Audyt SEO – czym jest i do czego służy?

audyt seo

Jedną z bardzo istotnych rzeczy w kontekście pozycjonowania jest odpowiednie zoptymalizowanie strony czy sklepu właśnie po nie, a zatem po prostu SEO (Search Engine Optimization). Biorąc to pod uwagę, zanim tak w ogóle podejdzie się do działań zmierzających do wzniesienia danej strony na szczyty wyników wyszukiwania pod konkretnymi frazami, należy sprawdzić, czy witryna, którą zamierza się im poddawać jest na to gotowa. Temu służy audyt SEO, o którym zamierzamy powiedzieć absolutnie wszystko w naszym dzisiejszym wpisie. Czym on tak właściwie jest? Co powinien zawierać? Jakimi narzędziami posługują się firmy przy jego przeprowadzaniu? To tylko niektóre z kwestii, na które zamierzamy zwrócić tu uwagę.

seo, sem, marketing

Czym jest audyt SEO?

Zanim w ogóle zajmiemy się czymkolwiek, co jest związane z pozycjonowaniem, powinniśmy wykonać jak najbardziej szczegółowy audyt SEO. Czym on tak właściwie jest? Choć to dość duże uproszczenie, stanowi on dokładną analizę strony internetowej, mająca na celu określenie, czy jest ona zoptymalizowana właśnie pod pozycjonowaniem. Dobry audyt zwraca uwagę na wszystko to, co może mieć tak pozytywny, jak i negatywny wpływ na pozycjonowanie – zawsze w kontekście konkretnej strony internetowej (tej, którą poddaje się temu właśnie audytowi). Choć audyt może zostać przeprowadzony pod kątem każdej wyszukiwarki internetowej, w Polsce zazwyczaj przygotowuje się go mając na uwadze Google. To ono w końcu jest najpopularniejszą wyszukiwarką w naszym kraju, a jednocześnie taką, której priorytet nadają tak twórcy stron i sklepów internetowych, jak i użytkownicy szukający czegoś w Internecie.

Z uwagi na skupianie się na wyszukiwarce Google, solidny audyt SEO powinien zwracać uwagę na wszystkie wytyczne, jakie stawia ona przez twórcami stron i sklepów internetowych, ale i na najbardziej aktualne (zmieniają się one dość często) algorytmy odpowiedzialne za definiowanie kolejności wyświetlania stron internetowych w kontekście konkretnej wpisanej przez użytkownika frazy.

Efektem przeprowadzonego audytu SEO jest powstanie szczegółowego raportu (przedstawianego zwykle w formie dokumentu PDF) z wytycznymi mającymi służyć poprawieniu optymalizacji strony lub sklepu, ale też ze wskazaniem praktyk, które w jego przypadku są tymi dobrymi i jak najbardziej godnymi kontynuowania. Więcej na temat składników audytu SEO powiemy za chwilę. Audyt SEO wymaga obiektywności – dlatego też zawsze powinien on być przeprowadzany przez niezależny podmiot. Nawet jeśli właściciel danej strony lub sklepu internetowego posiada wiedzę i doświadczenie w jego przeprowadzaniu. 

seo audyt

Jaki jest cel przeprowadzania audytu SEO?

Audyt SEO nie bez powodu jest aktualnie tak popularny wśród właścicieli stron, które chcą się wybić w Internecie. Jest to związane z celem, w związku z którym najczęściej się sięga. Mowa tutaj o dobrych efektach działań podejmowanych w zakresie SEO, a później również w ramach pozycjonowania. Głównym zadaniem audytu jest zatem umożliwienie autorowi poddawanej mu strony wykorzystania pełnego jej potencjału oraz sprawienie, by działania w każdym zakresie związanym z pozycjonowaniem strony (w tym między innymi tworzenie treści – opisów produktów, artykułów, wpisów na blogu) przynosiły obiektywnie satysfakcjonujące rezultaty.

Co wchodzi w skład audytu SEO?

Zastanawiając się nad tym, jaki powinien być audyt szybko wpadniemy na to, że musi być jak najbardziej szczegółowy. Powinien zaś skupiać się na każdym aspekcie strony lub sklepu internetowego, który mógłby mieć jakikolwiek wpływ na ich działanie, ale też optymalizację pod kątem działań w zakresie pozycjonowania. Co dokładnie powinno składać się na audyt?

Warto wiedzieć: audyty różnią się i jest to ich jak najbardziej naturalna właściwość. Ich struktura, ale i zawartość zależy w pełni od tego, kto je przeprowadza. Dlatego tak istotne jest znalezienie firmy, która zrobi to skrupulatnie, a która skupi się przynajmniej na aspektach, o których mówimy poniżej.

