Zaktualizowano: 29 sierpnia, 2023 at 08:43 pm
Zgodnie wyrokiem z dnia 15.06.2023 r. Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej banki nie mogą żądać od kredytobiorców odszkodowania za korzystanie z kapitału. Na tę informację czekali tysiące frankowiczów, którzy wygrali procesy o nieuczciwe warunki z bankami, a sądy unieważniły umowy kredytowe.
Przełomowy wyrok TSUE
Prawo Unii Europejskiej nie zabrania konsumentom dochodzenia odszkodowania wykraczającego poza spłatę miesięcznych rat w przypadku stwierdzenia nieważności hipoteki z nieuczciwymi postanowieniami. Prawo to uniemożliwia jednak bankom nakładanie podobnych wymagań i domagania się roszczeń od konsumentów. Tak wynika z decyzji sądu, co oznacza spore zmiany dla frankowiczów po wyroku TSUE z dnia 15.06.2023.
Wyrok TSUE zapadł na korzyść kredytobiorców z rekomendacji rzecznika generalnego Trybunału, Anthony’ego Michaela Collinsa. W lutym 2023 r. rzecznik zaproponował orzeczenie, że bank nie może dochodzić od kredytobiorców we frankach szwajcarskich żadnych pieniędzy poza spłatą udzielonego bankowi kredytu we frankach szwajcarskich i odsetek zalegających od dnia wezwania do zapłaty, ponieważ nie może czerpać korzyści z sytuacji spowodowanej przez swoją działalność, która jest niezgodna z prawem.
Co wyrok TSUE oznacza w praktyce?
Sądy są teraz zasypywane pozwami domagającymi się odszkodowania za wykorzystanie ich kapitału. Jednak dotychczas żaden bank nie uzyskał pozytywnego rozstrzygnięcia w tej sprawie. Sądy odrzucały roszczenia banków, argumentując, że są one bezpodstawne.
Sprawa przed TSUE została wszczęta przez Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia. Sąd ten w sierpniu 2021 r. zwrócił się do TSUE z pytaniem, czy na mocy dyrektyw unijnych strony unieważnionej umowy kredytu frankowego mogą dochodzić innych świadczeń niż zwrot zapłaconych kwot wykonanych w ramach tej umowy oraz odsetek za zwłokę. Jest to w istocie wynagrodzenie banku z tytułu dokapitalizowania, a także wynagrodzenie kredytobiorcy (rekompensata, zwrot lub indeksacja korzyści) za wykorzystanie przez bank wpłacanych pieniędzy, które były ratami kredytowymi.
Zmiany dla frankowiczów po wyroku TSUE z dnia 15.06.2023 mówią jasno i żądania ponad zwrot wzajemnych świadczeń są niezgodne z przepisami UE.
Wyrok TSUE jest istotny również dla banków
Tysiące frankowiczów czekało na to orzeczenie, a banki domagały się od nich zwrotu kosztów sądowych za nielegalne wykorzystanie kapitału po zerwaniu umów kredytowych. Mowa tutaj o niemałych stawkach, bowiem banki szacują swoje możliwe wynagrodzenie na minimum 50% kwoty udzielanej w kredytach.
Na orzeczenie z niecierpliwością czekali też ci, którzy mieli zamiar pozwać bank za zerwanie umowy kredytowej, ale bali się późniejszych roszczeń. Zdaniem prawników na korzystnym dla frankowiczów rozstrzygnięciu skorzystają też osoby posiadające kredyty w złotówkach, jeśli sąd orzeknie o unieważnieniu ich umów kredytowych.
Eksperci i bankowcy podkreślają jednak, że w ostatnich latach banki zapewniły sobie odpowiedni bufor, którego zadaniem jest zwiększenie odporności oraz zdolności do zaabsorbowania kosztów związanych z niekorzystnymi rozstrzygnięciami TSUE.
Niezbędnych informacji do przygotowania artykułu dostarczyła kancelaria: https://kancelariafrankowicza.pl/