Na Twoich roślinach doniczkowych pojawiają się ślady świadczące o obecności szkodników? Zareaguj szybko, aby owady nie zdążyły wyrządzić większych szkód i nie rozprzestrzeniły się na inne rośliny, które masz w domu. Pierwszym krokiem, aby zwalczyć szkodniki, jest rozpoznanie, z jakim ich gatunkiem ma się do czynienia. Dopiero wtedy można zastosować odpowiednią metodę ich wyeliminowania. Pomoże Ci w tym ten artykuł!
Skąd biorą się szkodniki?
Zdarza się, że już ze sklepu ogrodniczego przynosi się do domu owady lub ich larwy. Obecność szkodników roślin doniczkowych nie musi być widoczna na pierwszy rzut oka, dlatego nawet pięknie wyglądający kwiat może okazać się zaatakowany. Owady mogą też wlecieć do domu przez okno lub wylęgnąć się w podłożu naszej domowej rośliny.
Co zrobić, aby temu zapobiec? Przede wszystkim oglądaj dokładnie każdy egzemplarz przed przeniesieniem go do domu. Szczególną uwagę zwróć na wygląd liści: jeśli zobaczysz na nich plamy lub przebarwienia, jest to pierwszy sygnał alarmujący. Gdy już zauważysz na jednej ze swoich roślin domowych szkodniki, jak najszybciej odizoluj ją od pozostałych doniczek i zastosuj środki zwalczające owady. Możesz zacząć od tych naturalnych, a dopiero gdy nie zadziałają, zastosować mocniejsze, sklepowe środki owadobójcze.
Rodzaje szkodników roślin domowych i metody zwalczania ich
Gatunki szkodników roślin uprawianych w domu to m.in. wełnowce, przędziorki, skoczogonki, wciornastki, tarczniki, ziemiórki i miseczniki. Poniżej omawiamy pokrótce najpopularniejsze z nich i sposoby, aby się ich pozbyć.
Wełnowce
Wełnowce to małe, białe owady przypominające z wyglądu kłaczki waty. Występują w szczególności na sukulentach. Najczęściej można je zauważyć u nasady łodyg i na nerwach głównych oraz w załamaniach liści. Na liściach i pędach można też zauważyć wydzielaną przez nie substancję: lepką rosę miodową.
Rośliny zaatakowane przez wełnowce dość szybko marnieją: zrzucają liście, kwiaty i owoce, spowalniają wzrost. Wysysając sok komórkowy z rośliny, szkodniki potrafią nawet całkowicie ją uśmiercić, dlatego ważne jest szybkie działanie.
Jak pozbyć się wełnowców? W pierwszej kolejności można podjąć próbę usunięcia ich ręcznie za pomocą wacików i patyczków higienicznych nasączonych denaturatem wymieszanym z wodą. Jest to dość pracochłonna metoda, jednak w przypadku gdy roślina nie jest jeszcze bardzo mocno zaatakowana, wystarczy. Gdy nie przyniesie satysfakcjonujących rezultatów, idź do sklepu po preparat chemiczny zwalczający te owady.
Przędziorki
Przędziorki to małe roztocza o pomarańczowej, żółtej, brązowej lub zielonej barwie (kolor pajęczaka zależy od pory roku oraz etapu rozwoju szkodnika). Żerują na spodzie liści. Na zaatakowanych przez nie roślinach można zauważyć jasne plamy i osad, a także występowanie delikatnej pajęczyny u nasady liści. Kwiaty i liście zwijają się i usychają, gdy przędziorki wysysają z łodyg soki.
Owady te preferują ciepłe i suche warunki, dlatego zasiedlają kwiaty domowe przede wszystkim zimą, gdy w pomieszczeniu mocno grzeją kaloryfery.
Aby wyeliminować przędziorki, należy w pierwszej kolejności odizolować zaatakowaną przez nie roślinę od pozostałych roślin i usunąć szkodnika mechanicznie za pomocą prysznica z letnią wodą. Pamiętaj o zabezpieczeniu ziemi i doniczki, tak aby woda z przędziorkami nie przedostała się do środka. Do walki z tymi szkodnikami poleca się też naturalny roztwór przygotowany z wody, mydła czy olejku neem. Jeżeli takie naturalne metody nie zadziałają, pozostaje zastosowanie sklepowych środków chemicznych.
Wciornastki
Bardzo drobne owady o podłużnym kształcie i brązowej, pomarańczowej lub brązowej barwie. Bywają określane też przecinkami. Nie tylko wysysają z rośliny soki, doprowadzając do jej marnienia, ale mogą też przenosić niebezpieczne dla niej wirusy.
Przejawami obecności wciornastków na roślinie są plamy i kropki widoczne na listkach, a także zwijanie i srebrzystość liści. Jeżeli podejrzewasz, że szkodniki te zaatakowały Twój kwiat doniczkowy, podłóż pod roślinę kartkę papieru i przez chwilę energicznie ruszaj liśćmi. Gdy na podłożonym przedmiocie zauważysz małe, ciemne kreseczki, najprawdopodobniej masz do czynienia ze wciornastkami.
Walkę z tymi szkodnikami warto rozpocząć od przetarcia liści czystą szmatką nasączoną wodą z mydłem lub olejkiem neem i wymiany ziemi w doniczce. Stosuje się też opryski z wywaru z czosnku. Jeżeli owadów jest dużo, do ich zwalczenia wykorzystasz środki chemiczne. Pamiętaj, by przed ich użyciem założyć rękawiczki.
Tarczniki
Te szkodniki zawdzięczają swoją nazwę charakterystycznemu kształtowi przypominającemu tarczę. Mogą mieć kolor biały, brązowy lub czarny. Szybko się namnażają, dlatego w przypadku ich zauważenia trzeba szybko reagować.
Tarczniki można spróbować usunąć mechanicznie za pomocą patyczka kosmetycznego nasączonego octem lub roztworem z wody i mydła. W sklepie kupisz specjalistyczne preparaty owadobójcze, które pozwolą skutecznie pozbyć się problemu, gdy naturalne metody nie zadziałają.
Miseczniki
Z wyglądu przypominają tarczniki. One także są ciemnobrązowe i mają twardy pancerz. Obydwa rodzaje szkodników osiągają też podobne rozmiary. Różnią się tym, że miseczniki mają tarcze przytwierdzone do ciała, zaś w przypadku tarczników można je oddzielić.
Jak pozbyć się miseczników? Tak jak w przypadku większości szkodników roślin, pierwszym krokiem jest ręczne usunięcie osobników, które można dostrzec gołym okiem (lub za pośrednictwem lupy). Pomoże Ci w tym np. szczoteczka do zębów, patyczek kosmetyczny lub wykałaczka. Następnie przetrzyj roślinę szmatką nasączoną wodą z mydłem, octem lub roztworem z olejku neem. Taki zabieg warto powtórzyć raz na kilka dni. Gdy domowe metody nie zadziałają, zastosuj profesjonalne opryski.
Szkodniki roślin domowych mogą w krótkim czasie doprowadzić do poważnego pogorszenia się ich kondycji, a nawet obumarcia. Z tego powodu bardzo ważne jest jak najszybsze podjęcie z nimi walki. W pierwszej kolejności warto zastosować domowe sposoby, jednak jeśli one zawiodą, nie obawiaj się sięgnąć po mocniejsze preparaty.