Co to znaczy, że paczka jest w drodze?

Co to znaczy, że paczka jest w drodze?

Postęp technologiczny jest widoczny w każdej dziedzinie życia i różnych branżach – także kurierskiej. Paczkomaty, dostawa tego samego dnia czy dedykowane aplikacje mobilne to tylko niektóre z nich. Większość serwisów oferuje możliwość śledzenia paczki. Pozwala to nie tylko na zaspokojenie ciekawości, ale również zaplanowanie dnia i zgłaszanie ewentualnych niepewności do kuriera. W poniższym artykule znajdują się podstawowe informacje dotyczące śledzenia i statusu przesyłki.

O śledzeniu przesyłki

Bywa, że najtańsza paczka to nie zawsze najszybciej doręczona – za opcję ekspresową należy dopłacić. Szczególnie w przypadku przesyłek zagranicznych oczekiwanie może trwać powyżej tygodnia i dłużej. Na szczęście większość kurierów oferuje śledzenie zamówienia.

Zazwyczaj odbywa się to w ten sposób, że po dokonaniu zamówienia otrzymasz kod, który po wpisaniu na wskazanej przez sprzedawcę stronie pozwoli ci na zobaczenie ostatnich aktualizacji dotyczących twojego zakupu. Wprawdzie, jak to omówimy poniżej, nazewnictwo może być różne. Jednak zazwyczaj usługi te określają kilka podstawowych statusów, w których może znajdować się twoja paczka.

Różne statusy paczek

Zależnie od tego, co się dzieje z paczką i w jakim znajduje się miejscu, jej status zmieni się. Wprawdzie nazewnictwo może być różne u różnych firm kurierskich i e-sklepów, jednak można wyróżnić kilka najczęściej występujących statusów.

  • Nadawanie – oznacza zazwyczaj, że twoje zamówienie wciąż jest procesowane. Sprzedawca otrzymał twoją płatność, lecz paczka nie została jeszcze wysłana.
  • Paczka odebrana od nadawcy – pozornie krótka czynność, jednak status ten może utrzymywać się nawet cały dzień. Wynika to z faktu, że pod nazwą tą kryje się również droga paczki od nadawcy do najbliższego urzędu pocztowego.

Paczka jest w drodze, czyli?

Paczka jest w drodze – ten status bywa dla wielu osób niejasny. Nie oznacza, że paczka jest już w drodze do ciebie, a raczej przemieszcza się między kolejnymi urzędami pocztowymi. 

Inne statusy

  • Paczka znajduje się w sortowni – często najdłużej utrzymujący się etap. Każdy chyba kojarzy ten moment gdy po sprawdzeniu drogi naszej przesyłki wydaje się, że pokonuje ona najdłuższą możliwą drogę. Wynika to z faktu, że musi ona wpierw zostać dostarczona do sortowni najbliżej nadawcy, a następnie do sortowni najbliżej ciebie.
  • Przekazanie do doręczenia – ostatni i prawdopodobnie najbardziej oczekiwany etap. Oznacza on, że paczka znajduje się w drodze do wskazanego przez nas adresu. To w sumie tyle, ponownie należy zaznaczyć, że w zależności od obsługującej nas firmy nazewnictwo może się różnić, a nawet mogą pokazać się inne etapy podróży twojej paczki.

Zgłaszanie problemów z paczką

Istnieją jednak statusy paczek, których nikt nie chce zobaczyć. Ponownie użyta terminologia może się różnić, ale istnieją problemy które mogą spotkać twoją paczkę.

Jednym z najczęściej spotykanych problemów jest długotrwałe utrzymywanie się jednego statusu. Oznaczać to może jedynie drobne opóźnienia lub przedłużenie pewnych procedur. Jednak może również oznaczać poważny błąd systemu lub w najgorszym wypadku zagubienie naszej paczki. Jeśli masz obawę, że któraś z tych przypadłości dotyczy twojej przesyłki, podejmij próbę komunikacji z firmą, która cię obsługuje.