Wypadają mi włosy – co mogę zrobić?

Wypadające kosmyki to duży problem natury estetycznej, który może pojawić się znienacka i czasem trudno się go pozbyć. Zobacz, czy jest czym się martwić i jak możesz sobie pomóc. Czy istnieją skuteczne sposoby na pomoc w tym problemie?

Wypadanie włosów to złożony problem

Gdy włosy zaczynają wypadać, pierwsze pytanie, które się nasuwa, to pytanie o przyczyny. Tak naprawdę z wiekiem zmniejsza się tendencja do bujnych włosów i nie należy spodziewać się burzy włosów. Jednak przyjmuje się, że wypadanie włosów w ilości do 100 włosów dziennie, jest w normie. Takie zjawisko jest związane zarówno z przyczynami medycznymi, kosmetycznymi, jak i z trychologią, czyli nauką o chorobach skóry głowy. Najtrudniejsze jest odkryć przyczynę wypadania włosów, aby sobie jeszcze bardziej nie zaszkodzić. Czasami wystarczy zmiana nawyków pielęgnacyjnych, ale czasem trzeba iść do dermatologa i stosować leczenie farmakologiczne. Odpowiednia dieta, bogata w składniki odżywcze, to podstawa. Higieniczny styl życia, ze zdrową dietą, wysypianiem się i unikaniem stresu jest niezwykle ważny.

Jaka pielęgnacja jest odpowiednia, aby chronić włosy przed wypadaniem?

Codzienne nawyki pielęgnacyjne są niezwykle ważne, jeśli chodzi o zapobieganie uszkodzeniom włosów. Pamiętaj o tym, że mocne związywanie włosów w kucyk, może osłabiać mieszki włosowe. Dlatego staraj się nie robić tego codziennie, tylko od czasu do czasu. Tak samo intensywne suszenie włosów i zabiegi stylizacyjne z użyciem prostownicy, a także lokówki, osłabiają włosy. Farbowanie włosów farbami z amoniakiem powoduje gorszą kondycję włosa, dlatego należy unikać takich farb i wybierać farby bogate w składniki ochronne i odżywcze. Rozczesywanie włosów na mokro należy robić bardzo delikatnie, bo mokre włosy są szczególnie narażone na uszkodzenia. Tak samo zawijanie ich w ręcznik, u niektórych osób może powodować ich osłabienie. Gdy zauważysz nasilone oznaki wypadania włosów, to zastosuj kuracje przeciw wypadaniu włosów. Niezbędne mogą się okazać także kuracje lecznicze. Przeczytaj wcześniej, na czym polegają, bo dzięki nim, możesz wyraźnie wzmocnić kondycję Twoich włosów.

Na czym polega kuracja lecznicza?

Zasadniczo takie leczenie opiera się na preparatach ze zwiększoną ilością składników hamujących wypadanie. Co na wypadanie włosów u kobiet? Popularne są ampułki ze stężonymi składnikami, ale także wcierki, balsamy, odżywki. Znane są takie substancje aktywne jak minoksydyl i Aminexil, których główne działanie na włosy jest takie, że włos bardziej trzyma się korzenia, a mieszek włosowy zostaje intensywnie odżywiony. Są to kuracje miejscowe, ale żeby utrzymać ich efekt, dobrze jest je powtarzać raz na jakiś czas. Inne cenne składniki, które wspomagają włosy to cynk, miedź, witaminy A i B, aminokwasy, które mają doskonałe działanie wspomagające. Nie należy zapominać o tym, że stres to jeden z głównych czynników wypadania włosów, o czym na ogół się niestety zapomina. Czasem znalezienie przyczyny wypadania włosów może zająć więcej czasu, ale należy jej przeciwdziałać jak najszybciej.