Wyposażenie magazynu – jak zrobić to dobrze

Zaktualizowano: 29 sierpnia, 2023 at 08:45 pm

Magazyn funkcjonuje jako złożona jednostka i obejmuje ludzi korzystających z różnych narzędzi i sprzętu w wielu zazębiających się obszarach przetwarzania. Dlatego odpowiednie wyposażenie zawsze uzupełni ludzki wysiłek i podniesie wydajność magazynu. Zakup odpowiednich narzędzi i sprzętu ma kluczowe znaczenie dla oszczędności kosztów, czasu i nakładu pracy. Przed podjęciem jakichkolwiek decyzji inwestycyjnych pierwszym krokiem jest określenie, gdzie jest miejsce na ulepszenia. Należy zanalizować takie aspekty, jak przepływ produktów przez obiekt, układ magazynu, systemy magazynowania, wzorce ruchu i procesy kompletacji. Następnie trzeba przeanalizować wskaźniki związane z tymi procesami i ustalić punkt odniesienia porównując je z branżowymi wzorcami.

Koncepcja wyposażenia magazynu

Wielu osobom wydaje się, że prowadzenie magazynu to proste zadanie polegające na przechowywaniu materiałów przed ich dystrybucją. Magazyn to jednak zorganizowana i wielopłaszczyznowa jednostka, a magazynowanie polega na stosowaniu naukowych metod obsługi towarów. Na obecnym rynku prowadzenie dobrze zorganizowanego magazynu jest najważniejszym aspektem każdej firmy.

Zacznij od wyposażenia magazynu w wózki

Do przemieszczania materiałów w magazynie wykorzystuje się różnego rodzaju wózki widłowe, takie jak wózki paletowe, wózki podnośnikowe, wózki ręczne, podnośniki nożycowe, układarki itp. Specjalne konstrukcje, takie jak wózki widłowe do wąskich korytarzy, są przeznaczone do obsługi systemów magazynowania o dużej gęstości. W celu maksymalnego wykorzystania przestrzeni magazynowej w magazynach z bardzo wąskimi korytarzami czasami stosuje się wózki wysokiego składowania z prowadnicami przewodowymi lub szynowymi tzw. wózki VNA np. Crown TSP seria 7000. Do wózków widłowych dostępne są specjalne przystawki do przenoszenia niepaletyzowanych ładunków, takich jak role papieru lub bębny magazynowe. W nowoczesnych, wysoko zautomatyzowanych magazynach pracują wózki samojezdne AGV.

Wyposaż magazyn w system regałowy

Przechowywanie w magazynach odbywa się zazwyczaj w trybie składowania regałowego. Typowe wyposażenie magazynów w regały obejmuje regały paletowe, regały do ​​dużych obciążeń, regały wspornikowe, regały półkowe, a także systemy składowania o dużej gęstości takie jak regały wjezdne czy regały przepływowe. Systemy o dużej gęstości są czasami w stanie zwiększyć wykorzystanie istniejącej przestrzeni na tyle, że można uniknąć konieczności budowy kolejnego magazynu. Wpływ na to, który z tych systemów jest odpowiedni ma system inwentaryzacji w magazynie, taki jak FIFO (first in, first out). W przypadku gęstej zabudowy przestrzeń korytarza jest określana jako wąski korytarz (NA) lub bardzo wąski korytarz (VNA) i może ograniczać manewrowość wózka.

Jak uniknąć błędów wyposażając magazyn? Podsumowanie

Efektywność zarządzania magazynem i logistyką to oczywisty sposób na ograniczenie kosztów i poprawę ogólnej obsługi klienta. Jednak niektóre operacje magazynowe są skazane na niepowodzenie od samego początku. Bez względu na to, ile usprawnień i innowacji zostanie wprowadzonych, mają one wady wynikające z typowych – choć łatwych do uniknięcia – błędów w konfiguracji magazynu.

Unikanie tych błędów nie wymaga ogromnych nakładów kapitałowych, zaawansowanej technologii czy też skomplikowanych procedur. Wymaga natomiast przytomności umysłu, aby je dostrzec i wprowadzić odpowiednie zmiany w magazynie. Poniżej lista najczęściej popełnianych błędów, które są krytyczne dla właściwego i efektywnego jego działania:

  • brak łatwo rozpoznawalnych oznakowań i etykiet na półkach,
  • nieumiejętne wykorzystanie technologii,
  • brak optymalizacji ścieżek kompletacji zamówień,
  • obszar wysyłki i odbioru znajduje się w tym samym miejscu,
  • brak zarządzania „martwym” towarem i zwrotami,
  • brak przewidywania w obrębie popytu.

Jeżeli masz wątpliwości jak zorganizować swój magazyn, zapytaj inżynierów i doradców technicznych WDX, którzy chętnie zaprojektują Ci magazyn szyty na miarę https://wdx.pl/oferta/.