ogląd danej sytuacji.
Tworzenie trendów
Korzystanie z hashtagów umożliwia tworzenie trendów zarówno społecznych jak i marketingowych i popularyzację jakiejś idei.
Budowanie marki, realizacja strategii marketingowych
Korzystanie z hashtagów może być przydatne w budowaniu świadomości marki i realizacji przyjętych strategii marketingowych mających przełożenie na wielość sprzedaży.
Skuteczne wykorzystanie hashtagów wymaga umiejętności dobierania odpowiednich słów kluczowych, które będą związane z publikowaną treścią oraz zainteresowaniami odbiorców. Ich zalety zdecydowanie przeważają nad wadami, dlatego warto nauczyć się ich stosowania. W dzisiejszych czasach stanowią one istotny element strategii komunikacyjnych w mediach społecznościowych.

Jaka jest ciemna strona hashtagów?
Jak niemal każde zjawisko w życiu, również używanie hashtagów ma swoje ciemne strony. Należy do nich spamowanie postów nieprzypasowanych do treści hashtagów, aby podbić widoczność promowanej przez siebie treści. Jest to oczywiście bardzo irytujące i spotyka się często z ostrymi i nieprzyjemnymi reakcjami i wbrew intencjom spamerów nie przynosi im to zazwyczaj większych korzyści.
Innym rodzajem nadużycia jest zbyt częste korzystanie z hashtagów, które prowadzi do zaśmiecenia treści komunikatu i rozmycia siły przekazu która płynie z danego posta. Z użyciem hashtagów jest podobnie jak z innymi dziedzinami życia – wskazany i najbardziej korzystny jest umiar i balans. Umiejętne korzystanie z nich może przynieść wymierne korzyści, ale łatwo również „przedobrzyć” i wykorzystać zbyt dużo hashtagów.
Szczególnie niekorzystne jest szerzenie hashtagów powiązanych z nienawistnym lub szkodliwym przekazem, które są różnie i często nieprzychylnie odbierane przez społeczność na danej platformie, a które niestety w różnych miejscach internetu potrafią się pojawiać od czasu do czasu.
Podsumowanie
Hashtagi są w obecnych czasach ciekawym i często ułatwiającym życie oznaczeniem, do którego zdążyliśmy już przywyknąć i który często obserwujemy podczas naszej codziennej obserwacji mediów społecznościowych. Wydaje się, że ich popularność staje się coraz większa, a ich potencjał nie został jeszcze w pełni wykorzystany. Hashtagi z pewnością nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa w globalnym świecie internetu.
Można powiedzieć, że hashtagi stały się swego rodzaju symbolem nowoczesności, pewnych nośnych idei oraz kojarzą nam się często z wieloma akcjami marketingowymi i społecznymi. Rozwój idei użycia hashtagów do oznaczania treści jednak trwa i trudno jednoznacznie powiedzieć w którym kierunku pójdzie, zwłaszcza w erze coraz głębszego wnikania technologii w nasze codzienne życie. Być może dzięki temu artykułowi inaczej spojrzysz na rolę hashtagów i kto wie, może sam zaczniesz ich częściej używać…?