Tamper do kawy – jaki wybrać?

Zaktualizowano: 28 marca, 2023 at 12:16 pm

Tamper baristyczny – jak działa?

Sklepy z kawą są przepełnione różnymi akcesoriami i gadżetami baristycznymi. Niektóre z nich mają za zadanie poprawić wygląd otrzymanego napoju (np. zestaw do latte art), z kolei inne istotnie wpływają na jakość otrzymanego naparu. Kluczowym wyposażeniem profesjonalnego i amatorskiego baristy jest m.in. tamper, który ma zadanie ubić powierzchnię kawy, tak, aby była jak najbardziej wyrównana. Dzięki temu zabiegowi produkt ma zapewniony jak najlepszy kontakt z wodą. 

Kawowe akcesoria – dlaczego warto wyposażyć się w tamper?

Tamper jest nieskomplikowanym gadżetem baristycznym. Składa się z dwóch połączonych ze sobą części, czyli: 

  • stopki – najczęściej wykonanej ze stali lub aluminium, co zapewnia odpowiednią ciężkość przedmiotu, 
  • rączki – do jej produkcji wykorzystuje się różne tworzywa, m.in. drewno, metal lub bakelit. 

Tamper ma za zadanie wyrównać powierzchnię zmielonej kawy oraz uformować ciastko kawowe. Dzięki temu barista może mieć pewność, że proces ekstrakcji przebiegnie prawidłowo, czego skutkiem będzie aromatyczny i smaczny napar. Im akcesorium wykazuje solidniejsze wykonanie, tym większe prawdopodobieństwo jego skuteczności.

Stopka tampera – czym się charakteryzuje?

Planując zakup tampera do kawy, zwróć uwagę na średnicę jego stopki. Pamiętaj, że aby kawa została ubita jak najdokładniej, akcesorium powinno pokrywać się ze średnicą wewnętrzną sitka w kolbie. Im wskazane wymiary bardziej do siebie pasują, tym ubicie kawy jest dużo dokładniejsze, zwłaszcza przy krawędziach. Stopka tamperów może być płaska lub delikatnie wypukła, jednak w kontekście równomiernego ubijania kawy nie wykazuje się dominacji jednego wariantu nad drugim. 

Rączka – wpływ na aspekty wizualne tampera 

Sprzęt baristyczny powinien podobać się jego właścicielowi. Rączka tampera jest elementem, który w największym stopniu wpływa na atrakcyjność wizualną akcesorium. W Cafe Silesia znajdziesz szeroki wybór tamperów do kawy z rączką drewnianą lub metalową. Zaletą modeli z elementem drewnianym jest możliwość uzyskania unikalnego designu – to tworzywo naturalne występuje w szerokiej gamie kolorystycznej. Choć tamper jest niewielkim sprzętem, to jego użycie często wymaga siły. Aby posługiwanie się nim było dla Ciebie wygodne, zwróć uwagę na sposób wyprofilowania rączki. Dzięki temu produkt doskonale wpasuje się w Twoją dłoń i nie będzie powodował uciążliwego dyskomfortu. 

Waga tampera – czy jest istotna? 

Tampery mogą różnić się od siebie wagą. Jeśli planujesz zakup tego akcesorium do swojego domu, to nie musisz zbytnio martwić się o ten parametr – w tym przypadku sprawdzą się zarówno ciężkie, jak i lekkie akcesoria. Nieco inaczej jest, gdy decydujesz się na zakup tampera do profesjonalnych kawiarni. Praca w takim miejscu wiążę się z ciągłym ubijaniem kolejnej porcji kawy dla przybyłego klienta. W przypadku dużej liczby realizowanych zamówień warto postawić na lżejszy tamper, który nie będzie niepotrzebnie nadwyrężał baristycznych dłoni.