Uzdatnianie wody w instalacjach CO – jak to zrobić?

Obecnie coraz więcej producentów pomp ciepła wymaga napełniania układu wodą uzdatnioną. To jeden z warunków, jeśli chcemy zachować prawo do gwarancji. W artykule wyjaśniamy jak uzdatniać wodę w instalacjach C.O, oraz omawiamy skutki wynikające z zanieczyszczonego medium. Przeczytaj, aby dowiedzieć się więcej!

Nieodpowiednia jakość wody w instalacji –  zagrożenia

Nieuzdatniona woda krążąca w układzie przyczynia się do powstawania procesu korozji, tworzenia się szlamu oraz osadów wapiennych w instalacjach. Skutkiem obecności tych zanieczyszczeń jest m.in. wzmożony hałas pracy systemu, obniżenie żywotności instalacyjne czy zwiększone koszty eksploatacyjne.

Nieodpowiednia jakość wody w instalacji powoduje również:

  • awarie elementów instalacji np. rur, wymienników ciepła;
  • uszkodzenie pomp obiegowych;
  • zmniejszona wymiana ciepła;
  • przecieki zaworów termostatycznych.

Uzdatnianie wody w instalacjach C.O jest więc kluczową kwestią, wpływającą na optymalną pracę i żywotność instalacji, koszty eksploatacyjne oraz bezpieczeństwo użytkowania systemu.

Jak chronić instalacje C.O? – uzdatnianie wody

Jak uzdatniać wodę w instalacjach C.O? Na rynku grzewczo-chłodniczym istnieją skuteczne rozwiązania, które dbają o prawidłową jakość medium. W artykule przyjrzymy się dwóm z nich – kompaktowym urządzeniom przeznaczonym do uzdatniania wody oraz chemii instalacyjnej. Charakterystykę obu metod uzdatniania wody instalacyjnej omówimy bazując na produktach marki Caleffi.

Automatyczna grupa do uzdatniania wody od Caleffi

Automatyczna grupa do uzdatniania wody z serii 580 to jedno kompaktowe urządzenie, które pełni w systemie dwie funkcje ­– zmiękczenie oraz demineralizację. Dzięki specjalnej budowie i możliwości podłączenia różnych rodzajów wkładów uzdatnianie wody może być wykonywane zgodnie z wymaganiami danego systemu.

Seria 580 została wyposażona we wszystkie niezbędne urządzenia do prawidłowego uzdatniania wody, czyli:

  • zawór zwrotny na wlocie,
  • urządzenie pomiarowe wraz z czujnikiem przewodności,
  • regulator obejścia,
  • kulowy zawór odcinający na wylocie,
  • zawór odpowietrzający i spustowy.

Automatyczną grupę do uzdatniania wody montujemy na przewodzie napełniania instalacji. Możemy zintegrować go wraz z zestawem napełniającym z kompaktowym izolatorem przepływów zwrotnych. W ten sposób zapewnimy instalacji najwyższej jakości medium i zagwarantujemy ochronę systemu przed przepływem zwrotnym.

Chemia instalacyjna do uzdatniania wody

Zanieczyszczony system nie będzie poprawnie pracować. Aby uzyskać pełną ochronę dla instalacji, powinniśmy regularnie stosować takie środki jak chemia instalacyjna. Tego typu preparaty rekomendowane są zarówno dla nowych, jak i istniejących instalacji grzewczych czy chłodniczych.

  • C3 CLEANER pozbywa się osadów i kamienia kotłowego z instalacji. Zwiększa wydajność całego systemu, przez co pobieranie energii przez instalację jest zminimalizowane.
  • C1 INHIBITOR zabezpiecza instalacje przed korozją i osadzaniem się kamienia. Utrzymuje wysoką sprawność systemu, zapewniając cichą pracę pomp. Stosowanie inhibitora może obniżyć koszta eksploatacyjne systemu.
  • C7 BIOCIDE zapobiega i kontroluje rozwój drobnoustrojów w medium. Wykorzystywany jest również do czyszczenia oraz dezynfekcji instalacji.

Podsumowując, aby mieć całkowitą pewność, że instalacja będzie pracowała bez zarzutu oraz zachować warunki gwarancji – woda instalacyjna krążąca w układzie musi być uzdatniona. Wyposażenie systemu w specjalne urządzenia w połączeniu z odpowiednimi środkami chemicznymi to klucz do utrzymania optymalnej jakości medium i zachowania wysokiej wydajności instalacji przez cały czas jej pracy.