Zaktualizowano: 29 sierpnia, 2023 at 08:43 pm
Spacery są wspaniałą okazją do realizacji psich potrzeb i zacieśniania więzi z opiekunem. W tym czasie zwierzak nie tylko ma okazję załatwić swoje potrzeby fizjologiczne, ale także zmęczyć się psychicznie i fizycznie. Niestety, czasem zdarza się, że z jakiegoś powodu pies nie chce chodzić na spacer. Co robić w takich przypadkach? Jak zachęcić psa do spacerów?
Dlaczego pies nie chce chodzić na spacer?
Skoro podczas spaceru nasz futrzak ma możliwość realizowania swoich potrzeb, dlaczego przy każdym wyjściu zapiera się łapami, kładzie na ziemi i nie chce iść dalej? W końcu ten spacer miał być dla niego!
Niestety, takie zachowanie oznacza, że nasz pupil zmaga się z lękiem, z którym nie jest w stanie poradzić sobie samodzielnie. Może przerażać go świat zewnętrzny, nasze nastawienie, brak znajomości akcesoriów spacerowych i wiele innych rzeczy. Lęk może wynikać ze złych doświadczeń lub braku socjalizacji. Czasem zdarza się również u szczeniąt, zwłaszcza nieznanego pochodzenia lub z kiepskiej hodowli, gdzie rozmnażane są zwierzęta lękliwe, z problemami behawioralnymi.
Jeśli nasz psiak nagle zaczął mieć problemy z wychodzeniem na spacer, oprócz nieprzyjemnych doświadczeń, może oznaczać to poważne problemy zdrowotne. Gdy zwierzę podczas spaceru siada, kładzie się i nie chce iść dalej, często jest to oznaka bólu spowodowanego problemami np. ortopedycznymi lub neurologicznymi. W takim wypadku konieczne jest skonsultowanie przypadku z lekarzem weterynarii. Co istotne dotyczy to nie tylko psów starszych – również młode, kilkumiesięczne szczenięta mogą borykać się z poważnymi problemami zdrowowtnymi.
Jak zachęcić szczeniaka do spacerów? Dobór odpowiednich akcesoriów
Często zdarza się, że szczeniak nie chce chodzić na spacerze, bo odczuwa fizyczny dyskomfort. Jeśli założymy mu obrożę i smycz, po czym od razu ruszymy na podbój osiedla, nic dziwnego, że maluch nie będzie chciał ruszyć się z miejsca. Za dużo nowych bodźców może sprawić, że na dłuższą metę zniechęci się do spacerów. Jak temu zapobiec?
Bardzo łatwo! Wystarczy przed wyjściem na pierwszy spacer przyzwyczaić szczeniaka do akcesoriów spacerowych w warunkach domowych. Dobrze jest przez kilka dni zakładać maluchowi najpierw obrożę lub szelki, a gdy się z nimi oswoi – również smycz. Jak szczenię już przywyknie do nowej sytuacji, możemy wyjść z nim na zewnątrz.
Bardzo ważny jest również dobór odpowiednich akcesoriów, zarówno dla szczeniąt, jak i psów dorosłych. Dobrze dopasowane, wygodne szelki guard, takie jak szelki Truelove Front Line z pewnością będą lepszym wyborem niż popularne paskowe step-iny czy szelki norweskie, które mogą powodować dyskomfort i blokować prawidłowy ruch obręczy barkowej/łopatki.
Jak zachęcić psa do spacerów? Nagrody
Jeśli nasz psiak po przekroczeniu drzwi wyjściowych zaczyna się stresować, kładzie się na ziemi i zapiera nogami – nie powinniśmy w żaden sposób zmuszać go do dalszej interakcji. Warto uzbroić się w cierpliwość i dać zwierzakowi czas, by na spokojnie, w swoim tempie przekonał się do nowej sytuacji. Jeśli naszemu psu to pomoże – możemy usiąść obok niego na ziemi, by dać mu odpowiednie wsparcie.
Bardzo istotnym elementem, by zachęcić zwierzaka do spacerów są atrakcyjne nagrody. Pyszne smakołyki, ulubiona zabawka i dużo pochwał słownych z pewnością pozwolą pupilowi szybciej oswoić się z niepewną sytuacją i rozpocząć eksplorację. Z tego powodu na spacer warto wyjść przed porą karmienia, gdy zwierzak ma pusty żołądek.
Jeśli mimo naszych prób, zwierzak wciąż reaguje lękiem na próbę wyjścia z domu, warto skonsultować się z dobrym psim behawiorystą, który indywidualnie przyjrzy się przypadkowi i zaleci konkretne rozwiązania.