1. Informacje na temat strony / sklepu (benchmarki)

Każdy audyt powinien zawierać w sobie zestaw podstawowych informacji na temat sklepu lub strony, mających rzeczywiste przełożenie na ich optymalizację pod kątem wyszukiwarek. Zdecydowana większość z nich zaczyn się właśnie od niego. W tym przypadku podstawą jest zwrócenie uwagi na liczbę stron znajdujących się w indeksie Google’a, wiek domeny, to, czy zawiera ona w sobie słów kluczowe. To właśnie w tym miejscu sprawdzony powinien być również profil linków zwrotnych, ale i wszystkie frazy, na które strona internetowa znajduje się dość wysoko w wynikach wyszukiwania (przynajmniej TOP 20).

2. Analiza kodu oraz elementów składających się na stronę / sklep

Architektura strony to jedna z podstaw. Dobry audyt sprawdza nie tylko podstawy, jak istnienie pliku robots.txt, strukturę stopki i nagłówka, linkowanie wewnętrzne oraz przyjazne adresy URL. Patrzy również na tak zwany canonical tag, paginację, właściwe przekierowania, breadcrumbsy. Nie tylko pod kątem ich istnienia, ale i sposobu, w jaki zostały one wdrożone.

3. Audyt techniczny SEO

Audyt musi skupiać się także na czysto technicznych sprawach. Wśród nich znaleźć można między innymi strukturę pliku .htaccess, wszystkie znaczniki typu meta,  ale też prędkość ładowania się strony, dane strukturalne, mapę witryny oraz to, czy korzysta ona z certyfikatu i wykorzystuje JavaScript. Szalenie istotnym elementem jest tutaj również sprawdzenie responsywności strony i sposobów jej wyświetlania na różnego rodzaju urządzeniach.

4. Analiza treści oraz słów kluczowych

Ten element audytu skupia się na treściach, w tym przede wszystkim ich odpowiedniej strukturze, nasyceniu słowami kluczowymi, długości tekstów. Bardzo istotny jest też tak zwany duplicate content, o którym nie każdy wie.

5. Zalecenia w kontekście wdrożeń

Choć nie jest to wymagane i audyt SEO nie zawsze zawiera to w sobie, wiele firm wychodzi naprzeciw oczekiwaniom swoich odbiorców i zawiera w jego obrębie również wskazówki związane z wdrożeniem pewnych zmian. Bywa tak, że tych jest na tyle dużo, że rozsądniej byłoby wykonać stronę od podstaw. Dobrze jest pozyskać tego typu informację (o ile będzie ona uczciwa). Zalecenia mogą brać pod uwagę również rzeczy, które można wykonać samodzielnie, ale też priorytety nadane konkretnym problemom. Nie wszystkie bowiem wymagają pilnej interwencji, a wiele może po prostu dawać nam do myślenia w kontekście rozwoju strony i treści na niej publikowanych.

seo, online analysis, community manager-1327870.jpg

Przykładowe narzędzia wykorzystywane przy audycie SEO

Audyt SEO jest czymś, co można przeprowadzić tak szczegółowo, jak i po łebkach. Wiele w tym przypadku zależy od narzędzi, po które się sięga (a raczej po które sięga firma, która go dla nas przeprowadza). Co ciekawe, wiele z nich jest darmowe i dostępne również dla nas – nawet jeśli na co dzień nie zajmujemy się tematyką SEO. Poniżej wskazujemy wszystkie te, które uchodzą za te bardziej istotne i zasługujące na uwagę.

  • Google Search Console – to absolutnie podstawowe narzędzie, które pozwoli nam mieć pełną kontrolę nad tym, jak wygląda nasza strona lub sklep w wynikach wyszukiwania. Dzięki niemu przeanalizujemy też stopień indeksacji, ale też wykryjemy potencjalne problemy mogące mieć na nią wpływ. Narzędzie oczywiście powstało w samym Google – możemy więc mieć pewność co do jego działania,
  • Google Analytics – kolejne narzędzie wprost od twórców wyszukiwarki, również bezpłatne. Pozwoli nam na analizę ruchu na stronie – ten często wskazuje na dobre i złe rozwiązania w zakresie SEO, 
  • PageSpeed Insights – następne istotne, bezpłatne narzędzie od Google. Mierzy ono szybkość ładowania się strony lub sklepu internetowego pod kątem wielu aspektów. Jako że ma ona niebagatelny wpływ na pozycjonowanie, nie należy jej ignorować,
  • SurferSEO / Contadu – oba te narzędzia pomagają w tworzeniu odpowiednio zoptymalizowanych treści, które będą przystosowane do ich pozycjonowania,
  • Semstorm / Senuto – te płatne narzędzia pozwalają na analizę słów kluczowych oraz analizę konkurencji pod kątem SEO – musimy jednak pamiętać, że oba działaja jedynie w kontekście stron pozycjonowanych i wykonanych w języku polskim,
  • Ahrefs / Semrush – oba (płatne) narzędzia służą analizie profilu linkowego oraz wyszukiwaniu wszystkich odnośników prowadzących do konkretnej strony (ale też wychodzących z tej naszej). Pozwalają też na analizowanie zachowań konkurencji – również w zakresie szeroko pojętego link buildingu,
  • Netpeak Spider – to narzędzie crawlujące (wchodzące na naszą stronę i analizujące ją) pozwalające na techniczną analizę naszego serwisu internetowego. Pozwala na znalezienie wielu podstawowych, ale i bardziej zawansowanych błędów ściśle związanych z kodem, ale też innymi rzeczami niemożliwymi do kontrolowania przez panel administracyjny CMS-a.

