Zaktualizowano: 29 sierpnia, 2023 at 08:43 pm
Wejście w związek małżeński wiąże się z powstaniem tzw. wspólności majątkowej. W uproszczeniu oznacza to, że od tej chwili wszystkie dobra należeć będą po równo do obojga małżonków. W przypadku rozwodu trzeba więc będzie dokonać ich podziału. Jak to zrobić w sposób sprawiedliwy, polubowny i czy w ogóle można uniknąć małżeńskiej wspólności majątkowej?
Majątek wspólny i osobisty – jak się go dzieli?
Musimy pamiętać, że podział majątku podczas rozwodu będzie dotyczył tylko dóbr wspólnych, a nie osobistych. Co to oznacza? Aby odpowiedzieć na to pytanie, wyjaśnijmy, czym się różni majątek osobisty od wspólnego. Zanim dojdzie do sprawy rozwodowej, warto, aby obie strony miały tego świadomość.
Majątek osobisty obejmuje wszystkie dobra nabyte przed zawarciem małżeństwa, np.:
- Przedmioty majątkowe, również te nabyte przez dziedziczenie i darowiznę; uzyskane z tytułu odszkodowania i z tytułu nagród za osobiste osiągnięcia;
- Prawa niezbywalne, autorskie i pokrewne;
- Wierzytelności;
Dokonując sprawiedliwego i polubownego podziału majątku podczas rozwodu, nie możemy więc brać pod uwagę dóbr, które jedna strona nabyła przed ślubem. Jeśli np. jeden z partnerów kupił mieszkanie zanim doszło do powstania wspólności majątkowej, to w trakcie sprawy rozwodowej, nieruchomość ta nie będzie podlegała podziałowi i pozostanie wyłącznie w rękach właściciela.
Zupełnie inaczej wygląda podział dóbr nabytych w trakcie związku małżeńskiego. Wchodzą one w skład tzw. majątku wspólnego. Obejmuje on własności oraz inne prawa majątkowe, takie jak:
- Wynagrodzenie za pracę i dochody z innych działalności zarobkowych;
- Dochody z majątku wspólnego oraz osobistego małżonków;
- Środki z funduszy emerytalnych;
- Przedmioty służące do użytku obojga małżonków.
Tylko dobra wchodzące w skład majątku wspólnego można podzielić pomiędzy małżonków. Najszybszym i najtańszym sposobem na podział majątku podczas rozwodu jest polubowne sporządzenie umowy. Sprawiedliwe podzielenie dóbr należących do wspólnego majątku zależy wyłącznie od dobrej woli, uznania i porozumienia obu stron.
Jedną z popularnych opcji, np. w przypadku wspólnego mieszkania, jest jego sprzedaż i równy podział majątku. Strony decydują się czasem na rozwiązanie, w którym jedna osoba przejmuje nieruchomość i spłaca drugiego partnera.
Jeśli małżonkowie nie będą w stanie dojść do porozumienia, podziału dokona sąd podczas sprawy o podział majątku. Trzeba jednak pamiętać, że tego typu procesy są najczęściej długotrwałe i stresujące. Sąd może także nakazać określony podział majątku, który nie będzie odpowiadał byłym partnerom.
Podział majątku podczas rozwodu – czy można go uniknąć?
Sprawa rozwodowa nie będzie obejmowała podziału majątku, jeśli małżonkowie sporządzili wcześniej tzw. intercyzę. Jest to umowa, która zabezpiecza interesy obu stron i gwarantuje niezależność finansową. Tego typu dokument można przygotować zarówno przed ślubem, jak i w trakcie trwania małżeństwa.
Niezbędnych informacji prawnych do przygotowania publikacji dostarczyła Kancelaria Adwokacka – Młyńska 21 z Gdańska – https://www.kancelariamlynska.pl/