Jakie powinno być pierwsze konto osobiste? Poznaj trzy najważniejsze cechy

Chcesz założyć swoje pierwsze konto osobiste? Nie decyduj się na przypadkową ofertę, lecz dokładnie przeanalizuj dostępne opcje z uwzględnieniem wszystkich swoich oczekiwań. Sprawdź, jakimi cechami powinien charakteryzować się rachunek bankowy i szukaj takiego, który wpisuje się w te kryteria.

Chociaż nie wszyscy dysponują kontem osobistym, warto pomyśleć o jego założeniu. Banki oferują różnorodne produkty tego typu, więc jest w czym wybierać. W podjęciu ostatecznej decyzji pomogą ci wymienione poniżej elementy, którymi powinno charakteryzować się dobre konto osobiste.

Najważniejsze cechy konta osobistego

Darmowe konto osobiste to już standard, dlatego nie musisz szukać takiej oferty. Zwróć jednak uwagę na inne kwestie, które uczynią ten produkt jeszcze atrakcyjniejszym.

1. Dostęp do bankowości elektronicznej

Korzystanie z konta osobistego powinno być maksymalnie wygodne. Dlatego podstawą jest dostęp do bankowości elektronicznej (system transakcyjny na stronie www banku, aplikacja mobilna). Pozwala to na łatwy i szybki dostęp do pieniędzy zgromadzonych na rachunku. Dzięki temu finanse masz pod kontrolą – w każdej chwili możesz sprawdzić wpływy, dokonać przelewy itp.

2. Darmowe wypłaty ze wszystkich bankomatów

Chociaż większość osób dokonuje głównie płatności bezgotówkowych, niekiedy przydaje się gotówka. Dlatego warto sprawdzić, który bank nie pobiera opłat za podejmowanie środków z bankomatów. Dodatkowym atutem będzie oferta dotycząca darmowych wypłat ze wszystkich bankomatów – nie tylko tych należących do sieci współpracującej z konkretnym bankiem.

3. Powiązanie z dobrze oprocentowanym kontem oszczędnościowym

Konto osobiste powinno być powiązane z dobrze oprocentowanym rachunkiem oszczędnościowym. Dzięki temu zgromadzone pieniądze będą miały szansę się pomnażać. Odłożone tam środki będą pracować na zysk, naliczany adekwatnie do obowiązującego oprocentowania i wypłacany po zakończeniu każdego cyklu rozliczeniowego (kapitalizacja odsetek odbywa się raz w miesiącu).

Jak założyć konto osobiste krok po kroku?

Czy wiesz, że wcale nie musisz wychodzić z domu, aby otworzyć konto osobiste? Zrobisz to online i to bez konieczności podpisywania umowy w obecności kuriera. Wystarczy, że wybierzesz bank przeprowadzający weryfikację tożsamości z wykorzystaniem procesu selfie. Będziesz tylko potrzebować nagrania dowodu osobistego. Jak to działa?

  • Wejdź na stronę internetową banku z poziomu smartfona lub zeskanuj specjalny kod QR.
  • Wypełnij wniosek.
  • Przedstaw dowód osobisty (w formie nagrania).
  • Zaprezentuj swoją twarz (w formie nagrania) w odpowiednim świetle.

Po poprawnej weryfikacji otrzymasz umowę na wskazany adres mailowy. Gdy konto osobiste zostanie aktywowane, przyjdzie do ciebie wiadomość SMS. Od tego momentu będzie już można korzystać z rachunku.