Google PLA (Product Listing Ads)

google pla

Zaktualizowano: 17 marca, 2023 at 06:29 pm

Promocja własnego sklepu w internecie wymaga podjęcia konkretnych działań marketingowych. Jedną z najlepszych dostępnych na rynku metod jest współpraca z Google – przytłaczająca większość użytkowników korzysta właśnie z tej wyszukiwarki. Wyświetlanie reklam opiera się na szeregu algorytmów, które ustalają wyniki na bazie wyszukiwania. Jedną z popularniejszych usług jest Google PLA czyli Product Listing Ads.

Co to jest Google PLA i jak działa?

Jest to rodzaj reklamy, który przeznaczony jest przede wszystkim dla sklepów i platform sprzedażowych działających w sieci internetowej. Opiera swoje wyniki na podstawie haseł wyszukiwanych w przeglądarce. Wystarczy wpisać daną frazę, taką jak na przykład nazwa produktu lub jego parametry, a następnie przeglądarka wyświetli na pasku proponowane oferty ze sklepów, które biorą udział w tej kampanii. Informacja ma formę tekstowo-graficzną i podaje najważniejsze informacje na temat danego produktu: jego nazwę, zdjęcie, cenę, także promocyjną, a także nazwę sklepu, który posiada go w ofercie.

Wziąć udział w kampanii może każdy sklep, który podejmie odpowiednie działania i posiada konto Google Merchant Center. Reklamy produktu są wyświetlane automatycznie, nie zachodzi więc potrzeba wprowadzania nowych słów kluczowych albo optymalizacji technicznej podstron sklepu internetowego. Oferta Google PLA pojawia się niezależnie od reklam tekstowych, co pozwala na dwutorową reklamę sklepu oraz ekspozycję oferty. Daje to klientom możliwość porównania ze sobą tego samego produktu u różnych dostawców, a także zestawienie cenowe produktów o zbliżonej konfiguracji.

Jakie są korzyści z wykorzystania Google PLA dla Twojego biznesu?

Wziąwszy udział w kampanii Google PLA można osiągnąć szereg korzyści. Sklepy internetowe zyskują dzięki temu dostęp do szerszych możliwości sprzedaży organicznej. Klienci nastawieni są na jak najszybsze znajdowanie poszukiwanych produktów, zwykle nie przeglądają kolejnych wyników wyszukiwania, natomiast oferta skomponowana przez Google PLA jest jednolita i daje szansę także sklepom o niższej pozycji w rankingu wyszukiwarki. Przed zapisaniem się do programu, warto poznać najważniejsze zalety, jakie niesie ze sobą uczestnictwo.

 • Wyższa widoczność produktów w przeglądarce – Dla małych sklepów z ograniczonym budżetem oraz stron, które jeszcze nie zbudowały swojej pozycji, może być to jedyna szansa na pojawienie się ich produktów na pierwszej stronie wyszukiwarki. Oprócz samej informacji tekstowej pokazane będzie także zdjęcie produktu, co daje dodatkowe szanse na wykazanie się kreatywnością. Większe firmy mogą ostatecznie konkurować przy pomocy łatwej do porównania ceny.
 • Reklamy targetowane do konkretnych odbiorców – Produkty powinny docierać wyłącznie do osób, które są nimi zainteresowane. Sprawia to, że kampania reklamowa jest maksymalnie efektywna. Google PLA daje możliwość dobierania reklam z uwzględnieniem takich aspektów jak geolokalizacja, język czy rodzaj urządzenia. Zwiększa tu skuteczność wyświetlanych reklam, poprawiając konwersję i sprzedaż organiczną.
 • Wysoka skuteczność reklam – W przeciwieństwie do reklam tekstowych, które są często omijane przez użytkowników, Google PLA oferuje bardziej szczegółowe informacje o produkcie, takie jak cena czy zdjęcie – można wizualnie potwierdzić, że to dokładnie ten produkt, zanim kliknie się w link. Klienci najchętniej wybierają właśnie rozwiązania, które pozwalają im ograniczyć czas spędzony na zakupach w internecie, a także nie będą zmuszać ich do nadmiernego wysiłku intelektualnego. Reklamy w Google PLA generują więcej kliknięć i mają wyższą konwersję od reklam tekstowych.
 • Prosta implementacja i łatwe zarządzanie kampanią reklamową – Zastosowane przez Google rozwiązania są intuicyjne w obsłudze i prowadzą przedsiębiorców przez cały proces wdrażania kampanii reklamowej. Szereg narzędzi do zarządzania kampanią reklamową pozwala dobrać jej parametry, zarządzać budżetem, a także tworzyć raporty dotyczące efektywności oraz poziomu generowanej sprzedaży.
 • Kontrola nad budżetem kampanii – Podczas akcji promocyjnej narzędzia Google PLA zapewniają elastyczną kontrolę nad budżetem. Możliwe jest samodzielne ustawienie limitów wydatków. Raporty oraz analizy pozwalają na ustalenie, które metody promocji są najbardziej korzystne, aby właśnie w nie inwestować najwięcej.

