Jak zwalczać ćmę bukszpanową?

Choć często wiele osób stara się prowadzić swój ogród w sposób ekologiczny, to jednak bywają takie szkodniki, z którymi trudno sobie radzić naturalnymi metodami. W przypadku ćmy bukszpanowej bardzo ważne jest stosowanie odpowiednich oprysków. Warto dowiedzieć się na ten temat więcej.

Kiedy należy stosować oprysk na ćmę bukszanową? 

Ćma bukszpanowa to motyl nocny, którego gąsienice żywią się liśćmi i pędami bukszpanu. Ćmę bukszpanową można zwalczać w każdym stadium rozwojowym. Zatem można stosować oprysk zarówno na larwy ćmy bukszpanowej, jak i osobniki dorosłe. Należy przy tym pamiętać, że konieczne jest odpowiednie dobranie środka do zwalczania tego szkodnika, czyli insektycydu o charakterze biologicznym lub chemicznym. Warto poznać preparaty dostępne w ofercie dlaroslin.pl, które wykazują skuteczne działanie biobójcze na ćmę bukszpanową.    

Jakie preparaty sprawdzą się do zwalczania larwy ćmy bukszpanowej? 

Do zwalczania larw ćmy bukszpanowej można stosować środki chemiczne takie jak Mospilan 20 SP. Ma działanie systemiczne, co oznacza, że preparat jest szybko pobierany przez zielone części roślin i wraz z sokami jest przemieszczany po całej roślinie. Larwy giną nawet wtedy, gdy nie zostały bezpośrednio opryskane preparatem. 

Dobrze sprawdzi się także Lepinox Plus, który zawiera biologiczny czynnik aktywny w postaci bakterii Bacillus thuringiensis. Warto wiedzieć, że bakterie infekują gąsienice i już po 3 dniach od wykonania oprysku umierają. Co bardzo istotne, już w pierwszej dobie po spożyciu preparatu gąsienice przestaje żerować i niszczyć bukszpan, jednak obumierają do 72 godzin. Warto wiedzieć, że środki takie jak Lepinox działają selektywnie, a w związku z tym zabijają ćmę bukszpanową, natomiast nie są szkodliwe dla środowiska i pożytecznych gatunków owadów. Ten insektycyd przeznaczony jest do sporządzania zawiesiny wodnej. Warto wiedzieć, że preparat Lepinox można wykorzystać także na uprawach pomidorów czy też jabłoni. W przypadku zwalczania ćmy bukszpanowej 10 g preparatu wystarcza na 5 litrów wody i 100 m2. Można zastosować do 3 zabiegów, jednak w odstępie 7 dni. Warto pamiętać, że zabiegi należy przeprowadzać na roślinach suchych. Należy się z nimi wstrzymać gdy zapowiadane są opady. Nie należy ich też wykonywać do 6 godzin po opadach. Przygotowanego roztworu nie można zostawiać na więcej niż 12 godzin.      

Jak skutecznie zwalczać motyle ćmy bukszpanowej? 

W przypadku motyli ćmy bukszpanowej najlepiej sprawdzają się pułapki feromonowe. Dobrze sprawdzi się pułapka Buxatrap. Pułapka jest przeznaczona do wyłapywania samców ćmy bukszpanowej. Dzięki temu nie znajdują one samic i nie dochodzi do zapłodnienia. Służy zatem do kontroli rozwoju szkodnika, zanim uda się go całkowicie wyeliminować. Jedną pułapkę stosuje się interwencyjnie na 30 m2, a prewencyjnie na 180 m2. Należy je stosować od maja lub czerwca do listopada. Nie należy zapominać o regularnej wymianie znajdującego się wewnątrz feromonu Pherodis. Należy to robić co 8 tygodni. Pułapkę wiesza się w miejscu osłoniętym od słońca na wysokości 1,5 metra. Należy wymieniać wodę co 3 dni, aby nie zatęchła i feromon był nadal atrakcyjny dla motyli ćmy bukszpanowej. Zasada działania pułapki jest bardzo prosta. Otóż z dyspensera uwalniany jest feromon, który imituje zapach samicy przywabiającej samce. Zwabione samce wpadają do pojemnika dolnego, w którym topią się, jeśli wypełnimy go wodą z kroplą mydła. Lejkowa konstrukcja uniemożliwia ćmom bukszpanowym ucieczkę.