Ból gardła może mieć wiele przyczyn. Może być on powodowany choćby przez wirusy czy bakterie. Może on również towarzyszyć zmianom nowotworowym. Przebieg schorzenia oraz sposób jego leczenia zależy od przyczyn problemów oraz może wymagać wdrożenia antybiotykoterapii.
Czym zatem jest ból gardła?
Jak wspomniano powyżej, ból gardła może mieć różną etiologię. Towarzyszyć mu może kaszel, katar i podwyższona temperatura ciała, a ból może mieć związek z anginą, przeziębieniem, odrą czy zapaleniu dziąseł. Pacjenci dość często uskarżają się również na pogorszone samopoczucie.
Jakie są najczęstsze przyczyny bólu gardła?
Niemal wszystkie dolegliwości bólowe gardła powodowane są przez infekcje wirusowe, w tym przeziębienie, grypę, mononukleozę, odrę, ospę wietrzną czy świnkę. Niekorzystne zmiany mogą mieć również związek z zakażeniem bakteryjnym powodowanym przez paciorkowce. Ból gardła może w tym wypadku wynikać z bakteryjnego zapalenia migdałków, chlamydii czy rzeżączki. Przykre dla pacjentów dolegliwości bólowe gardła mogą mieć również podłoże alergiczne lub mogą być wywoływane przez zbyt przesuszone powietrze. Nie bez znaczenia jest również ekspozycja na dym papierosowy, zanieczyszczenie powietrza czy środki chemiczne. Wśród innych przyczyn bólu wymienia się urazy gardła, chorobę refluksową przełyku, guzy gardła czy zakażenie wirusem HIV.
Jakie objawy mogą towarzyszyć bólowi gardła?
Ból gardła może współwystępować z wysoką gorączką oraz rozpulchnieniem migdałków. Tego rodzaju objawy zazwyczaj świadczą zwykle o infekcji bakteryjnej, która wymaga zastosowania antybiotykoterapii. W przypadku, w którym bólowi towarzyszy chrypka oraz trudności w przełykaniu warto skorzystać z konsultacji medycznej, która wykluczy obecność zmian o charakterze nowotworowym.
Jakie czynniki mogą sprzyjać występowaniu dolegliwości bólowych gardła?
Na częstsze występowanie dolegliwości bólowych gardła narażone są dzieci w wieku od trzech do piętnastu lat oraz osoby palące papierosy. Wśród innych czynników sprzyjających występowaniu niekorzystnych zmian wymienia się alergie, ekspozycję na chemiczne czynniki drażniące, przebywanie w dużych skupiskach ludzi czy osłabioną odporność związaną z cukrzycą, stresem czy nieprawidłową dietą.
Kiedy wskazana jest konsultacja medyczna?
Konsultacja medyczna wskazana jest w przypadku przedłużania się dolegliwości bólowych oraz występowania trudności związanych ze swobodnym połykaniem, oddychaniem czy otwieraniem ust. Wśród innych niepokojących objawów wymienia się bóle stawów, gorączkę, sztywność karku i szyi oraz krew obecną w ślinie pacjenta.
Jak leczyć ból gardła?
W przypadku występowania dolegliwości bólowych konieczne jest ustalenie przyczyn problemów. Ból o podłożu bakteryjnym wymaga zastosowania antybiotykoterapii, która zapobiega rozwojowi zapalenia płuc i oskrzeli. Ból powodowany przez wirusy zwykle ustępuje samoistnie, a dyskomfort pacjenta może być ograniczany poprzez stosowanie pastylek, syropów oraz aerozoli dostępnych w aptece. Warto również sięgać po domowe sposoby pozwalające ograniczyć ból, w tym płukanie gardła roztworem wody i soli, spożywanie miodu i syropu z cebuli oraz przyjmowanie herbat ziołowych. W tym wypadku szczególnie polecane są produkty przygotowywane z kwiatów lipy, czarnego bzu i malin, które działają napotnie oraz przeciwzapalnie. Korzystnie działa również lukrecja oraz koper włoski. Wśród innych sprawdzonych sposobów na ból gardła wymienia się czosnek, który dość często nazywany jest naturalnym antybiotykiem i pomaga szybko zwalczyć infekcję. Wskazane jest również wykonywanie inhalacji z olejkiem mentolowym oraz nawilżanie powietrza. Korzystnie na gardło działa również mikstura przygotowywana z octu jabłkowego i wody, a także sok z buraków. Chorzy mogą również płukać gardło naparem przygotowywanym z rumianku, szałwii i kory dębu oraz powinni oni ogrzewać swoje obolałe gardło. Muszą oni również zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu oraz zdrową i zbilansowaną dietę bogatą w cytrusy i imbir. Więcej sposobów leczenia gardła znajdziesz na stronie: https://www.cmpromed.pl/jak-leczyc-bol-gardla/.
Na czym polega profilaktyka bólu gardła?
Zawsze lepiej jest zapobiegać dolegliwościom niż później jej leczyć. Nie inaczej jest w przypadku bólu gardła. W tym wypadku warto zadbać o unikanie kontaktu z patogenami, które mogą powodować przykre dolegliwości. Konieczne jest również przestrzeganie podstawowych zasad higieny, w tym częste i dokładne mycie rąk przed jedzeniem oraz każdorazowo po skorzystaniu z toalety. W przypadku występowania infekcji, kaszlu i kataru częstotliwość mycia rąk warto zwiększyć. Nie jest wskazane korzystanie przez domowników lub współpracowników ze wspólnych naczyń, w tym kubków, talerzy i sztućców, ponieważ może to prowadzić do łatwego szerzenia się infekcji. Chorzy powinny być poddawani izolacji, a zużyte chusteczki powinny być natychmiast wyrzucane. W przypadku braku możliwości umycia rąk z użyciem mydła i bieżącej wody warto sięgać po środki odkażające na bazie alkoholu. Wskazane jest również regularne czyszczenie klamek, klawiatury komputerowej czy pilotów telewizyjnych, na których gromadzić się mogą duże ilości szkodliwych dla zdrowia drobnoustrojów.