Kiedy warto wykonać audyt SEO?

Audyt SEO można nazwać jednym z rdzeni dobrze zaplanowanej, a przede wszystkim skutecznej kampanii pozycjonowania strony lub sklepu internetowego. Kluczowe w jej przypadku jest przeprowadzenie go w odpowiednim momencie, przy czym należy mieć świadomość co do tego, że jednorazowe jego przeprowadzenie może nie wystarczyć. Kiedy więc powinniśmy przeprowadzić audyt, by wykorzystać go w pełni oraz by miał on możliwość przyniesienia nam jak największych korzyści?

Warto pamiętać: audyt zawsze warto przeprowadzić drugi raz, po wdrożeniu zmian wskazanych za pierwszym razem. To pozwoli mieć pewność, że nic nie zostało pominięte, a strona jest gotowa do dalszych działań w zakresie SEO i pozycjonowania. 

1. Przy tworzeniu nowej strony lub sklepu

Najbardziej optymalnym momentem na przeprowadzenie audytu SEO jest oczywiście ten, w którym strona internetowa lub sklep dopiero powstały, a działania w zakresie pozycjonowania na dobrą sprawę nie zostały jeszcze rozpoczęte. Audyt pozwoli na wykrycie potencjalnych błędów i problemów związanych z optymalizacją techniczną. Sprawi też, że nowa strona będzie przyjaźniejsza dla użytkowników oraz wyszukiwarki, a także zoptymalizowana pod dalsze działania pozycjonerskie. Dzięki temu będą one skuteczniejsze i maksymalnie wykorzystają potencjał publikowanych w jej obrębie treści.

2. Po wprowadzeniu znaczących zmian w kodzie lub strukturze witryny

Zmiany, które wyraźnie wpływają na stronę lub sklep internetowy wymagają analizy pod kątem ich optymalizacji SEO. Jeśli więc zdecydowaliśmy się na przygotowanie nowego designu strony lub sklepu, wdrożyliśmy większą funkcjonalność, opracowaliśmy niewidziany wcześniej komponent czy uruchomiliśmy dodatkową usługę, musimy sprawdzić nie tylko to, czy jest ona odpowiednio zoptymalizowana, ale też czy nie wpływa negatywnie na dotychczasową optymalizację.

3. Po wdrożeniu zmian w Google

Google z dużą regularnością i częstotliwością wprowadza zmiany w swoich algorytmach, mające na celu poprawić działanie wyszukiwarki i serwowanie jej użytkownikom treści, których rzeczywiście poszukiwali i którymi mogliby być zainteresowani. Po wdrożeniu większych zmian powinniśmy zająć się audytem właśnie pod ich kątem. Im szybciej to zrobimy i im prędzej uda nam się zastosować do wskazówek pochodzących z audytu, tym lepiej dla nas. Dzięki temu bowiem będziemy w stanie być o krok przed konkurencją. 

seo audyt

Jakie są korzyści wykonania audytu SEO?

Audyt SEO jest jedną z tych usług, po które rzadko kiedy sięga się z przymusu. Zazwyczaj z jego dobrodziejstw korzystamy z własnej woli i z chęci wprowadzenia zmian, które pozwolą nam zaistnieć na polu marketingu internetowego (tego powiązanego z wyszukiwarkami). Jakie korzyści jesteśmy w stanie osiągnąć dzięki jego przeprowadzeniu? Przede wszystkim możemy:

  • poznać mocne i słabe strony naszej strony internetowej lub sklepu,
  • zweryfikować to, czy zostały one opracowane w optymalny sposób (przydatne jeśli zajęła się nimi zewnętrzna firma),
  • zaplanować działania w zakresie marketingu internetowego,
  • dowiedzieć się, co wymaga poprawy i na co zwrócić uwagę przy rozwoju strony lub sklepu.

Jeśli wdrożymy zmiany sugerowane przez większość audytów SEO, dodatkowo jesteśmy w stanie zapewnić sobie:

  • zwiększenie konwersji, zwłaszcza na łamach sklepu (stanowi je każda sprzedaż),
  • poprawę widoczności strony w wyszukiwarkach – ta trafi wyżej w wynikach wyszukiwania,
  • zwiększenie ruchu na stronie – niekoniecznie tego prowadzącego do konwersji.

