Metamorfoza mieszkania. Jak przygotować podłogę pod nowe panele?

Generalny remont nie może obejść się wymiany podłogi. Wiele osób decyduje się na kupno paneli podłogowych, które z roku na rok zyskują coraz to większą popularność, i doskonale sprawdzają się nawet w kuchniach i łazienkach. Są wodoodporne, odporne na uszkodzenia mechaniczne i różnego rodzaju zachlapania, a także dość łatwe i szybkie w montażu. Jak przygotować się do wymiany starej podłogi na nową? Podpowiadamy.

Przygotuj posadzkę pod nowe panele podłogowe

Przygotowania posadzki należy rozpocząć od demontażu starej podłogi. Jeśli są to panele, ich demontaż nie powinien sprawdzić Ci żadnego kłopotu. Bardziej problematyczny od samego demontażu jest ich wywóz, ponieważ paneli jest wiele, są one ciężkie i długie. Co więcej, należy wywieźć je do specjalnego punktu selektywnej zbiórki. Wiele osób decyduje się również na wyrzucenie starych podkładów, aby móc zastąpić je nowymi. Podkłady, które mimo upływu lat, nadal pozostały w nienaruszonym stanie, można wykorzystać ponownie. Po uporządkowaniu podłogi nadchodzi czas na samą posadzkę. Niestety, wiele osób zaczyna pracę od podstaw, czyli od wylewki, która ma za zadanie wyrównać wszelkie nierówności. Wiele osób decyduje się również na to rozwiązanie, aby wyrównać poziom podłóg w całym mieszkaniu, dzięki czemu podłoga będzie równa, a jednolite panele będzie można położyć na całej jego długości. Od stanu posadzki zależy także, jakie podkłady pod panele kupimy – https://fachura.net/140-podklady. Grube podkłady pozwalają wyrównać nierówności w posadzce, tak więc posiadając posadzkę, na którą dopiero co wylano wylewkę, możemy pozwolić sobie na cienkie podkłady np. te o grubości 1,5-2mm. Posadzkę, na której znajdują się nierówności, można wyrównać za pomocą grubych podkładów np. tych o grubości 5 mm.

Nowe panele w mieszkaniu

Samo kładzenie paneli jest dość proste i szybkie. Wymiana starych paneli na nowe w całym mieszkaniu doświadczonym budowlańcom zajmuje dosłownie kilka dni, nie wliczając oczywiście wyrównywania podłogi za pomocą wylewki, bo ten proces zająć może nawet kilka tygodni. Wysokiej jakości panele będą służyć latami, a właśnie na takie panele decyduje się większość osób decydujących się na metamorfozę starej podłogi. Podłoga z założenia ma służyć przez długie lata, dlatego decydując się na wymianę podłogi, warto postawić na panele wysokiej klasy, aby mimo intensywnego użytkowania nadal doskonale się prezentowały. Panele kupić można zarówno w sklepie stacjonarnym, jak i przez internet. Planując generalny remont mieszkania, to właśnie podłodze należy poświęcić sporo swojej uwagi. Będzie ona każdego dnia mocno eksploatowana i narażona na zniszczenia oraz zachlapania. W tym przypadku nie warto oszczędzać, tylko już na samym początku postawić na wysoką jakość, a udanym zakupem cieszyć się przez wiele długich lat.

Podczas wymiany podłogi nie można zapominać o listwach przypodłogowych. Pełnią one nie tylko funkcję dekoracyjną, lecz także chronią panele przed zniszczeniem oraz przedostaniem się pod nie wszelkich zabrudzeń. Listwy przypodłogowe oferowane są w wielu wariantach kolorystycznych, dzięki czemu z łatwością dopasujesz je do koloru paneli. Panele również oferowane są w wielu kolorach, dzięki czemu każdy bez problemu dopasuje je do swojej wizji nowego wyglądu mieszkania. Choć większość z nich swoim wyglądem emituje prawdziwe drewno, to na rynku dostępne są również panele m.in. w kolorze białym, bądź szarym.