Zaktualizowano: 29 sierpnia, 2023 at 08:45 pm
Gatunkiem twórczości dziennikarskiej o intensywnie rosnącej popularności jest aktualnie reportaż. Bazujący na faktach i mający na celu przedstawienie konkretnych wydarzeń w wiarygodny i łatwy do przyswojenia sposób, cieszy się bowiem ogromnym uznaniem ze strony wszystkich grup wiekowych. Przede wszystkim jednak pożądana jest tu bezstronność autora i uchwycenie danych chwil oraz osób jak najdokładniej, bez zbędnych ozdobników, pomyłek, czy błędnych przekonań. Czytelnik ma wszak prawo otrzymać rzetelną porcję informacji, co stanowi absolutny fundament gatunku. Rzeczywiste opisy bezpośrednich przeżyć pisarza i zgromadzone w wywiadach wspomnienia ludzi wywołują nierzadko mnóstwo skrajnych emocji na twarzach odbiorców.
Cała prawda w wyjątkowej oprawie
Tym samym, mimo iż czytamy o wydarzeniach, które miały miejsce naprawdę, jako że są one opisane w niezwykle przystępnym języku, całość sprawia wrażenie lekkiej i jednocześnie wciągającej lektury. Tematyka natomiast dotyka często kwestii trudnych i na długo pozostaje w pamięci. Z kolei kluczem do stworzenia udanego reportażu jest między innymi przemyślana konstrukcja, składająca się z tytułu, lidu i treści. Ponadto warto wiedzieć, iż mogą się w nim znaleźć cytowane fragmenty rozmów i wypowiedzi świadków określonych sytuacji, a także cenne dane pozyskane w procesie wnikliwego researchu. Dopiero tak przygotowany reportaż ma realną szansę trafić do świadomych czytelników.
Oprócz tego niemałą rolę odgrywa zamieszczenie w tekście dokładnego czasu oraz lokalizacji omawianego zdarzenia. Odbiorca musi wszak uważnie przyjrzeć się historii z przeszłości, a nie tak, jak w innych gatunkach- fikcji. W skrócie reportaż opiera się więc ściśle na materiale autentycznym, lecz zwykle powstaje na wzór epickiej fabuły, a nawet żywej, wyrazistej akcji. Pod względem tematycznym wyróżniamy natomiast m.in. reportaże: społeczne, kulturalne, polityczne, obyczajowe, psychologiczne, historyczne, podróżnicze i śledcze.
Figura autora w reportażu
Przytaczając zaś cechy charakterystyczne poszczególnych rodzajów, należy podkreślić, jak istotne znaczenie ma koncentracja na głównym wydarzeniu, ale wraz ze wplataniem kolejnych elementów, zyskujemy wielowymiarowość i budujemy spójną kompozycję. Z drugiej strony autor reportażu może odgrywać różne role i ujawniać się w swoim materiale w różnorodny sposób. Skupiając się, chociażby na reportażach opisujących wydarzenia, których on sam był świadkiem, bądź uczestnikiem- są one prowadzone w dużej mierze w pierwszej osobie liczby pojedynczej. Co ciekawe, zdarza się także, że reporter chowa się za swoim bohaterem, prowadząc narrację z jego punktu widzenia. Zawsze zaś podstawą jest dyscyplina oraz ciężka praca. Bez względu więc na typ reportażu, od autora wymaga się systematyczności i wnikliwej, żmudnej analizy zdarzeń.
Podsumowanie
Reasumując, ów gatunek literacki wbrew pozorom jest dość ambitnym wyzwaniem dla pisarza i musi mieścić się w założonych ramach. Priorytetem jest też wykorzystanie realnych historii, sytuacji, bohaterów i faktów, nie bazując na domysłach, czy plotkach. Czytelnicy podziwiają bowiem kunszt autora i jego obszerną, a równocześnie sprawdzoną wiedzę. Codzienne życie dostarcza za to materiału na całe serie reportaży- nawiązujących zarówno do pozytywnych, jak i negatywnych chwil. Ogólnie rzecz ujmując, reportaże stały się ostatnimi czasy bardzo popularnym gatunkiem i zasługują na uwagę amatorów czytania.
Nie warto również łączyć reportażu z suchymi informacjami, ponieważ zabiegi językowe: porównania, wyliczenia, tezy i antytezy, kontrasty, a także epitety i hiperbole to jego częste elementy. Tak samo, jak rosnące napięcie budzące oczekiwanie na dalszy ciąg. Przeważnie w reportażach autorzy podejmują też interesujące w danym momencie tematy, opinie ekspertów, czy dziennikarzy i kwestie wywołujące w danym okresie czasu spore kontrowersje wśród ludzi. Poza tym kierują się oni zasadą poszanowania prawdy, czego nie wolno pominąć, a treści ujęte w fabule powinny być w pełni autentyczne i aktualne.