Jak zoptymalizować stronę na podstawie audytu SEO?

Należy pamiętać, że audyt SEO nie naprawia znalezionych przez siebie błędów oraz niedociągnięć, a zaledwie na nie wskazuje. Firma (lub osoba) przeprowadzająca go często oferuje dodatkową usługę związaną z wdrożeniem sugerowanych zmian i poprawek w życie. Te jednak nie wchodzą w skład tak zwanego „standardu”. Jak zatem zoptymalizować stronę na podstawie audytu SEO? Istnieją dwa sposoby właśnie na to. Pierwszym jest samodzielne wprowadzenie tego, co zaleca audyt. Jest to sposób wymagający jednak pewnej znajomości kodu strony lub sklepu internetowego, ale też poświęcenia temu właściwej ilości czasu. Drugi z kolei zakłada oczywiście powierzenie wszelkich prac związanych z optymalizacją profesjonaliście. Audyt wskazuje zaledwie na problemy i pożądane ich rozwiązania – sam w sobie nie wdraża ich w życie.

Zdecydowanie najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem wydaje się połączenie obu tych opcji – jeśli oczywiście ma się na to chęci, czas oraz chce się mieć nad tym pełną kontrolę (przy odpowiednio wysokim budżecie, zawsze najlepszą opcją będzie sięgnięcie po pomoc profesjonalistów). Samodzielnie możemy zająć się więc wszelkimi kwestiami niewymagającymi nadmiernej ingerencji w kod strony lub sklepu. Chodzi tutaj między innymi o:

  • poprawki w kontekście każdego aspektu audytu powiązanego z treściami opublikowanymi na stronie,
  • zmiany tytułów, meta-opisów i wszystkiego innego, co można zrobić przez panel administracyjny własnego sklepu internetowego,
  • przeniesienie sklepu lub strony na lepszy hosting (jeśli ma się oczywiście odpowiednią wiedzę w tym konkretnie zakresie).
optymalizacja seo

Jakie problemy można wykryć podczas audytu SEO?

Umiejętnie przeprowadzony przez profesjonalistę audyt SEO jest w stanie wskazać nam na problemy, które mogły istnieć na naszej stronie internetowej od samego początku, a które miały negatywny wpływ na działania mające na celu jej wypromowanie w Internecie. To, jakie to będą problemy zależy oczywiście od tego, jak przeprowadza się ten audyt. Jeśli zrobi się to w sposób szczegółowy, na pewno będzie ich więcej. Choć problemów jest wiele, spośród tych najistotniejszych wymienić można:

  • błędy 404, a zatem nieistniejące podstrony naszej strony lub sklepu, do których – mimo wszystko – skądś odsyłamy,   
  • niskiej jakości linki, które prowadzą do naszej strony – choć nie zawsze mamy na nie wpływ, powinniśmy o nich wiedzieć,
  • niezoptymalizowane zdjęcia, na przykład te w niepolecanych formatach, ważące stanowczo zbyt dużo,
  • błędy w strukturze meta podstron lub strony głównej,
  • powolne ładowanie się strony i podstron oraz jego powody,
  • problemy związanie z treścią, na przykład z brakiem zawarcia w nich słów kluczowych lub z ich nieodpowiednią strukturą,
  • problemy związane z responsywnością, a zatem działaniem naszej strony lub sklepu na urządzeniach o różnej przekątnej ekranu (nie tylko na komputerach osobistych, ale i chociażby na laptopach, smartfonach oraz wielu innych).

Podsumowanie

Nie ulega wątpliwości, że audyt SEO cieszy się współcześnie naprawdę dużą popularnością. Nie wzięła się ona znikąd, a wynika z faktu, że jest on w stanie otworzyć furtkę do sukcesów w zakresie pozycjonowania, a zatem i skutecznego marketingu internetowego. Trzeba jednak pamiętać, że audyt jest czymś, co nie każda firma przeprowadza w ten sam sposób. Wręcz przeciwnie – różni usługodawcy przeprowadzają go w nieco inny sposób, bazując przy tym na różnych narzędziach, a efekty swojej analizy prezentując w zgoła odmienny sposób. Jeszcze zanim go zlecisz, pamiętaj więc o wybraniu odpowiedniej agencji SEO (lub po prostu specjalisty od przeprowadzania audytów). Tylko wtedy będziesz miał pewność, że audyt nie tylko Ci pomoże, ale i zostanie przeprowadzony we wnikliwy sposób. Taki, który wskaże Ci wszystkie aspekty mogące mieć wpływ na potencjał Twojej strony w kontekście dalszego jej pozycjonowania.