Czym są olejki eteryczne i jakie mają zastosowanie?

Czym są olejki eteryczne i jakie mają zastosowanie?

.

Olejki eteryczne naturalne to prawdziwe remedium na wiele różnego rodzaju problemów, które trawią nasze ciało i umysł. Stosowane są one z powodzeniem zarówno w aromaterapii, jak i kosmetologii przy produkcji kosmetyków. Olejki eteryczne znajdują zastosowanie również w relaksacyjnych masażach czy leczniczych inhalacjach. Czym są naturalne olejki eteryczne i jakie mają zastosowanie? Zapraszamy do lektury!

Olejki eteryczne – właściwości i zastosowanie

Prozdrowotny charakter olejków roślinnych znany jest już od wieków. Pozyskiwane z różnych części roślin olejki posiadają nie tylko wyjątkowy aromat, kojący nerwy i wpływający na zmysły ale wykazują również cały szereg innych właściwości. Wykorzystanie olejków eterycznych najwyższej jakości zalecane jest przy infekcji górnych dróg oddechowych oraz wówczas, gdy w organizmie rozwija się stan zapalny. Certyfikowane olejki eteryczne wykorzystywane są od wieków w medycynie naturalnej. Wykazują one:

  • właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe,
  • właściwości antyseptyczne,
  • działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwstarzeniowe.
  • łagodzące różne dolegliwości trawienne.

Wyjątkowe kompozycje zapachowe wykorzystywane są w kosmetyce, choć popularne jest również wykorzystanie olejków eterycznych w aromaterapii. Niektóre naturalne olejki posiadają silne właściwości rozgrzewające, inne stymulują układ nerwowy, jeszcze inne olejki do aromaterapii pomagają zwalczyć bezsenność, a nawet odstraszają różne owady, jak np. komary i kleszcze.

olejki do aromaterapii

Naturalne olejki eteryczne a olejki zapachowe

Naturalne olejki znajdują zastosowanie w wielu różnych aspektach. Pomagają one zwalczyć łupież i katar, a ich kwiatowy, ziemny czy cytrusowy piękny zapach działa jak naturalny afrodyzjak. W przypadku olejków ważne jest jednak, by stosować wyłącznie naturalne wyciągi, a nie chemiczne substancje. Czym różnią się olejki eteryczne od zapachowych? Olejki eteryczne powstają w procesie destylacji parą wodną różnych części rośliny. W ten sposób powstają czyste oleje roślinne, pozbawione zbędnych substancji. Z kolei olejek zapachowy powstaje ze związków chemicznych. Pomimo tego, że mają one ładny zapach, z pewnością nie posiadają one wyjątkowych właściwości olejków eterycznych. Przed zastosowaniem olejku warto więc dokładnie poznać produkt, by szybko osiągnąć z jego pomocą pożądane rezultaty.

Gdzie kupić certyfikowane olejki eteryczne?

Dobrodziejstwo olejków eterycznych wpływa na to, że są one powszechnie stosowane w kosmetologii, medycynie naturalnej i w aromaterapii. Służą one do odnowy biologicznej, pomagają w walce z chorobami, doustne stosowanie konkretnych olejków reguluje pracę układu trawiennego, a stosowane na skórę ujędrniają ją i wspierają proces leczenia stanów zapalnych. Już kilka kropel olejku może oddziaływać na ciało i zmysły, co warto sprawdzić w codziennej pielęgnacji. W asortymencie Olejkowego Sklepu zobaczyć można szeroki wybór certyfikowanych produktów najwyższej jakości. Można tu zakupić m.in.:

  • olejek z drzewa różanego,
  • olejek z mięty pieprzowej,
  • olejek rozmarynowy,
  • olejek lawendowy,
  • olejek z drzewa herbacianego.

W ofercie Olejowego Sklepu znajduje się również o wiele więcej olejków eterycznych naturalnych oraz profesjonalne akcesoria do aromaterapii.