Jakie urządzenia sprawdzą się w gastronomii?

Na powodzenie lokalu gastronomicznego wpływa szereg czynników. Ważne są umiejętności kucharzy, przemyślane menu i wysokiej jakości składniki, z jakich mają być przygotowane. Aby to było możliwe, istotne jest także odpowiednie wyposażenie. A to w zależności od tego, w czym będzie specjalizować się lokal, może być różne.
Gastronomia jest branżą, w której korzystanie ze specjalistycznych urządzeń jest priorytetem. Można je podzielić na kilka kategorii. Wyposażenie gastronomii obejmuje m.in. urządzenia chłodnicze, do obróbki termicznej i pakowania. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Urządzenia chłodnicze

Jak sama nazwa wskazuje, wyposażenie gastronomii z tej kategorii ma służyć do przechowywania produktów spożywczych w odpowiednio niskich temperaturach. Będą to więc lodówki w różnych odsłonach. Mogą być zabudowane, wolnostojące, jednodrzwiowe, dwudrzwiowe, przeszklone. Obok nich powinno być miejsce na zamrażarki niezbędne do przechowywania artykułów spożywczych wymagających temperatury mniejszej niż 0 stopni. W zależności od tego, czy zamrażarka ma być w kuchni, czy służyć do eksponowania towarów, na przykład lodów, wybiera się inny model. Ponadto do ekspozycji produktów spożywczych służą poziome i pionowe witryny chłodnicze.

Urządzenia służące do obróbki termicznej

To kolejna grupa sprzętów, bez których trudno wyobrazić sobie sprawnie działającą kuchnię. Wyposażenie gastronomiczne, jakie tutaj zaliczymy, będzie służyć do gotowania, smażenia, pieczenia i grillowania. Będą to więc m.in. piece konwekcyjno-parowe, kuchenki, frytkownice, grille itd.

Urządzenia sprzyjające szybkiej obróbce mechanicznej

Kiedy wyciągniemy nasze artykuły spożywcze z lodówki bądź zamrażarki, a zanim umieścimy je w piecu lub na grillu, musimy je przygotować. W restauracji liczy się czas, więc wybiera się wyposażenie gastronomiczne sprzyjające szybkiemu przygotowywaniu potraw. Dlatego też na liście sprzętów powinny być te usprawniające obróbkę mechaniczną, a więc wilki do mięsa pozwalające na szybkie mielenie, szatkownice do warzyw umożliwiające krojenie na kawałki różnej wielkości i grubości, a także miksery planetarne, dzięki którym można szybko mieszać, wałkować i ubijać.

Urządzenia do pakowania

To z kolei grupa urządzeń pozwalających na przedłużenie trwałości jedzenia i ochrona przed zanieczyszczeniami. Zaliczają się tutaj na przykład termogrzewarki, zgrzewarki impulsowe i pakowarki próżniowe.

W co jeszcze warto się wyposażyć?

Kompletując wyposażenie gastronomiczne, w pierwszej kolejności należy zainwestować w urządzenia wymienione wyżej. Jednak na tym nie koniec, bo jest jeszcze sporo innych, o których też trzeba pomyśleć. Z pewnością przydadzą się dobrej jakości zmywarki – mycie naczyń ręczne, zwłaszcza przy większej liczbie klientów jest czasochłonne i kłopotliwe. Warto też kupić dobry ekspres do kawy. Nic tak nie zachęca do tego, by pozostać przy stoliku dłużej niż aromat świeżo mielonej kawy.

Jak widać, wyposażenie gastronomiczne to szerokie pojęcie, dlatego przed podjęciem decyzji o tym, co kupić do restauracji lub kawiarni, trzeba dobrze zastanowić się nad charakterem lokalu i tym, co będzie serwować.