Przedsiębiorcy są w stanie docierać do szerszego grona odbiorców, a zarządzanie kampanią reklamową jest wykonywane z poziomu konta Google Ads. Wszystkie narzędzia oraz rozwiązania są w jednym miejscu, są one także opisane w prosty sposób, co przekłada się na popularność tego rozwiązania wśród przedsiębiorców.

Google PLA

Jak wdrożyć kampanię Google PLA? – instrukcja, jak stworzyć i wdrożyć kampanię krok po kroku 

Rozpoczęcie kampanii reklamowej Google PLA nie jest trudne, chociaż wymaga pewnej pracy. Podążając za instrukcjami można przejść przez cały proces samodzielnie. Dzięki szerokiemu wyborowi narzędzi dostępnych dla przedsiębiorców możliwe jest stworzenie skutecznej i efektywnej kampanii reklamowej. W trakcie jej trwania można wprowadzać niezbędne zmiany i poprawki, analizując jednocześnie dane sprzedażowe oraz raporty.

Oto kilka kroków, które trzeba wykonać, aby promować swój sklep w Google PLA:

 1. Stworzenie konta w Google Merchant Center – Do wdrożenia kampanii reklamowej Google PLA potrzebne jest konto Google Merchant Center. Można je utworzyć pod adresem merchants.google.com. To prosty proces, który polega na uzupełnieniu informacji w formularzach, podobnie jak podczas rejestracji na innych portalach dla sprzedawców.
 2. Przygotowanie feedu produktów – Przed rozpoczęciem kampanii trzeba przygotować tak zwiany feed produktów, czyli plik informacyjny zawierający szereg informacji o ofercie. Muszą się w nim znaleźć takie dane jak nazwy produktów, ich opisy, aktualne ceny oraz zdjęcia. Warto upewnić się, że wszystko w nim jest wprowadzone poprawnie, gdyż od tego pliku w dużej mierze zależeć będzie poprawne działanie kampanii oraz automatyczne wyświetlanie produktów nad wynikami wyszukiwania. Szczególną uwagę warto zwrócić na poprawne formatowanie. Wszystkie informacje na ten temat można znaleźć na platformie Google.
 3. Stworzenie kampanii w Google Ads – Przygotowawszy się poprzez stworzenie konta oraz przygotowanie feedu produktów, należy przejść do tworzenia kampanii w Google Ads. Jako typ kampanii należy wybrać „Shopping”, a następnie postępować zgodnie z instrukcjami otrzymanymi od Google. Na tym etapie można wybrać parametry kampanii, takie jak lokalizację, grupę produktów, budżet, konkretne oferty na dane słowa kluczowe. To dobry moment, aby poświęcić trochę czasu na dokładne skonfigurowanie wszystkich parametrów.
 4. Konfiguracja grup produktów oraz ofert – Kampania Google PLA daje możliwość stworzenia grup produktów, dzięki czemu można dopasować ofertę do danych fraz kluczowych oraz typów wyszukiwania. Pomaga to w optymalizacji wyników oraz budżetu – wyświetlane będą produkty z danej grupy, które mogą interesować potencjalnych klientów.
 5. Utworzenie reklam produktowych – Kolejny krok to utworzenie reklam dla konkretnych produktów. Tutaj przydatny będzie utworzony wcześniej plik feed, z którego należy zaczerpnąć wszystkie potrzebne informacje. Należy wskazać opisy produktów, ich zdjęcia, cechy oraz ceny, które później będą wyświetlane w ramach prowadzonej kampanii reklamowej.
 6. Uruchomienie kampanii – Po zakończonej konfiguracji można uruchomić kampanię. Produkty będą wyświetlane w wyszukiwarce Google w specjalnie przygotowanym pasku.

