Automatyzacja w nowoczesnych magazynach

Rynek powierzchni magazynowych w Polsce i Europie dynamicznie się rozwija. Na rynku powstają coraz nowocześniejsze inwestycje, w których nie brakuje innowacyjnych rozwiązań odpowiadających na rynkowe potrzeby m.in. e-commerce. Czym obecnie charakteryzują się nowoczesne magazyny? Jak wygląda ich wyposażenie oraz jakiego typu automatyzacje się stosuje?

Magazyny są kluczowymi miejscami, gdzie zaawansowanie technologiczne wpływa na ciągłość produkcji i sprzedaży, co ma bezpośredni wpływ na sukces biznesowy. Efektywne zarządzanie dostawami, szacowanie zapotrzebowania, kontrolowanie jakości i ilości towarów, a także organizacja transportu są procesami, które wymagają nowoczesnego wyposażenia i technologii. Przyjrzyjmy się, jak powinny działać nowoczesne magazyny na wynajem i jakie automatyczne rozwiązania możemy w nich zaobserwować.

Czym są nowoczesne magazyny automatyczne?

Automatyzacja magazynów na wynajem to skomplikowany proces, który dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii, pozwala zoptymalizować logistykę oraz magazynowanie. Implementacja rozwiązań automatycznych w magazynie gwarantuje pełną kontrolę oraz monitoring poszczególnych procesów. Głównym celem automatyzacji od zawsze była poprawa efektywności przy jednoczesnym skróceniu czasu transportu i wyeliminowanie najczęściej występujących błędów. Profesjonalna automatyzacja magazynów na wynajem bardzo często powiązania jest z audytem magazynu i to właśnie od rekomendacji audytowych wiele jednostek rozpoczyna proces digitalizacji oraz automatyzacji.

Systemy WMS w magazynach

Systemy WMS są niezbędne do efektywnego zarządzania nowoczesnym magazynem. Pozwalają one na automatyzację procesów logistycznych, optymalne wykorzystanie przestrzeni, kontrolę stanów magazynowych i przepływu towarów, co minimalizuje ryzyko opóźnień i strat finansowych.

Zautomatyzowane systemy WMS do kompletowania zamówień, jak chociażby technologia Pick-to-Light czy Pick by Voice, znacząco przyspieszają procesy magazynowe. W dużych centrach logistycznych roboty często są programowane do autonomicznego poruszania się i pobierania towarów, co jest nadzorowane przez system. Rozwiązania WMS pozwalają także znacznie ograniczyć kadrę pracowniczą niezbędną do obsługi magazynu, co pozwala optymalizować bieżące koszty.

Automatyzacje AGV i AMR w magazynach

Pojazdy autonomiczne działające w technologii AGV i AMR, są kluczowe w usprawnianiu transportu towaru wewnątrz magazynu. Tego typu rozwiązania znajdują się jednak najczęściej w najnowocześniejszych, wielkopowierzchniowych jednostkach, którymi mogą pochwalić się tylko najbardziej zaawansowane jednostki magazynowe wybudowane na zlecenie globalnych korporacji.

W przypadku automatyzacji warto takżę wspomnieć o IoT, czyli Internecie Rzeczy, który również odgrywa istotną rolę w optymalizacji procesów logistycznych, zwiększając efektywność i kontrolę nad nimi. IoT projektowany początkowo jako rozwiązanie stricte dla użytkowników końcowych, znalazł także zastosowanie w przestrzeniach magazynowych. Zautomatyzowane systemy przechowywania, takie jak AS i RS, skutecznie usprawniają zarządzanie asortymentem.