Jakie zalety i wady mają szkolenia online?

Szkolenia online zdecydowanie zyskały na popularności w pandemicznych czasach. Obecnie wiele osób nie wyobraża sobie już powrotu do sali wykładowej. Trzeba jednak pamiętać, że nauka wirtualna różni się od tej stacjonarnej. Poznaj zalety i wady szkoleń online!

Czym szkolenia online różnią się od tych „tradycyjnych”?

Szkolenia online to nowoczesna forma edukacji wykorzystująca możliwości, jakie daje Internet. W zależności od sposobu realizacji można je podzielić na:

  • szkolenia „na żywo” (webinary) – mające formę wirtualnych spotkań, najczęściej łączących wykład z dyskusją, przykładami itp.,
  • szkolenia e-learningowe – mające formę gotowych kursów do samodzielnej realizacji przez uczestnika.

Atutem webinarów jest forma bardzo zbliżona do tradycyjnej. Natomiast e-learning jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które nie mają czasu, by uczestniczyć w szkoleniach online lub stacjonarnych albo wolą pracować we własnym tempie. Oferta obejmująca obydwa typy szkoleń online jest ogromna, warto odwiedzić portal Eventis ze szkoleniami online oraz z listą webinarów i webinariów, aby zorientować się jakie mamy możliwości.

Szkolenia online – zalety kontra wady

Szkolenia online mają kilka wyraźnych zalet. Są to przede wszystkim:

  • większa efektywność czasowa i kosztowa – ze względu na brak konieczności wynajmowania sali, organizacji dojazdów, noclegów, poczęstunku itp.;
  • możliwość uczestnictwa z dowolnego miejsca na świecie – dzięki temu szkolenia online ułatwiają dzielenie się wiedzą i czynią ją bardziej przystępną;
  • możliwość przyswajania wiedzy we własnym tempie i korzystania z materiałów w dowolnym czasie – w przypadku szkoleń e-learningowych.

Szkolenia online mogą być też przyjemniejsze i łatwiejsze dla introwertyków, którzy niezbyt dobrze odnajdują się w grupie.

Trzeba jednak również pamiętać, że szkolenia online mogą mieć pewne wady. Wiele zależy w tym przypadku od subiektywnego postrzegania, jednak za minusy można uznać:

  • brak bezpośredniego kontaktu z trenerem – który dla wielu osób może być bardzo ważny, szczególnie przy niektórych tematach;
  • ograniczone możliwości realizacji zajęć praktycznych – online można realizować np. dyskusje, ćwiczenia i quizy, ale przy niektórych tematach może to nie wystarczać;
  • problemy z koncentracja i skupieniem uwagi – podczas szkolenia online trudniej utrzymać uwagę uczestników, którzy muszą wykazać się samodyscypliną, aby zbyt łatwo się nie rozpraszać.

Niekiedy szkolenia online są zagrożone również przez problemy techniczne. Dlatego należy starannie dobierać stosowane technologie i dobrze przetestować wybrane rozwiązania przed realizacją szkolenia.