Stworzenie i uruchomienie kampanii wymaga podjęcia pracy – im więcej produktów oferuje sklep, tym większe nakłady są potrzebne – ale przynosi także wymierne korzyści. Dlatego właśnie wielu przedsiębiorców decyduje się na wykorzystanie kampanii Google PLA jako jeden z podstawowych sposobów na promocję asortymentu swojego sklepu w internecie.

Jak mierzyć i analizować wyniki Google PLA?

Precyzyjny pomiar efektywności kampanii reklamowej jest kluczowy, żeby podjęte działania pozostawały efektywne. W trakcie prowadzenia kampanii można wprowadzać zmiany w jej funkcjonowaniu, trzeba jednak opierać się na danych statystycznych i rzetelnie sprawdzonej efektywności. Do mierzenia wyników kampanii można zastosować kilka ciekawych narzędzi oraz metod. Ich użycie pozwoli zoptymalizować kampanię, co przełoży się na lepsze wykorzystanie dostępnego budżetu.

Google Ads

Daje możliwość monitorowania najważniejszych wskaźników wydajności kampanii reklamowej. Można dzięki nim sprawdzić, jaka jest liczba kliknięć, ich jednostkowy koszt i wpływ na budżet, a także ocenić współczynnik konwersji. Z tego poziomu można od razu wprowadzić zmiany w kampanii, aby zwiększyć jej efektywność, a także skonfigurować dodatkowe słowa kluczowe czy oferty, którymi interesują się klienci.

Google Analytics

To narzędzie, które pozwala śledzić zachowania użytkowników na stronie internetowej po kliknięciu w reklamę PLA. Dzięki analizie zachowań użytkowników można ustalić, które elementy kampanii są bardziej skuteczne, co przyciąga na dłużej, a co nie działa zgodnie z oczekiwaniami. Narzędzie informuje o współczynniku odrzuceń, konwersji czy czasie spędzonym na danej podstronie przez konkretną grupę klientów.

Porównania i zestawienia

Aby lepiej zrozumieć wyniki kampanii Google PLA należy wykonywać porównania pozyskiwanych danych, których źródłem mogą być powyższe narzędzia. Analiza skuteczności oraz wyciąganie wniosków na zasadzie zestawiania ze sobą różnych danych prowadzi do szybszej optymalizacji kampanii reklamowej.

Badanie słów kluczowych

Kampania reklamowa prowadzona jest w związku z wyszukiwarką internetową, dlatego warto wykorzystywać Google Keyword Planner. To narzędzie, dzięki któremu można ustalić popularność słów kluczowych i wprowadzić zmiany w ustalonej wcześniej kampanii reklamowej. Przekłada się to na efektywność i konwersję. 

google pla

Jakie są trendy i prognozy dotyczące Google PLA?

Reklamy Google PLA zyskują coraz większą popularność. Pod względem skuteczności dystansują klasyczne reklamy tekstowe. Google cały czas rozwija to narzędzie, dając przedsiębiorcom nowe możliwości. Są to na przykład dynamiczne reklamy produktowe, które tworzą reklamy jeszcze bardziej dopasowane do potrzeb klientów, co przekłada się na konwersję. Wprowadzona została także możliwość personalizowania reklam dla konkretnych grup docelowych. Oprócz podstawowych danych produktów można dodać więcej dodatkowych parametrów czy informacje o tym, że dostawa do klienta jest darmowa.

Widocznym trendem jest także wzrost popularności reklam mobilnych. Google PLA daje możliwość sprecyzowania, na jakich urządzeniach mają wyświetlać się konkretne reklamy danych produktów. Obecnie przeglądarka Google faworyzuje strony, które posiadają swoje wersje mobilne. Jest to jeden z głównych kierunków rozwoju platformy, tuż obok personalizacji oraz automatyzacji wprowadzanych rozwiązań.

Podsumowanie

Prowadzenie efektywnej kampanii reklamowej wymaga podjęcia konkretnych działań związanych z przeglądarką Google. Wykorzystując Google Shopping poprzez kampanię PLA można znacznie zwiększyć szanse swoich produktów na to, że to właśnie one trafią do klientów. Wpływ Google PLA na działanie sklepów jest bardzo duży. W samym tylko polskojęzycznym internecie działa ponad 53 tysiące sklepów internetowych, dlatego wszystko, co pozwala pokonać konkurencję, jest warte uwagi przedsiębiorców.