Jak dobrać odpowiednią ramę do obrazu?

Fotografie, dzieła malarskie, grafiki, aby były kompletne, potrzebują odpowiedniej oprawy. Wybierając ramę do obrazu, należy uwzględnić styl dzieła sztuki, technikę malarską, a także styl wnętrza, w którym będzie powieszony.
Wbrew pozorom wybór ozdobnej ramy nie jest prostym zadaniem. Odpowiednio dobrana podkreśli jego charakter i wyjątkowość. Z jednej strony będzie podnosić wartość dzieła sztuki, a z drugiej będzie współgrała z aranżacją pomieszczenia.
Przygotowaliśmy kilka wskazówek, dzięki którym dużo łatwiej będzie Ci podjąć decyzję, jaka rama najlepiej sprawdzi się do obrazu na płótnie, płycie czy rodzinnej fotografii. Ten krótki poradnik sprawi również, że nie będziesz miał wątpliwości, jaki kolor ramy będzie najlepiej pasował do Twojego wnętrza.

Czy wybór odpowiedniej ramy ma znaczenie?

Wybór odpowiedniej ramy ma ogromne znaczenie. W tym miejscu należy podkreślić, że każdy obraz wymaga stosownej oprawy. Stanowi dopełnienie dzieła i podkreśla jego walory.

Dobrze dopasowana rama jest w stanie odmienić aranżację każdego wnętrza. Ponadto wyeksponuje jego styl, piękno. Trzeba jednak pamiętać, że rama ramie nierówna. W związku z tym rozważając zakup ramy do obrazu, wybierajmy te najwyższej jakości.

Źle wykonane negatywnie wpłyną na postrzeganie i odbiór dzieła. Do tego w krótkim czasie będzie trzeba wydać pieniądze na kolejną. Lepiej kupić od razu solidną i trwałą ramę.

Jak dopasować ramę do obrazu?

Rozważając zakup ramy do obrazu, trzeba uwzględnić kilka ważnych kwestii. Do najważniejszych należy:

  • kolor wnętrza,
  • styl wnętrza,
  • rozmiar ramy,
  • rodzaj surowca ramy,
  • kolor ramy,
  • technika zastosowana na obrazie,
  • rodzaj obrazu, grafiki, fotografii.

W pierwszej kolejności trzeba wziąć pod uwagę, w jakim stylu i technice został wykonany obraz. Najlepsza rama do obrazu na płótnie to tradycyjna, drewniana, głęboka rama utrzymana w kolorze naturalnego drewna. Do tego świetnie sprawdzą się także złote ramy do obrazu, w których pejzaże, krajobrazy prezentuje się niezwykle elegancko.
Natomiast abstrakcje i obrazy zaliczane do sztuki nowoczesnej wyjątkowo będą wyglądać w ozdobnych ramach lub minimalistycznych. Podkreślą ich współczesny charakter i nietuzinkowość.

Wybór ramy powinien być także uzależniony od stylu wnętrza, w którym będzie powieszony. Biała rama do obrazu będzie odpowiednia do pomieszczeń zaaranżowanych w stylu klasycznym, skandynawskim oraz minimalistycznych.

Podoba Ci się czarna rama? Możesz taką zamówić do swojego domu, ale musisz pamiętać, że najlepiej prezentują się w niej grafiki i nowoczesne obrazy. Ten rodzaj ram z łatwością wkomponuje się we wnętrza urządzone w minimalistycznym stylu.

Do pokoi, które są utrzymane z kolei w ciemniejszych kolorach najlepiej wybrać srebrną ramę do obrazu, złotą lub miedzianą. Ożywiają wnętrze i przełamują monotonię.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby klasyczne pomieszczenia przełamać nowoczesnym dodatkiem. Idealnie do tego nadają się ozdobne ramy, które wprowadzą powiew świeżości i będą bardzo dobrym kontrapunktem dla tradycyjnych rozwiązań.

Poza stylem, kolorem podczas wyboru ramy trzeba wziąć jeszcze pod uwagę jej odpowiedni rozmiar. W związku z tym, jeśli mamy obraz o niestandardowych rozmiarach, najlepiej zdecydować się na zamówienie ramy na wymiar. Dzięki temu nasze dzieło zostanie w pełni wyeksponowane i będzie prezentowało się efektownie.

W tym miejscu należy jeszcze wspomnieć o oprawach na obrazy, które zostały wykonane na papierze. Wymagają one zastosowania passe-partout. To rodzaj kartonowej ramy, która zasłania brzegi obrazu. Bez trudu można dobrać kolor ramy do odcienia papieru albo na indywidualne życzenie dopasować barwy kontrastowe.

Klasyczne i nowoczesne ramy do obrazu w Storam

Szukasz jedynej w swoim rodzaju ramy na obrazy do swojego domu? Sprawdź ofertę sklepu z ramami do obrazów Storam. Podczas produkcji ram wykorzystywane są tylko i wyłącznie ekologiczne materiały, takie jak: kreda, klej skórzany, złoto, mosiądz, farby ziemi, olej lniany oraz szelak (rodzaj żywicy naturalnej).

Ramy, które wychodzą spod rąk pracowników manufaktury „Art Profil”, cechują się niepowtarzalnym wyglądem, wysoką jakością wykonania, niezapomnianym wzornictwem i unikatowością. To produkty w całości wykonywane ręcznie.
Na życzenie klientów realizuje indywidualne projekty. Nie czekaj!

Sprawdź bogatą ofertę ram Storam, dzięki którym odmienisz każde wnętrze!