Masz wrażliwe oczy? Wypróbuj te soczewki kontaktowe!

Nadwrażliwość oczu to dość ogólnikowe pojęcie, pod którym kryje się wiele dolegliwości pojawiających się w obrębie aparatu wzrokowego. Oczy wymagające narażone są na nawracające uczucie suchości, złudne uczucie obecności obcego ciała, a także świąd i pieczenie. W takim wypadku wybór soczewek kontaktowych staje się prawdziwym wyzwaniem. Na co więc warto zwrócić większą uwagę?

Czy osoby z wymagającymi oczami mogą nosić soczewki kontaktowe?

Wrażliwe oczy wydają się być dość problematyczne. Łatwo można się domyślić, że najmniejsze pyłki czy zanieczyszczenia doprowadzą do nasilenia uporczywych dolegliwości. Czy więc oznacza to, że osoby z wrażliwymi oczami powinny całkowicie zrezygnować ze szkieł kontaktowych? Absolutnie nie! Wrażliwe oczy co prawda wymagają odpowiedniej pielęgnacji i troski, jednak nie są przeciwwskazaniem do korzystania z soczewek. Niemniej jednak istnieje konieczność ich odpowiedniego dobrania i zwrócenia uwagi na ich kluczowe parametry.

Uwodnienie soczewek kontaktowych gwarancją komfortu ich użytkowania

Wybierając soczewki kontaktowe zwykle zwracamy uwagę na ich moc oraz charakter noszenia. Okazuje się jednak, że w przypadku wrażliwych oczu jednym z ważniejszych parametrów okazuje się uwodnienie soczewek kontaktowych. Świadczy ono o obecności wody w materiale wykorzystanym do produkcji szkieł kontaktowych, a także świadczy o komforcie noszenia. W przypadku wrażliwych oczu im wyższe jest uwodnienie soczewek kontaktowych, tym lepiej. Wynika to z faktu, że:

  • takie soczewki nie będą podrażniać oczu;
  • zadbają o utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia;
  • zminimalizują wszelaki dyskomfort noszenia, jaki może być odczuwany przez osoby z wrażliwymi oczami.

Co więcej, wysokie uwodnienie soczewek kontaktowych sprawia, że narząd wzroku nie będzie się męczył, a sama soczewka szybko przystosuje się do oka. 

Tlenoprzepuszczalność soczewek kontaktowych – ratunek dla wrażliwych oczu

Kolejnym parametrem, na który powinny zwrócić osoby z wrażliwymi oczami jest przepuszczalność tlenu w soczewkach kontaktowychJak wiadomo, rogówka oka do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje stałego dostępu do powietrza. Tak więc, im wyższa jest przepuszczalność tlenu w soczewkach kontaktowych, tym będą one wygodniejsze i mniej „drażniące” dla wrażliwego oka. Parametr ten warunkuje również stałe nawilżanie gałki ocznej, nawet w momencie, kiedy częstotliwość mrugania jest znacznie ograniczona. Soczewki kontaktowe z wysokim współczynnikiem tlenoprzepuszczalności redukują również objawy związane z występowaniem nadmiernej suchości oraz dyskomfortu. Takie szkła kontaktowe mogą się więc okazać prawdziwym ratunkiem dla wymagających oczu.