Czujniki przeciwpożarowe. Przegląd czujek dymu i termicznych

Zaktualizowano: 29 sierpnia, 2023 at 08:45 pm

Lepiej zapobiegać niż leczyć – to motto, które nieprzerwanie towarzyszy nam w różnych sytuacjach życiowych. Ma to także spore uzasadnienie w tak poważnych obszarach, jak zagrożenie pożarowe w domu, zakładzie pracy, czy budynku użyteczności publicznej. Dlatego też rynek oferuje wysokiej jakości czujniki przeciwpożarowe, które pozwolą na błyskawiczną reakcję w sytuacji zagrożenia.

Czujki dymu i czujki termiczne – podstawowe informacje 

W przeszłości funkcjonalność czujników przeciwpożarowych była nieco ograniczona i zapewniała jedynie pomiar jednego zjawiska, które towarzyszy pożarowi – najczęściej temperatury. Nowoczesne systemy przeciwpożarowe to jednak znacznie bardziej zaawansowane ekosystemy, które w zależności od potrzeb klienta mogą składać się z szeregu różnych czujek. 

Kompleksowe systemy przeciwpożarowe składają się z centrali, stanowiącej najważniejszy element całego systemu. To właśnie centrala monitoruje cały system, integruje ze sobą urządzenia towarzyszące i automatycznie koordynuje pracę wszystkich komponentów wchodzących w jego skład. W zależności od potrzeb i specyfiki obiektu, w którym rozwiązanie przeciwpożarowe ma być wdrożone, stosuje się inne dodatkowe urządzenia. 

Najpopularniejsze elementy systemu  to oczywiście czujki. Dzielimy je między innymi na:

  • czujki ciepła – typowe czujki, które dokonują stałego monitorowania temperatury. W przypadku przekroczenia danej normy czujka wyda stosowny alarm.
  • czujki dymu – czujki dymu to bardzo wiarygodne źródło informacji potencjalnym dymie, który w kilka minut od wzniecenia pożaru może wywołać prawdziwą tragedię. 

Połączone ze sobą czujki dają nam bardzo skuteczną ochronę przed pożarem i jeszcze groźniejszym zabójcom, jakim jest dym. Infrastruktura przeciwpożarowa, zaprojektowana z przemyślanego połączenia kilku czujek zwiększa poczucie bezpieczeństwa i daje komfort psychiczny na wypadek każdej, nawet najbardziej niefortunnego zdarzenia powstałego z przyczyn zewnętrznych. 

Gdzie czujniki przeciwpożarowe mogą mieć zastosowanie?

Czujniki przeciwpożarowe niezbędne są wszędzie tam, gdzie zachodzi jakiekolwiek ryzyko pożarowe. Mowa tu więc przede wszystkim o budynkach – firmowych, mieszkalnych i wszystkich innych obiektach użyteczności publicznej. 
Nie możemy jednak zapomnieć o tym skuteczna ochrona przeciwpożarowa to przede wszystkim inwestycja w jakościowe urządzenia pomiarowe, które pochodzą od sprawdzonego producenta. 
Warto wspomnieć o poprawnej formie montażu czujników przeciwpożarowych, które zyskają pełen potencjał do sygnalizowania wczesnego stadium rozwijającego się pożaru dopiero w momencie, gdy sprzęt zostanie zamontowany  skonfigurowany w zgodzie z zaleceniami producenta. 

Przegląd czujników przeciwpożarowych

W jaki sposób dobrać odpowiednią infrastrukturę w postaci czujników przeciwpożarowych? To zależy przede wszystkim od naszych potrzeb i typu budynku, w jakim aparatura pomiarowa ma być zamontowana. Jeśli zależy nam na solidnym urządzeniu mającym pracować w ramach konwencjonalnego systemu pożarowego, warto postawić na rozwiązanie takie jak czujniki SATEL dostępne pod adresem https://www.fonex.pl/kategorie/czujki-sygnalizacji-pozarowej-satel-225.html.

Czujnik zapewniający wysoką skuteczność wykrywania najwcześniejszych oznak pożaru może zostać z czasem wzbogacony o dodatkowe sensory i komponenty, które maksymalizują czułość i bezkierunkowość całej aparatury pomiarowej. Łatwa konfiguracja czujników za pomocą mikroprzełączników dodatkowo ułatwia podpięcie infrastruktury do centrali alarmowej, co pozwala na stosowanie tego rozwiązania także w dużych obiektach komercyjnych.